Hei,
Olemme varanneet matkan Istanbuliin..Mukana matkustaa myös nuorimmainen lapsi (matkustettaessa 7kk ikäinen)...
Olemme reissussa vain 5 pv. Hotelli on ihan pikkuinen ja halpa ,mutta uskon että kyllä siinä pärjää vauvankin kanssa.
Mutta siis itse kysymyksiin: Onko kokemusta istanbulista tämän ikäisen kanssa? Mikä helpoin tapa liikkua lapsen kanssa (eli rattaat, kantoreppu, sylissä..)? Kuinka paikalliset lapsiaan kuljettavat? Entäs vauvanruoka..Myydäänkö soseita italian tyyliin apteekeissa vai ihan marketeissa..vai kannattaisko mielummin lähteä kantamaan tuon muutaman päivän satsin?
Ei tässä ihan avuttomiakaan olla, mutta ihan vinkkejä kaipailen. Niistä on aina hyötyä :)
kokemuksia kaipaillaan
3
655
Vastaukset
- Zeynep1
taalla asuu n. 1 miljoona vauvaa, jota kuljetellaan paikasta toiseen ihan normaalisti rattaissa - ei mitenkaan eri lailla kuin suomessa ;).
Kantoreppu voi olla kateva liikkuessa, silla rattailla meno on aina vahan hitaampaa.
huomaa, etta monissa takseissa on turvavyot jemmattu penkkien alle - lapsi siis pitaa pitaa sylissa tai sitten kaivaa ne vyot itse esiin. se voi olla arsyttavaa.
purkkiruokia myydaan supermarketeissa ihan normaalisti (ei apteekeissa). ottaisin mukaan pari purkkia etta vatsa ei saa liian paljon uutta matskua kasiteltavakseen. muuten paikallisilla evailla parjaa ihan hyvin. vauvoja kun sita taallakin asuu.- sekoilee
uusista normipöpöistä. Miksei siis vauvankin? Ottaisin mukaan useammankin purkin tuttuja pöperöitä ja sekoittelisin tarpeen mukaan uusia sekaan.
liikkuminen vi olla paikoittain todella hankalaa rattaiden kanssa jalkakäytävien puutteen tai suuren korkeuseron vuoksi. On tullut testattua muutamankin kerran. Kuumuus on kuitenkin se pahin "vihollinen". On mentävä lasten ehdoilla. - sekin, että
sekoilee kirjoitti:
uusista normipöpöistä. Miksei siis vauvankin? Ottaisin mukaan useammankin purkin tuttuja pöperöitä ja sekoittelisin tarpeen mukaan uusia sekaan.
liikkuminen vi olla paikoittain todella hankalaa rattaiden kanssa jalkakäytävien puutteen tai suuren korkeuseron vuoksi. On tullut testattua muutamankin kerran. Kuumuus on kuitenkin se pahin "vihollinen". On mentävä lasten ehdoilla.turistivauvat ovat kyllä ihan eri asia kuin paikalliset vauvat joilla on kokemusta sekä pöpökannasta että kuumuudesta. Vauvat on kyllä uskomattoman sopeutuvaisia ja kestäviä, mutta vain jos heidät huomioidan riittävän hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310569
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432281Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331071Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997