Minulla on Zoner v1 2008 malli. Vakiona taitaa olla 8-9g rullat. Mitä tuo ns "jäykempi" vastinjousi tekee skootterissa? mitä jos esim laittaisin skootteriinii 4,5gramman rullat ja http://www.moposport.fi:8080/workspace.client_moposport/PublishedService?pageID=9&itemcode=29 8324.V0&theme= tuon? Mopo on nyt vakio ja menee suoralla sen 52. Mitä muita jousia tuohon käy?
Rullat ja vastinjousi.
Zoner v1
6298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Skootterin omapaino 85 minä 65. Paljonkohan tuo skootteri kulkisi tuon rempan jälkeen?
Mun mielestä näissä kinuskeissa on ihan riittävän jämäkkä jousi vakiona. Kevyemmillä rullilla saat paremman kiihtyvyyden/mäennousukyvyn, saattavat jopa parantaa huippuja sillä, että kone ottaa paremmin kierroksia.
Onko zonerissasi nopeudenrajoitin vielä toiminnassa? Tuo 52km/h on kyllä mopolle ihan riittävä nopeus, eihän se laillisestikaan saa kulkea kuin 45.
Onhan se rajotin vielä pelissä. jotkut 6grammaset vois olla ihan hyvät?
En tykkää vingutta kierroksilla, joten skodessa nyt 20 mm Narakun kaasari ja Narakun sport-etuvari 7.5 gr rullilla. Se jousi on tarpeeksi jäykkä vakiona, joten sitä en vaihtanut. Baotian kulkee nyt matalilla kierroksilla, nousee mäetkin aika hyvin ylös. Lisäksi vaihdoin Gates Powerlink- varinhihnan. Pienin bensankulutus on ollut vain 2L/100 km. Käytän shellin v-power -bensaa skootterissani.
Ne kevyemmät rullat tosiaan vievät väännön eli täytyisi vinguttaa kierroksilla mutkissa ja kadunkulmissa. Vääntö on se, jolla mennään eteenpäin jouheasti. Mullakin on elektroninen nopeudenrajoitin paikallaan- ja pysyy.
Kyllähän se vääntö veisi eteenpäin, mutta kun kinuskin koneessa sitä vääntöä EI OLE.
on jäykempi kuin se malossin violetti. Se selviää ihan painelemalla vastinjousia kasaan.