tietääkö nyt joku mitä nuo yöjunat ja niiden hytit nyt oikeesti sitte maksaa(SAksassa)(kokemuksia?)ja kuinka olis paras varata niitä paikkoja tai hyttejä tai mitä lie. Paikan päältä vai voiko jo suomesta tehdä varauksia?ja onko passista mitään discount hyötyä edes,vähän epäilyttää.
entäs jos haluaa päästä calaisiin ranskaan, niin kuinka esim. kölnistä olis helpoin ja halvin edetä?
entäs jos haluaa päästä calaisiin ranskaan, niin kuinka esim. kölnistä olis helpoin ja halvin edetä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
> jos haluaa päästä calaisiin ranskaan, niin kuinka esim. kölnistä olis helpoin ja halvin edetä?
1). Unohda Interrail
2). Osta junalippusi erikoishintaan www.bahn.de sivuston kautta. Jos ajoissa pystyt ostamaan, niin Kölnista Belgiaan se maksaa 19 euroa.
Kun haluat Calaisiin, niin voit ostaa seuraavanlaisen matkan:
Köln Hbf 08:44 ICE 16 Intercity-Express
Bruxelles-Nord 10:26
-----------------------------------------------------------
Bruxelles-Nord 10:32 IC 2332 Intercity
Kortrijk 11:45
Normaalihinta on reilut 50 euroa, mutta tarjoushinta (ns. Europa-Spezial Belgien) on 19 euroa. Sen saa vain netin kautta ja täytyy ostaa ajoissa (esim. 1-2 kk. ennen matkaa).
3). Kun olet Kortrijkissa, niin sieltä (kassalta ostettuna) normaalihintainen lippu Calaisiin asti maksaa 24 euroa.
Useita yhteyksiä, esim.
12h22 - KORTRIJK/COURTRAI
12h56 - LILLE FLANDRES
--------------------------------
14h03 LILLE FLANDRES
15h20 CALAIS STATION - No reservation
Yht. 43 euroa.