Eikö Perloksen voi jo jättää

Kun eksyin tänne palstalle, en voinut uskoa silmiäni. Perloksella on vielä täällä palsta. Heh.
142095
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Näköjään pitäisi olla palsta, johon entiset pörssi yhtiöt siirretään, jos niitä suomi24:ssä halutaan kerran houldata.

Äänestä
  • Tämä palsta on oheisen sisällä.

    Talous / Pörssi ja osakkeet / Pörssiyhtiöt

    Perlos ei enää pörssiyhtiö ollut vuosiin. Voisi siirtää johonkin muualle täältä pörssiyhtiöiden joukosta. Joku historiapalsta voisi olla sopiva. :D

    Äänestä

Perlos... Meikällä oli 10 vuotta sitten Perlosta, olikohan peräti osakeannista ostettu? Myin pois pahimman dotcom-kiiman aikaan. Kumma juttu, Perlokselle löytyy yhä nostalgiapalsta muttei vaikkapa Finnairille.

Äänestä

Perlos :-). Joo, rahastin tällä ämpärifirmalla annista +150% 1999-2000. Firman tarinana taisi olla rahastaa kännyköiden taiteellisilla värikuorilla tai jotakin. Mutta eihän tämä ole ollut pörssissä enää vuosiin?

Äänestä
  • Kyllä Perlos teki aivan standardikuoria monille kännykkäfirmoille, mm Nokialle. Toinen suomalainen kännykänkuorifirma oli Eimo, sekin aikanaan pörssiyhtiö. En nyt oikein muista enkä viitsi enää kaivella, miten näille loppujen lopuksi kävi. Myytiin kiinalaisille?

    Äänestä

Perustetaan perlos ja listaudutaan uudestaan pörssiin,tuulipuku kyllä lappaa rahaa vaikkei tietäsi mitään juuri,kunhan on suomalainen se puree ,uskon tämän idean tuottavan kaikille melkoisesti.

Väitettäisiin vaikka että ruvetaan tekemään paikkoja suomalaiseen yhtiöön talvivaaran altaile että saatas vuoto tyrehtymään.

Osake voisi maksaa 6-10e kipale.

Äänestä

Soo, kyllähän Perloksesta käydään täällä edelleen aktiivisempaa keskustelua kuin monilla muilla palstoilla.

Äänestä

Taittaa sitä oll elämmee, Perloksennii jäläkkee. Vai mittee outta mielt?

Äänestä

Mie ostan perlosta vaikka sitä olekkaan mistä ostaa,mutta tuulipukuna minä vaan ostan vivutuksella ja teen tilin.

Äänestä

Perlos näyttää yhä elävän täällä.

Äänestä

OMX Helsinki poisti yhtiön osakkeen ja optiot pörssilistalta 17. maaliskuuta 2008 alkaen.

Äänestä

Noh, jos siitä keskustelua riittää niin miksipä poistaa turhaan.

Mites entiset työntekijät tykkäsitte firmasta? Saitteko joululahjoja?

Äänestä
  • Nokialta pikku lahjan.

    Äänestä

  • Jottai taisivat anttoo. Lämmöllä tulloo muistelttuu, ainassii virman mummoi😘 Muistot säilyy, vaikka lähöstännii taittaa olla reilu 12 vuotta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


täältä pois kirjoitti:

Kun eksyin tänne palstalle, en voinut uskoa silmiäni. Perloksella on vielä täällä palsta. Heh.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu