Samentunut kompassi,

Puolipallon muotoisen kompassin kupu on samentunut pinnastaan. Kuinkahan sen saisi jälleen läpinäkyväksi?
2241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos kupu on sumentunut ulkopuolelta niin sille tuskin voi tehdä mitää, mutta jos se on sisäpuolelta likainen niin pura kompassi ja pese osat.

Uudeksi nesteeksi käy grillihiilien sytytysneste.

Tein jokunen vuosi sitten niin ja kompassista tuli kuin uusi.

Äänestä

Kompassin kupu on muovia ja sen puhdistus ja kiilloitus onnistuu rättilaikalla varovasti kiilloittamalla,sillä ne pleksipinnatkin kirkkaaksi saa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiiloitus? kirjoitti:

Puolipallon muotoisen kompassin kupu on samentunut pinnastaan. Kuinkahan sen saisi jälleen läpinäkyväksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu