ideoita toivoisin

Meillä on taloyhtiössä kiva yhteistila jossa on myös keittiö. Mietimme parhaillaan käyttömahdollisuuksia sille. Onko joillain kokemusta ja ideoita kuinka tilaa voisi hyödyntää ???
4120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jäsenet voivat vuokrata tilaa kohtuuhintaan ja esim viettää synttärikekkerit, illanistujaiset.
Ennemmin meillä oli tilat vuokralla eräälle opintopiirille.
Mahdollisuuksia on vaikka millä mitoin.
Väliaikainen lasten hoitopaikka tms. ?

Äänestä

Meillä sen sai oma talon kuntosali.
Siinä on vuosimaksu, ja avainmaksu.
Kun on "lunastanut" avaimen,ja liittynyt, voi koka tahansa käydä kuntoilemassa klo 8.30- 21.00 välillä.
Sinne hankittiin käytettynä erilaisia kuntoiluvälineitä.
Nuoremmat sitä paljonkin käyttävät, ei niinkään me eläkeläiset.

Edellisessä asuntoyhtiössä, tilaa sai vuokrata yövieraille, ja juhliin.

Yhdessä se vuokrattiin hierojalle, ja taloyhtiön osakkaat sai ison alennuksen, palvelun käytöstä.

Tiedän myös yhdessä olevan seurustelutila, sinne viedään kirjat, ja lehdet, joita ei itse enää kaipaa., omakustanteiset kahvit ja joskus joku leipookin, ja myy ne aineiden hinnalla.
Tuoleja ja pöytiä, hyllyjä, asukkaiden ylijäämistä.

,moni yhtiö myös vuokrannut, saa vähän tuloja, vaikuttaa vastikkeen arvoon.

Äänestä

Meillä on 136 asunnon huushollissa kuntosali, 2 v sitten erinomaisen hyvillä vehkeillä varustettu. Sitä vaan ei pysty kukaan käyttämään. On sellainen ovien päivälukitus eli omilla avaimilla pääsee omaan rappuun ja kotiinsa, mutta ei salin ovesta.

Ilmoitustaululla lappu, että kuntosaliin saa hakea avaiment siltä ja siltä asukastoimikunnan jäseneltä. Millä haet, kun vieraisiin rappuihin ei pääse edes ovikelloa rimputtelemaan. Kännykkää voisi käyttää, mutta kuka sellainen taskussa ensin metsälenkin juoksisi. Ja sitten kun asunnostaan yrittää soittaa, ovatkin viikon kahden Viron matkalla jotakin nestemäistä ainetta hakemassa.

Siellä kalliit ja hyvät vehkeet sitten vain ruostuvat. Mainiota!

Äänestä
  • toimintaa. Meillä on ura-avain, ja kalliita teettää, siksi se pantti siitä. Jos ei käytä enää, tai muuttaa pois, saa pantin takaisin, avaimen palauttamalla.

    Ehdota yhtiökokouksessa ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sk49 kirjoitti:

Meillä on taloyhtiössä kiva yhteistila jossa on myös keittiö. Mietimme parhaillaan käyttömahdollisuuksia sille. Onko joillain kokemusta ja ideoita kuinka tilaa voisi hyödyntää ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu