MUisti

Muisti on kyky tallentaa ja palauttaa mieleen menneitä kokemuksia.

Millainen on sinun muistisi, muistatko lapsuutesi kesät.. muistatko ahomansikat ojan pientareella.. muistatko ?

11

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keräiltiin ahomansikoita timoteiheinän varteen, monta vartta täyttyi. Sitten kipaistiin kotiin ja tehtiin mansikka- maitoa tai herkuteltiin sellaisenaan.. Aah.. miten maistui herkulliselta:))
      Sitä muistelee kaikki kesät lähes aurinkoisiksi ja lämpimiksi. Joskus kun oli sade päivä, sekin oli lämmin, ei kylmä ja tuulinen.. Oi niitä aikoja..
      *
      *

    • santolina

      muistan oikein hyvin, mansikoita kerättiin pieneen emalituoppiin
      tai heinän varteen, kuten Sasuskin oli tehnyt.
      Mansikka- ja mustikkamaito oli herkullista,
      tuoksunkin muistan, kun sitä ajattelen.
      Sadepäivinä leikittiin ja luettiin vintillä tai leikkimökissä.

      • vattupuskia

        pengottiin, hyikyiltiin madoille marjojen sisällä.
        Ekaa kertaa näin ahomansikoita vasta aikuisena, etelässä, sukuloimassa.


    • vertailu

      Kuuntelin radiolääkäri ohjelmaa, jossa kerrottiin muistista. En muista oliko joku tutkinut vai hutkinut mutta mielenkiintoisen seikan toivat esiin. Kun verrataan ihmisen muistia 50-luvulla ja nyt niin nykyajan ihmisen muisti on todella kovalla koetuksella. Meidän pitää muistaa paljon asioita. On kaikenmaailman salasanoja yms.

      Mitäs sanotte? Miten tämä kuormitus vaikuttaa muistiin? Voiko muista pettää kuten esim sydän?

      • nykyisyys,

        kun lähdetään vaikka mökille. Mukaan lastataan tietokoneet, kullakin tietysti vähintäänkin yksi känny mukana.
        Ennen oltiin rauhassa liioilta vimpaimilta, ongittiin, roikoteltiin ketaroita laiturilla.
        Nyt ei vessaan mennä ilman kännyä.

        Ollaanko me niin koko ajan tärkeitä?
        Missä välissä aivot eheytyvät?


    • löysit

      sen kadonneen kissasi?

      • joku sanoi että se olis nähty tuolla kauempana pellolla.. Mä en voi mitenkään uskoa että se olis mennyt niin kauas, ellei ole eksynyt.. Senpä johdosta pyydänkin kaikkia ihmisiä.. ilmoittamaan mikäli he mirrini löytää.. Kissani on leikattu.. sen ei pitäisi lähteä kauas kotipiiristä.. Kun se on joka päivä tuossa ollut.. poikani kaipaa sitä.. me kaikki kaipaamme.. ja etsimme.. Mikään uusi kissa ei korvaa tuota kissaa.. ei ole korvannut sitäkään 18 vuotiasta, jonka hautasin 14 vuotiaana kuolleen koiramme viereen.. Vaikka tuon hommasin noin kolme vuotta sitten.. tuonkin kissan.. niin koko ajan se on pysynyt tässä kotona.. se ei ole lähtenyt mihinkään.. joka hetki se on kutsusta tullut luokseni.. Nyt kun sitä ei ole tullut.. olen alkanut etsimään. Olen ihminen joka pidän huolta myös lemmikeistä.. osoittaako sen 18 vuotiaan kissan lusikalla syöttäminen talvella.. kahden antibioottikuurin syöttäminen ja eläinlääkärissä käyttämisen.. toivossa että kissani paranisi.. toisin kuitenkin kävi..

        Minä toivon, että tämä nykyinen kissa tulee vielä takaisin.. terveenä ja iloisena siitä että pääsi jälleen kotiin.. meidän luokse..


      • pirre-tyttö kirjoitti:

        joku sanoi että se olis nähty tuolla kauempana pellolla.. Mä en voi mitenkään uskoa että se olis mennyt niin kauas, ellei ole eksynyt.. Senpä johdosta pyydänkin kaikkia ihmisiä.. ilmoittamaan mikäli he mirrini löytää.. Kissani on leikattu.. sen ei pitäisi lähteä kauas kotipiiristä.. Kun se on joka päivä tuossa ollut.. poikani kaipaa sitä.. me kaikki kaipaamme.. ja etsimme.. Mikään uusi kissa ei korvaa tuota kissaa.. ei ole korvannut sitäkään 18 vuotiasta, jonka hautasin 14 vuotiaana kuolleen koiramme viereen.. Vaikka tuon hommasin noin kolme vuotta sitten.. tuonkin kissan.. niin koko ajan se on pysynyt tässä kotona.. se ei ole lähtenyt mihinkään.. joka hetki se on kutsusta tullut luokseni.. Nyt kun sitä ei ole tullut.. olen alkanut etsimään. Olen ihminen joka pidän huolta myös lemmikeistä.. osoittaako sen 18 vuotiaan kissan lusikalla syöttäminen talvella.. kahden antibioottikuurin syöttäminen ja eläinlääkärissä käyttämisen.. toivossa että kissani paranisi.. toisin kuitenkin kävi..

        Minä toivon, että tämä nykyinen kissa tulee vielä takaisin.. terveenä ja iloisena siitä että pääsi jälleen kotiin.. meidän luokse..

        uusi kissanpentu on aina uusi oma yksilönsä.. se on kuitenkin erilainen verrattuna edelliseen.. vaikka en ovat vain kissoja.. nekin ovat yksilöitä.. toinen on toisenlainen kuin toinen.. Ihan kuten me ihmisetkin.. mekin olemme yksilöitä.. omia ainutlaatuisia yksilöitä.. joita meitä kaikkia yhdistää yksi tekijä.. me olemme ihmisiä, kissat taas ovat kissoja..


    • Muistiani ei ole tutkittu ja en ole varma, mutta epäilen, että minulla on suuria aukkoja juuri lapsuuden muistissa.

      • vertailu

        Minulla on myös ja olen joskus ajatellut, että voisivatko aukot olla ikäviä asioita, joita mieli on "poistanut" muistista. Olen vähän kysellyt ja kyllä hieman epäilen tätä


      • vertailu kirjoitti:

        Minulla on myös ja olen joskus ajatellut, että voisivatko aukot olla ikäviä asioita, joita mieli on "poistanut" muistista. Olen vähän kysellyt ja kyllä hieman epäilen tätä

        Mutta jos ei kerran muista, niin ei voi tietää.

        Joskus epäilen kuitenkin, että monen ihmisen lapsuuden "muistot" ovat oman itsensä mielikuvitusta. Useinhan ne lapsuudenmuistot ovat ihan erilaisia yhdessä kasvaneilla sisaruksillakin. Luulen siis että monet kuvittelevat muistonsa kauniimmiksi kuin ne olivat.

        Tiedä häntä, itse elän tätä hetkeä, enkä vello menneisyydessä, en hyvässä enkä pahassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      132
      2710
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      230
      2100
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      185
      1877
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      1837
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1690
    6. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      142
      1505
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      60
      1374
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1158
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      305
      989
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      855
    Aihe