Led-lampuista

lamppu perseessä

Kuinka tehokkaita E27-kantaan sopivia led-lamppuja on markkinoilla ja minkä hintaisia ne ovat? Löytyykö kirkkaudeltaan tavallista 60-wattista hehkulamppua vastaavia led-lamppuja?

18

1699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsenkengissään

      halpoja watin tai parin tehoisia löytyy lamppukaupista.
      Isompitehoisia erikoisliikkeistä ja ne maksavat
      ihan maltaita.
      Jos löytyy 60 wattinen (jota epäilen)
      niin maksaa satoja euroja.

      • Valovirta

        Kyllä noita viritelmiä löytyy ja varmasti jopa hieman alle satasella (olisikohan jopa 60 eurolla (siis lähes 60 W vastaavaa)), mutta ei niiden käytössä tavallisesti mitään järkeä ole eivätkä vastaa hehkulamppua esim. ulkokooltaan ja valonjaoltaan.


    • E27-kantaan löytyy vaikka mitä, mutta se valo on sitten toinen asia. 60w hehkulamppu tuottaa n.700lm valovirtaa, ja LED-lampun olisi tuotettava tietysti tuo sama määrä,ja niin, että se valo tulee lampusta ulos samalla tavalla kun hehkulampusta. Tuollaisia LED-lamppuja ei ole toistaiseksi olemassa!

      Rautakaupassa myivät 3w LED-lamppua jonka väitettiin korvaavan 40w hehkulamppu. LED-versio tuottaa valmistajan mukaan 100lm ,ja kun hehkulamppu tuottaa n.400lm, niin en oikein ymmärrä miten tuo LED-versio vastaa 40w hehkulamppua??

      Tämäntyyppisiä LED-lamppuja ei kannata ostaa ollenkaan, ellei esim. valovirran määrästä ole mittaustuloksia. Paketin kylkeen on helppo painaa kivoja numeroita, mutta totuus voi olla toinen.....ja usein onkin.

      • lamppu perseessä

        Harmi juttu. Hehkulamput kuumottavat liikaa ja energiansäästölamput sirisevät ja surisevat.


      • Valovirta
        lamppu perseessä kirjoitti:

        Harmi juttu. Hehkulamput kuumottavat liikaa ja energiansäästölamput sirisevät ja surisevat.

        Laadukkaat energiansäästölamput eivät sirise eivätkä surise. On myös halogeenienergiansäästölamppu, 30 W sellainen vastaa lähes 60 W hehkulamppua.


      • lamppu per c:ssä
        Valovirta kirjoitti:

        Laadukkaat energiansäästölamput eivät sirise eivätkä surise. On myös halogeenienergiansäästölamppu, 30 W sellainen vastaa lähes 60 W hehkulamppua.

        Kai niitä hiljaisiakin ES-lamppuja on. Eipä vaan ole tullut vielä vastaan. Halogeenilamput kuumenevat myös. Eivätkös ne kuumene vielä enemmän kuin hehkulamput?


      • mb--
        lamppu per c:ssä kirjoitti:

        Kai niitä hiljaisiakin ES-lamppuja on. Eipä vaan ole tullut vielä vastaan. Halogeenilamput kuumenevat myös. Eivätkös ne kuumene vielä enemmän kuin hehkulamput?

        Halogeenilamppu tuottaa samalla sähkömäärällä enemmän valoa-> vähemmän lämpöä. Tavallisesti hehkulampussa on suurempi jäähdytyspinta-ala, niin pintalämpötila ei nouse yhtä suureksi kuin vaikkapa g9 kantasessa halogeenilampussa.


      • Valovirta
        lamppu per c:ssä kirjoitti:

        Kai niitä hiljaisiakin ES-lamppuja on. Eipä vaan ole tullut vielä vastaan. Halogeenilamput kuumenevat myös. Eivätkös ne kuumene vielä enemmän kuin hehkulamput?

        Vaikka halogeenin hehkulanka onkin hieman hehkulampun lankaa kuumempi, 30 W halogeeni tuottaa lämpöä puolet vähemmän kuin 60 W hehkulamppu. Kuvun pintalämpötila voi olla suurempi pienissä polttimoissa, mutta hehkulampun korvaavissa malleissa ulkokupu voi olla saman kokoinen (tai jopa hieman isompi) kuin hehkulampulla, jolloin ulkokuvun pintalämpötila on pienempi.


