mikä...?

häämmimimiimimsss

hämähäkkikammo näistä kokemuksista tullut...

1. joskus 07 kesällä kaverini piti mennä yhdestä putkesta toiseen päähän. kun hän oli menossa niin putken reunalla oli seitti jossa oli seittiä ja kuolleita normaali hämähäkkejä.Kun olin ottamassa seittiä pois noin 15cm kepillä niin huomasin "jotain karvaa". Luulin sitä jonkun eläimen karvaksi. Olin ottamassa sitä kepillä pois mutta yhtäkkiä se tuli keppiin kiinni ja oli tulossa minua päin . se oli karvainen,tosi karvainen ja iso hämähäkki. Heitin kepin äkkiä pois. Juostiin sitten paniikissa karkuun .

2.no samana kesänä mentiin eri kaverini mökille.oltiin menossa uimaan. Laiturilla istuttiin ja katsoin aluksi että laiturin *lauttojen välissä oli kuollut/kuihtunut kukka ja aika iso sellainen.Vähän ajan päästä vilkaisin uudestaan "kuihtunutta kukkaa". Se alkoi liikkua tuli meitä kohti. Se oli ihan musta ja sen "selässä" oli joku oranssi kuvio .. Se oli suurin näkemäni hämähäkki. Olimme ihan paniikissa . Kaverini heitti tämän päälle kiven ja se kuoli. lähidimme hämähäkkiä katsomatta ÄKKIÄ pois!

pikkuinen hämähäkkikammo tullut näistä kokemuksista..

3

737

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Aika reilua tappaa hämähäkki pelon takia. Sama kun hämähäkki heittäis kiven sun päälle kun se pelkäis sua. Miltähän mahtais tuntua.

    • Eläinsuojelia

      Tiesithän että ötököillä on omat tärkeät tehtävät maapallossa ja niitä tarvitaan.
      Ei ollut todellakaan reilua tappaa hämähäkki pelon takia ja hämähäkkejä ei tarvitse pelätä, ne eivät tee mitään vaarallista. (ainakaan suomen hämähäkit) .
      Älä tapa ötököitä turhaan, pelko oli aivan turha syy tappaa hämähäkki.
      Minullakin on hämähäkkikammo mutta en pysty tappamaan koska ajattele jos sinut tapetaan vain siksi että sinua pelätään!

      Hyvää kesää ja älä tapa luonnon lahjoja! =)

      • sddsdsdsd

        Niin, mikä järki tappaa hämähäkkejä, suomen luonnossa elävät hämähäkit ovat niin pieniä, ettei voi tuntua todellakaan noin pelottavalta jos hämähäkki lähestyy lattialla pihalla, puhumattakaan että kammo voisi jäädä... Ymmärrän jos sisällä tapetaan tai jos löytää hämähäkin yhtäkkiä naamaltaan, mutten tuollaista.

        Mikset vaan mennyt pois siitä hämähäkin läheltä, jos kerran noin kamalaa oli?

        Eiköhän se hämähäkki kuitenkin pelkää enemmän sinua kuin sinä sitä... Ymmärrän jos on jonkinlainen fobia sairaus että pelkää, mutta typerää tappaa luonnon eläimiä, jotka ovat paljon tärkeämpiä luonnon kannalta kuin vaikka jotkut turkiseläimet, joka on joidenkin vaikea ymmärtää...


        Mutta jatkossa kannattaa hillitä itsensä, ja ajatella että mitäs pahaa tuo hämähäkki muka minulle on tehnyt?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      166
      2701
    2. 84
      1167
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      868
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      88
      721
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      632
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      598
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      518
    Aihe