http://broadcast.oreilly.com/2009/06/high-netbook-return-rate-windo.html
Tää korutont on kertomaa. Miniläppäreitä palautetaan suuria määriä takaisin ja suurin ongelma mineille on WINDOWS KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ, joka ei taivu netbookkeihin.
Windows-käyttöjärjestelmä on itseasiassa sellainen resurssisyöppö että sitä ei pitäisi ollenkaan edes tarjota miniläppäreihin. Uusi Windows 7 Starter on jo muutenkin, ilman virusohjelmiakin osoittanut suuria rajoitteisuuksia miniläppäreiden suhteen (3 sovelluksen rajoitus ym, vaikka asiaa yritetään korjata).
Eli jos hankit miniläppärin niin vältä Windows-käyttöjärjestelmää.
Tää korutont on kertomaa. Miniläppäreitä palautetaan suuria määriä takaisin ja suurin ongelma mineille on WINDOWS KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ, joka ei taivu netbookkeihin.
Windows-käyttöjärjestelmä on itseasiassa sellainen resurssisyöppö että sitä ei pitäisi ollenkaan edes tarjota miniläppäreihin. Uusi Windows 7 Starter on jo muutenkin, ilman virusohjelmiakin osoittanut suuria rajoitteisuuksia miniläppäreiden suhteen (3 sovelluksen rajoitus ym, vaikka asiaa yritetään korjata).
Eli jos hankit miniläppärin niin vältä Windows-käyttöjärjestelmää.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Miniläppäreitä palautetaan suuria määriä takaisin ja suurin ongelma mineille on WINDOWS KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ"
Eri jännä juttu. On siis windowsin vika että lähes kaikki minit joissa on ollut linux, on palautettu..
http://www.tietokone.fi/foorumi/keskustelu.asp?threadid=73322
Eli jos hankit miniläppärin niin vältä Linux-käyttöjärjestelmää.
hyvä blogi miniläppäreille, testejä ja uutuuksia.
http://jkkmobile.blogspot.com/
minulla on jo 2 kuukauden kokemus
ASUS EEE 1000H-miniläppäristä
Windows XP-käyttiksellä.
Kyllä se soveltuu siihen suorastaan
erinomaisesti.
teksti.
lainataanpas hiukan
"... a lot of consumer that had purchased netbooks were returning them when they realized that these small machines were not able to perform all the tasks of a full size computer, like playing games or editing video."
Siis ihanko tosissaan joku odottaa miniläppäriltä videopelien ja
videoeditoinnin täysiä kykyjä ja sitten pettyy?
Sama vähän kun ostaisi Nissan Micran ja sitten palauttaisi sen
kauppaan kun ei saanutkaan sillä kerralla kuljetettua
kotiin kahta hevostaan.
Porukat yleisestikin odottavat tavallistenkin läppäreiden pystyvän ihmetekoihin esim. viidensadan budjetilla, joten ei ole ihme, että miniläppäri on monelle pettymys etenkin myyjän hehkutettua sen pystyvän vaikka mihin.
No, Linuxilla ja 1,5 GB - 2 GB muistilla varustetulla miniläppärillä kyllä pystyy editoimaan videoitakin ihan OK, siinä missä jollain viiden vuoden takaisella Windows-pöytäkoneellakin. Se on Windows XP:n surkea I/O, mätäneminen käytössä ja raskaat tietoturvaohjelmat jotka vievät miniläppärin käytöstä kaiken ilon.
"No, Linuxilla ja 1,5 GB - 2 GB muistilla varustetulla miniläppärillä kyllä pystyy editoimaan videoitakin ihan OK, siinä missä jollain viiden vuoden takaisella Windows-pöytäkoneellakin."
kun kerron että XP Pro:lla ja 2G muistilla varustettu ASUS EEEPC 1000H kykenee
tuohon myös sangen kepeästi.
"Se on Windows XP:n surkea I/O, mätäneminen käytössä ja raskaat tietoturvaohjelmat jotka vievät miniläppärin käytöstä kaiken ilon."
Ei se "mätäneminen" nyt ainakaan ihan nopeaa ole, kun 7. koneessani oleva
win95:kään ei mitään sellaista vielä osoita (alkuperäinen asennus,
päivittäinen käyttö), uudemmista puhumattakaan...
Ja mitähän tuo surkea I/O-ollee? Ei se ainakaan havaittavasti ole sen huonompaa
kuin UBUNTU- ja MADRIVA-koneissanikaan. Minulla on useitakin
oheislaitteita (mm. kynäplotteri ja viivakoodilukija) jota Linuxien I/O ei hanskaa
ollenkaan mutta Windowsiin menee heittämällä.
Ja tietoturva...en edes huomaa AVAST:in läsnäaloa tuossa miniläppärissä,
palomuuri on talon yhteinen "rautaversio".
sitten oikein käytetään jos siinä ei ole Windowsia? Aivan absurdi väite.
Hyvin pelaa kun käyttöjärjestelmänä on Linux, omassa EeePC 900 minissäni tosin alkuperäinen Xandros on vaihtunut Eeebuntuun koska Xandroksen ohjelmistovalikoima on käyttööni turhan rajoittunut (vaikka riittääkin useimmille).
Se tosin on pakko myöntää että Asuksen päätös laittaa siihen se "helppokäyttöliittymä" on vähintäänkin outo, eikä edes ohjeita mukana kuinka se vaihdetaan normaaliin työpöytään.... Ei ihme että monella herää epäily tarkoituksellisesta huonon kuvan antamisesta Linuxista jotta Windowsia suosittaisi.
Kun Asuksen Xandrosiin vaihtaa täyden KDE työpöydän niin saman sillä saa tehtyä kuin Windowsillakin, paremmin vaan kun ei tuhlaudu tehoa/muistia turhaan eikä käyttis sekoile (eikä kone tukkeudu ajanmittaan kertyvään rojuun).
Windows pelittää ihan hyvin miniläppärissä.