häpeän mutta silti mustasukkainen

outotapaus

on eräs mies, joka tykkää minusta. tilanne on nyt niin että taidan itsekkin olla ainakin vähän kiinnostunut hänestä, mutta silti en kehtaa olla hänen kanssaan missään, eli siis häpeän häntä ja aina kun hän pyytää minua jonnekkin niin keksin tekosyyn että en voi tulla. mutta silti jos hän puhuu toisista naisista niin minä tulen mustasukkaiseksi. olen puhunut hänestä kavereillenikin pahaa, mutta tykkään silti. osaatteko kertoa mikä minua oikein vaivaa? ja mitä minun pitäisi tehdä?

3

839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäpä.._

      Olisko sulla itseluottamuksen puutetta?

      • siinä miehessä.

        Siis mikset voisi olla kyseisen miehen kanssa, siis mitä "vikaa" hänessä mielestäsi on? Eikö ole tarpeeksi hyvännäköinen vai eikö luonne miellytä.

        Mustasukkaisuus viittaa itsetunto-ongelmaan, eli se pitäisi ensin hoitaa kuntoon..


    • charmingme

      Vähän vaikeaa analysoida tilannetta, kun ei ole tarkempaa informaatiota siitä mikä voisi saada sinut häpeämään häntä. Onko hän 'huonossa asemassa' muihin nähden, huono ulkonäkö, jokin luonteessa, jota et haluiaisi tuoda esille..?

      Mustasukkaisuuskin on tilannekohtaista. Jos parisuhteessa on mustasukkainen niin silloin se on itsetunto-onglemista johtuvaa, koska se on jatkuvaa epävarmuutta. Mutta jos se on vasta sillon, kun aletaan tutustua tai suhteesta ei ole vakiintunut sellaista, että sitä voisi sanoa seurusteluksi niin silloin kyse on vain normaalista epävarmuudesta suhteen jatkuvuuteen siihen tiettyyn suuntaan.

      Voisin nyt neuvoa sen verran, että sun täytyy päättää se kumpi on se mitä haluat: toisten hyväksyntä vai hänen kanssaan oleminen rennosti?

      Toisaalta: tuo häpeä ja mustasukkaisuus voi viitata sitten yleensäkin siihen, että kaipaat ympäriltäsi hyväksyntää ja siksi olet molempia samaan aikaan: häpeän tunne suuntautuu muiden hyväksyntään ja mustasukkaisuus hänen hyväksyntään.

      Tunne on nimittäin tuttu täälläkin ja siinä vaiheessa kun asia alkaa vaivata kunnolla niin olen tehnyt valinnan siinä haluanko toista niin paljon, että on ihan sama mitä muut ajattelevat hänestä ja minusta yhdessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1601
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      266
      1252
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 65
      834
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      827
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      811
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      797
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      771
    Aihe