haluan myrkyttömiä mansikoita ja voiko mansikat ruiskuttaa mäntysuopaliuoksella ja miten pian huuhtelen ruiskutuksen jälkeen suovan poin, että alkava kukinta ei kärsisi.
Kiitollisena odotan pikaista vastausta. En ole myrkkyjen kannattaja, vaan luonnolinen tapa torjua , mitä on torjuttava.
Kiitän vastauksista ja pyydän asiallisia vastauksia
tehoaako mäntyneste ruiskutus mansikoihin
1
1986
Vastaukset
- huvimaja
Riippuu siitä miksi haluat ruiskutella. Mäntysuopaliuos auttaa kirvoihin mutta mansikan ongelmana on usein härmä ja homeet. Itse olen käyttänyt tuhkaa ja rasvatonta maitoa. Maito on vanha konsti kirvoille, mutta nyt on tieteellistäkin tutkimusta siitä että kasvihuonemansikoille ruiskutettu maito vähentää harmaahometta. Itse ruiskutin keväällä maitomäntysuopaliuoksella ja näytti tehoavan ruusuihin, mansikat ovat avomaalla ja ainakin toistaiseksi voivat hyvin. Kemppejä ei vielä ainakaan näy ja homekin on pois.
Härmään on myös suositeltu pihlajanmarja tai puolukkamehua.
Halpa ja helppo konsti kokeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627886Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m665960Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745469Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot655377Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41291Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61247Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421099Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471062