pikkukoira vuokra-asuntoon

minty

Tahtoisin pienen koiran vuokrakaksiooni, mutta vuokrasopimuksessa lukee, että asunnossa ei saa pitää lemmikkejä. En todellakaan aio ottaa koiraa asunnon omistajan tietämättä, mutta muuttaakaan en tämän takia haluaisi. Onko kenellekään käynyt niin, että on tuollaisesta lemmikkikiellosta huolimatta soittanut vuokranantajalle, kysynyt pienen koiran (tai muun lemmikin) pitämisestä asunnossa ja saanut luvan? Onko edes ihan ok soitella vuokranantajalle tuollaisista asioista vai pitäisikö vain uskoa vuokrasopimusta ja tyytyä osaansa? Jos joku on saanut luvan lemmikin ottoon, onko vuokra noussut tms?

4

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ryynis

      Voihan asiasta aina neuvotella, mutta jotkut eivät todellakaan halua mitään karvaisia ja hilseileviä eläimiä asuntoonsa esim. sen vuoksi, jos seuraava vuokralainen on allerginen tms.

      Ei kysyminen ole koskaan kiellettyä.

      • koirien omistaja

        Melkein kaikissa vuokra-asunnoissa, mökeissä, yms. lukee ehdoissa että ei lemmikkejä. Mutta kun vuokranantajalta, tms. kysyy asiasta, niin lähes aina saa asiat keskusteltua.


    • ainakaan minulla =)

      Itselläni oli juuri sama tilanne, ja halusin kovasti koiran. Olin jo etsimässä uutta asuntoa, kun kuitenkin päätin vielä kysyä jos saisikin koiran ottaa. Vuokrasin asunnon välittäjän kautta, ja samaa kautta kysyin asiasta. Vuokraisäntä kävi ovella kääntymässä, tsekkasi paikat (mahdollisten tulevien tuhojen varalle, ettei koiran syyksi ainakaan menisi mitään), ja sanoi että kunhan ei tule häiriötä niin koiran voi ottaa. Nyt ollaan reilu puoli vuotta eletty onnellisesti yhdessä harjispojun kanssa.
      Itse otin tosin aikuisen koiran, vaikka pentu oli alunperin mielessä.
      Kyseinen kohta kuulemma lisätään nykyään automaattisesti vuokra-sopimuksiin, ja siitä voi hyvin neuvotella. Ei tullut vuokraa lisää tai mitään, että onnea vaan sinullekin, toivottavasti saat koiran!=)

      • minty

        kiitos vastauksista! täytynee sitten vain soittaa vuokranantajalle ja kysellä josko hän antaisi meille luvan :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2543
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1818
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1637
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1281
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      988
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      979
    8. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      978
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      891
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      884
    Aihe