      • hehkulamppuvastaavuus

        > Rautakaupassa myivät 3w LED-lamppua jonka väitettiin korvaavan 40w hehkulamppu. LED-versio tuottaa valmistajan mukaan 100lm ,ja kun hehkulamppu tuottaa n.400lm, niin en oikein ymmärrä miten tuo LED-versio vastaa 40w hehkulamppua??

        Tähän on päivänselvä juttu. Hehkulamppu palaa vain 1500-2000 h ja LED-lamppu vaikka 30 000 h. Niinpä LED lamppu tuottaa elinaikanaan varmasti yhtä paljon valoa kuin hehkulamppu, vaikka valovirran alenemakin huomioidaan.


      • lamppu per c:ssä.
        mb-- kirjoitti:

        Halogeenilamppu tuottaa samalla sähkömäärällä enemmän valoa-> vähemmän lämpöä. Tavallisesti hehkulampussa on suurempi jäähdytyspinta-ala, niin pintalämpötila ei nouse yhtä suureksi kuin vaikkapa g9 kantasessa halogeenilampussa.

        "samalla sähkömäärällä enemmän valoa-> vähemmän lämpöä."

        No juu. Tietysti sen täytyy olla noin.


      • LAMPPUJA:.!%#+?!

        .

        LED-työvaloissakin saattaa törmätä siihen että 5 -ledinen työvalo on yhdellä valotehokkaampi kuin toisella täysin ulkonaisesti samannäköinen 6-ledinen

        Luxit on ainoa mikä ratkaisee, ei ledien määrä

        .


      • LAMPPUJA:.!%#+?! kirjoitti:

        .

        LED-työvaloissakin saattaa törmätä siihen että 5 -ledinen työvalo on yhdellä valotehokkaampi kuin toisella täysin ulkonaisesti samannäköinen 6-ledinen

        Luxit on ainoa mikä ratkaisee, ei ledien määrä

        .

        Luxeja saa helposti paljon. Tekee vain valaisimen josta valo tulee kapealle alalle. Valovirran määrä on jo jonkinlainen mittari, jos ne arvot on ilmoitettu oikein.


    • xx
    • Zeims

      Osramin luettelosta löytyy ainakin seuraavat

      Parathom Classic CL A 40 Warm White, 8W, 345lm, 3045K, tukkuovh lienee n. 41e
      Parathom Classic CL A 60 Warm White, 12W, 640lm, 3000K, n. 73e (himmennettävä)
      Parathom Classic CL A 80 Warm White, 12W, 806lm, 2700K, n. 95e (himmennettävä)

      • > Parathom Classic CL A 60 Warm White, 12W, 640lm, 3000K, n. 73e (himmennettävä)

        kiitos! tällaista faktaa pitäisi jokaisen ostajan vaatia, siis LUMENMÄÄRÄN ilmoittamista.
        tuo lainaukseen valitsemani vastaa yhden euron pienloistelamppua ... paitsi hinnaltaan :-)

        posti toi tänään jälleen taasen yhden näitä valehtelumainoksia: "energy led-lamppu 2 W ... vastaa n. 25 W hehkulamppua, pitkä käyttöikä! 4,99 €"
        - 2 W LED vastaa noin 10 W hehkulamppua
        - "ptkä käyttöikä"? hehkulampun 1000 tunnin sijasta 1200 tuntia?

        sähköä säästyy sata (100) prosenttia kun istut pimeässä, miksi tyytyä 92 prosenttiin :-)

        Lähimenneisyydessä kova googlaus tuotti tuloksen, että valovuo tehowattia kohden on suunnilleen sama kuin pienloistelampuilla. Ja että "oikeat" LED-lamput tehdään jäähdytyslevyllä varustetuista LEDeistä ... halpistarjoukset sensijaan "kertakäyttöisistä" merkkilamppudiodeista


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3488
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3231
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      50
      2766
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2588
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      89
      2407
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      30
      1308
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1207
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1178
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      337
      1063
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      956
    Aihe