Jos suomenkielinen haluaa tehdä aikamatkan millaista oli suomenkielisten elämä Suomessa ennen vuotta 1809 niin kannattaa tehdä opintomatka Ahvenanmaalle. Siellä on vielä ruotsalaisvalta ja sen seurauksena esimerkiksi suomenkielinen kouluopetus julkisella rahoituksella on lailla kielletty. Ei edes oman äidinkielen opetusta saa suomenkieliset lapset. Suomenkielistä seurakuntaa ei saa perustaa jne. jne.
Matkusta Ahvenanmaalle jossa ruotsalainen kiihkoilu on viety äärimmilleen, eikä demokratiasta ole tietoakaan.
Menkää aikamatkalle Ahvenanmaalle
7
394
Vastaukset
- tarvitse toisiamme !
Yöllä ohi kuljen, nukkuessani. Ovat antaneet ymmärtää etteivät minun eurojani tarvitse, enkä minäkään niin innoissani ole siitä postitalosta.
- ...viiksettää!
Nyt kirpaisi, varasin just päähänpistosta matkan Ahvenanmaalle. Ja tuotako on luvassa... Ihan kun ei tätä rantaruottalaisuutta olis länsirannikolla tarpeeksi nähnyt! Täällä kun kiellettäisiin ruotsinkieliset seurakunnat ja kieliopetus niin siinä olisi sisällissodan ainekset.
- Jos kerran....
uskot moista sontaa niin sinun eitodellakaan kannata mennä sinne.
- joskus ollut siellä
Jos kerran.... kirjoitti:
uskot moista sontaa niin sinun eitodellakaan kannata mennä sinne.
Ahvenanmaan luonto on kaunis, mutta se ei korvaa vakavaa sivistyksen puutteen aiheuttamaa tyhjiötä joka valtaa mielen Ahvenanmaalla käydessä.
Samaan aikaan Ahvenanmaan itsehallinto on säätänyt lakeja jotka kieltävät suomenkielisten palveluiden rahoittamisen.
Lisäksi Ahvenanmaalla suomenkielen asemaa pyritään polkemaan kaikin keinoin ja heidän päättäjänsä käyttävät häikäilemättömästi valtaansa ruotsalaisuuden ylläpitämiseksi saarella. - vastailee
joskus ollut siellä kirjoitti:
Ahvenanmaan luonto on kaunis, mutta se ei korvaa vakavaa sivistyksen puutteen aiheuttamaa tyhjiötä joka valtaa mielen Ahvenanmaalla käydessä.
Samaan aikaan Ahvenanmaan itsehallinto on säätänyt lakeja jotka kieltävät suomenkielisten palveluiden rahoittamisen.
Lisäksi Ahvenanmaalla suomenkielen asemaa pyritään polkemaan kaikin keinoin ja heidän päättäjänsä käyttävät häikäilemättömästi valtaansa ruotsalaisuuden ylläpitämiseksi saarella.omiin viesteihinsä. Huomaa että borrelioosi jäytää aivoja pahemman kerran.
- di Ribeira
joskus ollut siellä kirjoitti:
Ahvenanmaan luonto on kaunis, mutta se ei korvaa vakavaa sivistyksen puutteen aiheuttamaa tyhjiötä joka valtaa mielen Ahvenanmaalla käydessä.
Samaan aikaan Ahvenanmaan itsehallinto on säätänyt lakeja jotka kieltävät suomenkielisten palveluiden rahoittamisen.
Lisäksi Ahvenanmaalla suomenkielen asemaa pyritään polkemaan kaikin keinoin ja heidän päättäjänsä käyttävät häikäilemättömästi valtaansa ruotsalaisuuden ylläpitämiseksi saarella.Sivistyksen aiheuttama tyhjiö kumisee Lukeneen otsaluun takana. Eli ei pitäisi armas Lukenut käydä siellä edes joskus. Siitä vaan tulee tyhjä olo? Toista se on olla tutussa tyhjäpäiden seurassa ja viisastella siinä kodin oloisessa kaljakuppilassa. Pysy siellä.
Ahvenanmaalle kun menet, niin siellä huomaat mikä sivistyksen puute sinua vaivaa.
- mantereella
Eivät vielä tiedä että K-kauppa on saatanan kallis !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3285240Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202668Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841865Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041682- 1121546
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1211430Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393