hämähäkkikammo näistä kokemuksista tullut...
1. joskus 07 kesällä kaverini piti mennä yhdestä putkesta toiseen päähän. kun hän oli menossa niin putken reunalla oli seitti jossa oli seittiä ja kuolleita normaali hämähäkkejä.Kun olin ottamassa seittiä pois noin 15cm kepillä niin huomasin "jotain karvaa". Luulin sitä jonkun eläimen karvaksi. Olin ottamassa sitä kepillä pois mutta yhtäkkiä se tuli keppiin kiinni ja oli tulossa minua päin . se oli karvainen,tosi karvainen ja iso hämähäkki. Heitin kepin äkkiä pois. Juostiin sitten paniikissa karkuun .
2.no samana kesänä mentiin eri kaverini mökille.oltiin menossa uimaan. Laiturilla istuttiin ja katsoin aluksi että laiturin *lauttojen välissä oli kuollut/kuihtunut kukka ja aika iso sellainen.Vähän ajan päästä vilkaisin uudestaan "kuihtunutta kukkaa". Se alkoi liikkua tuli meitä kohti. Se oli ihan musta ja sen "selässä" oli joku oranssi kuvio .. Se oli suurin näkemäni hämähäkki. Olimme ihan paniikissa . Kaverini heitti tämän päälle kiven ja se kuoli. lähidimme hämähäkkiä katsomatta ÄKKIÄ pois!
pikkuinen hämähäkkikammo tullut näistä kokemuksista..
mikä...?
3
715
Vastaukset
- .....
Aika reilua tappaa hämähäkki pelon takia. Sama kun hämähäkki heittäis kiven sun päälle kun se pelkäis sua. Miltähän mahtais tuntua.
- Eläinsuojelia
Tiesithän että ötököillä on omat tärkeät tehtävät maapallossa ja niitä tarvitaan.
Ei ollut todellakaan reilua tappaa hämähäkki pelon takia ja hämähäkkejä ei tarvitse pelätä, ne eivät tee mitään vaarallista. (ainakaan suomen hämähäkit) .
Älä tapa ötököitä turhaan, pelko oli aivan turha syy tappaa hämähäkki.
Minullakin on hämähäkkikammo mutta en pysty tappamaan koska ajattele jos sinut tapetaan vain siksi että sinua pelätään!
Hyvää kesää ja älä tapa luonnon lahjoja! =)- sddsdsdsd
Niin, mikä järki tappaa hämähäkkejä, suomen luonnossa elävät hämähäkit ovat niin pieniä, ettei voi tuntua todellakaan noin pelottavalta jos hämähäkki lähestyy lattialla pihalla, puhumattakaan että kammo voisi jäädä... Ymmärrän jos sisällä tapetaan tai jos löytää hämähäkin yhtäkkiä naamaltaan, mutten tuollaista.
Mikset vaan mennyt pois siitä hämähäkin läheltä, jos kerran noin kamalaa oli?
Eiköhän se hämähäkki kuitenkin pelkää enemmän sinua kuin sinä sitä... Ymmärrän jos on jonkinlainen fobia sairaus että pelkää, mutta typerää tappaa luonnon eläimiä, jotka ovat paljon tärkeämpiä luonnon kannalta kuin vaikka jotkut turkiseläimet, joka on joidenkin vaikea ymmärtää...
Mutta jatkossa kannattaa hillitä itsensä, ja ajatella että mitäs pahaa tuo hämähäkki muka minulle on tehnyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4523363SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1102579Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842122Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1601937- 1461755
- 941556
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi341457Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3301275Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li321255Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021079