Agilityyn paras vinttikoirarotu?

vinttailija

Mitkä vinttikoirat sopisivat agilityn harrastamiseen, vai sopisivatko kaikki vai eivät mitkään?

Mitkä ovat agilityssa eri vinttikoirien plus- ja mitkä miinuspuolia?

Haluaisin jonkin vinttikoiran agilitykoiraksi. Mitä suosittelisitte? Koira saisi myös muuta liikuntaa, kuten koirapuistossa, pelloilla ja metsissä juoksentelua ja sillä olisi valmiiksi kaverina beauceron, jonka kanssa myös harrastetaan agilitya. Mutta koska asun puolisoni kanssa, olisi mukavaa, jos meillä olisi vähän useampi koira agilitya varten, sillä beauceronimmekin on vannoutunut enimmäkseen puolisolleni agilityn harrastamisessa. Haluaisin samalla tavoin uskoutuneen agilitykomppanin itsellenikin.

Mitä vinttikoiraa suosittelisitte agilitykumppaniksi minulle? Koirakaverin saisi ainakin beauceronnartustamme, joka kyllä viihtyy toisten koirien seurassa.

Mikä/mitkä vinttikoira/vinttikoirat olisi/olisivat sopivin/sopivimpia agilityyn?

Joku minua vain niin paljon vinttikoirissa kiihottaa. Metsästysvietti ei olisi minulle koirassa mikään este.

8

850

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osa vinteistä

      sopii harrastusmielessä, kilpatasolle ei ole esim. borzoista. Harkita voisi myös näitä wannabe-vinttejä eli faarao, cirneco ja ibizanpodenco. Mutta, teillä jo oleva rotu, beauceron, ei kyllä ole vintille se paras kaveri, ei pentuna eikä aikuisena.

    • Ad

      Vinttikoirilla ei kyllä ole mahdollisuuksia samoille tasoille kuin belggareilla tai bortsuilla, mutta esim. whippet on erittäin kätevä kuin oikein kouluttaa. Miellyttämishalua ei juurikaan tosin ole, että koulutus voi olla hankalempaa jos on palveluskoirarotuihin tottunut.

      PK-rotutaloihin paras valinta on whippet, joka on sosiaalisempi kuin itämaiset serkkunsa ja venakko. Kannattaa myös muistaa, että vinttikoirien suurikokoinen rintakehä voi vaarallistaa esim. renkaasta läpimenon. Suurempi venakkouros siitä tuskin läpi mahtuisi.

      Kannattaa lueskella tuulenkoirat - foorumia ja harkita, että onko vinttikoira sittenkään oikea valinta agikoiraksi. Joka tapauksessa vinttarin_tulee_saada_juosta vapaana_päivittäin. (:

    • Jätti rotta

      Itsellänki sekä kaverillani greyhoundeja. Hyvin vaihtelevan luotoisia otuksia. Ei miellyttämis halua ennen kuin on jotain vasta lahjaksi, vähän valikoiva kuulokin. Ihan hyviä oppimaan. tuholaisia kotona,ainakin meidän murut.
      Koulutus ja juokutilanteissa rauhallinen ympäristö eli ei teitä eikä saaliseläimiä, eikä lapsia( lasten eläimöiti ja heiluvat vaatteet voivat saada saalisvaiston heräämään) Mielellään haluaa vain riehua vapaana ja pitää kyllä näköetäisyyden omistajaan.

      • Hukka-Musti

        Tuuota noin. Enpä ole itse kuullut, että vinttikoirat voisivat luulla ihmislapsia saaliseläimikseen. Itse olen käsittänyt useimpien vinttikoirien olevan lapsirakkaita. Ainakin minun tuntemani vinttikoirat ovat mielummin hellineet kuin saalistaneet ihmislapsia.


      • Upiuljas
        Hukka-Musti kirjoitti:

        Tuuota noin. Enpä ole itse kuullut, että vinttikoirat voisivat luulla ihmislapsia saaliseläimikseen. Itse olen käsittänyt useimpien vinttikoirien olevan lapsirakkaita. Ainakin minun tuntemani vinttikoirat ovat mielummin hellineet kuin saalistaneet ihmislapsia.

        Meillä siis kokemusta lapsista ja koirista.
        Lapset juoksee makkara kädessä täysillä ja houkuttelevat koiria juoksuun, no eipä ne tarvitsis sitä makkaraakaan, kun juostaan ihan vaan juoksemisen ilosta.
        Eivät koskaan ole käyneet hampailla lapsiin, eivät ole dominoivia luonteeltaan ja pelkoa kiinnikäymisestä ei siis ole.
        Agi rotuna ei kyllä parhaasta päästä vinttarit, mutta harrastaahan aina voi, kun muistaa Italiaanonkin loukkaantumisriskin.
        Jos juoksut maastoissa ja radalla kiinnostaa, niin silloin kannattaa vinttarin hankinta. Juosta ne haluaa yli kaiken ja jolleivät pääse vapaaksi minnekkään, kärsivät varmasti ikävyydestä.

        Kyllä Agi-rotua täytyy miettiä jos kova on kisaamaan, muutoin voi elämä tulla koiralle surulliseksi. Niin kauan kun molemmilla harrastajilla on hauskaa, niin siitä vaan vinttaria hankkimaan.
        Meillä myös ollut palveluskoira ja vinttari yhtäaikaa ja hyvin tulivat toimeen.


    • 1224345

      Miksi ihmeessä pitää sitten ottaa vintti,jos agility kiinnostaa?Eikö joku muu rotu olisi asiaa?

      • vinttailija

        Satun vain olemaan ihastunut vinttikoiriin ja samalla kiinnostunut agilitysta.


      • Hukka-Musti
        vinttailija kirjoitti:

        Satun vain olemaan ihastunut vinttikoiriin ja samalla kiinnostunut agilitysta.

        Vinttikoirien motivointi on kylläkin hiukan haasteellisempaa kuin esimerkiksi paimenkoirien yleensä. Mutta oikein motivoituina vinttikoiratkin kyllä innostuvat agilitysta, olen sen nähnyt. Nykyäänhän sitä näkee agilityradoilla vaikka mitä koirarotuja ja muidenkin koiraharrastusten rotukirjot ovat kasvussa harrastajien mielenkiinnon lisäännyttyä uusien rotujen kokeiluun eri lajeissa.

        Suosittelisin hankkimaan jonkin pienen, kuten whippetin tai italianvinttikoiran. Pienuus on etuna agilityssa, kunhan ei niin mahdottoman pieni, mutta whippet ja italianvinttikoirat ovat ainakin kokonsa ja rakenteensa puolesta hyviä agilitykoiria. Ne eivät ole myöskään yhtä itsepäisiä kuin vinttikoirat yleensä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe