Kakkaamisen vaikeus

Meillä on parin kk:n ikäinen vauva, jolla on kolmiviikkoisesta asti ollut runsaasti mahavaivoja. Kakkaaminen on tuhottoman vaikeaa ja vauva ponnistelee punaisena, että saa sen tulemaan ja tuotos on kuitenkin löysää kuin mikä. Tää ei mee mulla jakeluun! Onko muilla samanlaisia ongelmia vai pitäiskö kakan tulla helposti, jos se kerta on löysää??

Ilmavaivojahan meidän pojulla on myös niin, että alkaa täs jo oikeesti ahdistaa pojan tuska niiden kans. Luultavasti kakankin mukana tulee siis ilmaa myös..
5261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kokeilkaas cuplatonia ja rela-tippoja, ja jättäkää d-vitamiinit kokonaan pois, ainakin muutamaksi viikoksi. Saattaa olo helpottaa paljonkin.

Äänestä
  • just relat ja cuplaton..mieluiten gefilus maitohappo bakteeri lääke..hintava on vähän..mutta ainakin auttaa..vauvalle parasta :) meillä tehos hyvin

    Äänestä

  • D-vitamiineja ei kannata jättää pois, mutta Jekovit-tipat ovat ainakin vatsaystävällisempiä :)

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    D-vitamiineja ei kannata jättää pois, mutta Jekovit-tipat ovat ainakin vatsaystävällisempiä :)

    Meillä lastenlääkäri (yksityinen sekä neuvolan) sanoi, että d-vitamiinia ei välttämättä ekan puolen vuoden ajan tarvitse lainkaan. Lapsi pärjää sen ajan vallan mainiosti ilmankin. Ja myöhemmin ruoansulatuselimistö on jo tarpeeksi kehittynyt, jottei se ärtyisi d-vitskuista. Meille poisjättämisestä oli niin valtava apu, että se kannatti. Kaikki merkit tuli ensin kokeiltua. Turhaa huudattaa lasta sen takia, kun selkeästi näki, missä vika oli. Kiinteiden aloituksen jälkeen ei oireita enää tullut.

    Äänestä

rela-tipat pois ni alkoi vatsa toimimaan.
en tiedä annatko lapsellesi relaa, mut jos käytät ni jätä ne pois esim.viikoksi. Toisaalta relatipat kovettaa vatsaa, eli kakka ei tulis ainakaan löysänä mutta se ei ainakaan kakan pusertamiseen auta..
et sanonu mitä lapsi syö, eli kannattaa kokeilla ruokavalion muutosta, joko itsesi tai lapsen kohdalla, katsot itse mitä syöt tai sitten lapselle vaihdat korvike-merkkiä tms..

Lykkyä =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tilitappi kirjoitti:

Meillä on parin kk:n ikäinen vauva, jolla on kolmiviikkoisesta asti ollut runsaasti mahavaivoja. Kakkaaminen on tuhottoman vaikeaa ja vauva ponnistelee punaisena, että saa sen tulemaan ja tuotos on kuitenkin löysää kuin mikä. Tää ei mee mulla jakeluun! Onko muilla samanlaisia ongelmia vai pitäiskö kakan tulla helposti, jos se kerta on löysää??

Ilmavaivojahan meidän pojulla on myös niin, että alkaa täs jo oikeesti ahdistaa pojan tuska niiden kans. Luultavasti kakankin mukana tulee siis ilmaa myös..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu