Mopin pasltalta

http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?t=2114&start=40


Eikös eriseuran aikohin nämä rajat ole kuitenkin sekoittuneet?
4130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"""Kyllä kaikki vanhoillislestadiolaiset jonka kanssa olen puhunut tunnistaa miehen, ja ovat myös yhtä iloisia kun minä että seuroissa saarna vanhoillislestadiolainen. """

Hmm. Ketkä kaikki, tämän uskon ulkopuolella olevatko?
Luetteleisitko ketä siihen sana kaikki lukeutuu, panepa esimerkki.
En oikein meinaa uskoa että meikäläistet ainakaan.
Jos yksi tekee jotakin, sitä ei sais ylesitää.

***Monesti en tapa käydä Rauhan Sanan suvijuhlissa, mutta tänä vuonna voisi käydä ihan tuon takia. Muuten seuroissa on saarnaajia konservatiivisimmasta päästä.***

Oletko siis kaikki ruokanen näissä hengellisissä asioisa ja hyväksyt kaikki, laidasta lukien?

***Se on ihan paikallaan että vanhoillislestadiolaisten asenne muihin lestadiolaisiin on muuttumassa. Sitä huomaa monesta muustakin asiasta kun tuosta.
***

Tämä tuntuu todella vieraalta mitä puhut, ja ei ole vamasti yleinenn mielipide. Jospa tämä saarnaaja onkin omalla asialla, eikä Seurakunnan asialla.
Uskon myös, että tästä asiasta puhtaaan vielä.

Jos puhuja on mennyt vikaan, hänet hoidetaan ajallaan.

Äänestä

Onko Siionissa huomattu miten hyvä puhuja hänestä tulisi?

Sanon tämän suoraan, vaikka yleensä puhujien valitsemisessa ei näin tehdä, mutta ei pidä kätkeä kynttilää vakan alle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Usko ja Tiede kirjoitti:

http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?t=2114&start=40


Eikös eriseuran aikohin nämä rajat ole kuitenkin sekoittuneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu