Windows ei sovellu minikoneisiin

http://broadcast.oreilly.com/2009/06/high-netbook-return-rate-windo.html

Tää korutont on kertomaa. Miniläppäreitä palautetaan suuria määriä takaisin ja suurin ongelma mineille on WINDOWS KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ, joka ei taivu netbookkeihin.

Windows-käyttöjärjestelmä on itseasiassa sellainen resurssisyöppö että sitä ei pitäisi ollenkaan edes tarjota miniläppäreihin. Uusi Windows 7 Starter on jo muutenkin, ilman virusohjelmiakin osoittanut suuria rajoitteisuuksia miniläppäreiden suhteen (3 sovelluksen rajoitus ym, vaikka asiaa yritetään korjata).

Eli jos hankit miniläppärin niin vältä Windows-käyttöjärjestelmää.
10303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"Miniläppäreitä palautetaan suuria määriä takaisin ja suurin ongelma mineille on WINDOWS KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ"


Eri jännä juttu. On siis windowsin vika että lähes kaikki minit joissa on ollut linux, on palautettu..

Äänestä

minulla on jo 2 kuukauden kokemus
ASUS EEE 1000H-miniläppäristä
Windows XP-käyttiksellä.
Kyllä se soveltuu siihen suorastaan
erinomaisesti.

Äänestä

teksti.
lainataanpas hiukan

"... a lot of consumer that had purchased netbooks were returning them when they realized that these small machines were not able to perform all the tasks of a full size computer, like playing games or editing video."

Siis ihanko tosissaan joku odottaa miniläppäriltä videopelien ja
videoeditoinnin täysiä kykyjä ja sitten pettyy?

Sama vähän kun ostaisi Nissan Micran ja sitten palauttaisi sen
kauppaan kun ei saanutkaan sillä kerralla kuljetettua
kotiin kahta hevostaan.

Äänestä

Porukat yleisestikin odottavat tavallistenkin läppäreiden pystyvän ihmetekoihin esim. viidensadan budjetilla, joten ei ole ihme, että miniläppäri on monelle pettymys etenkin myyjän hehkutettua sen pystyvän vaikka mihin.

No, Linuxilla ja 1,5 GB - 2 GB muistilla varustetulla miniläppärillä kyllä pystyy editoimaan videoitakin ihan OK, siinä missä jollain viiden vuoden takaisella Windows-pöytäkoneellakin. Se on Windows XP:n surkea I/O, mätäneminen käytössä ja raskaat tietoturvaohjelmat jotka vievät miniläppärin käytöstä kaiken ilon.

Äänestä
  • "No, Linuxilla ja 1,5 GB - 2 GB muistilla varustetulla miniläppärillä kyllä pystyy editoimaan videoitakin ihan OK, siinä missä jollain viiden vuoden takaisella Windows-pöytäkoneellakin."

    kun kerron että XP Pro:lla ja 2G muistilla varustettu ASUS EEEPC 1000H kykenee
    tuohon myös sangen kepeästi.

    "Se on Windows XP:n surkea I/O, mätäneminen käytössä ja raskaat tietoturvaohjelmat jotka vievät miniläppärin käytöstä kaiken ilon."

    Ei se "mätäneminen" nyt ainakaan ihan nopeaa ole, kun 7. koneessani oleva
    win95:kään ei mitään sellaista vielä osoita (alkuperäinen asennus,
    päivittäinen käyttö), uudemmista puhumattakaan...

    Ja mitähän tuo surkea I/O-ollee? Ei se ainakaan havaittavasti ole sen huonompaa
    kuin UBUNTU- ja MADRIVA-koneissanikaan. Minulla on useitakin
    oheislaitteita (mm. kynäplotteri ja viivakoodilukija) jota Linuxien I/O ei hanskaa
    ollenkaan mutta Windowsiin menee heittämällä.

    Ja tietoturva...en edes huomaa AVAST:in läsnäaloa tuossa miniläppärissä,
    palomuuri on talon yhteinen "rautaversio".

    Äänestä

sitten oikein käytetään jos siinä ei ole Windowsia? Aivan absurdi väite.

Äänestä
  • Hyvin pelaa kun käyttöjärjestelmänä on Linux, omassa EeePC 900 minissäni tosin alkuperäinen Xandros on vaihtunut Eeebuntuun koska Xandroksen ohjelmistovalikoima on käyttööni turhan rajoittunut (vaikka riittääkin useimmille).

    Se tosin on pakko myöntää että Asuksen päätös laittaa siihen se "helppokäyttöliittymä" on vähintäänkin outo, eikä edes ohjeita mukana kuinka se vaihdetaan normaaliin työpöytään.... Ei ihme että monella herää epäily tarkoituksellisesta huonon kuvan antamisesta Linuxista jotta Windowsia suosittaisi.

    Kun Asuksen Xandrosiin vaihtaa täyden KDE työpöydän niin saman sillä saa tehtyä kuin Windowsillakin, paremmin vaan kun ei tuhlaudu tehoa/muistia turhaan eikä käyttis sekoile (eikä kone tukkeudu ajanmittaan kertyvään rojuun).

    Äänestä

  • Windows pelittää ihan hyvin miniläppärissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wittgenstein kirjoitti:

http://broadcast.oreilly.com/2009/06/high-netbook-return-rate-windo.html

Tää korutont on kertomaa. Miniläppäreitä palautetaan suuria määriä takaisin ja suurin ongelma mineille on WINDOWS KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ, joka ei taivu netbookkeihin.

Windows-käyttöjärjestelmä on itseasiassa sellainen resurssisyöppö että sitä ei pitäisi ollenkaan edes tarjota miniläppäreihin. Uusi Windows 7 Starter on jo muutenkin, ilman virusohjelmiakin osoittanut suuria rajoitteisuuksia miniläppäreiden suhteen (3 sovelluksen rajoitus ym, vaikka asiaa yritetään korjata).

Eli jos hankit miniläppärin niin vältä Windows-käyttöjärjestelmää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu