poikaystäväni on tulossa helsinkiin luokseni viettämään kuukauden mittaista lomaa.hän asuu ulkomailla, joten suomi vierailusta kuuluisi jäädä hyvä mieli.mitä keksisin hänelle ohjelmaa? linnanmäki, eläintarha, suomenlinna, silja-line ruotsin risteily, helsingin monumentit jo on mielessä, mutta mitä muuta? haluaisin järjestää jotakin erikoista ohjelmaa, jota hän ei unohtaisi. siljalla olevat rakkaus-pakettikin oli surkea, sampanjaa ja mansikoita=79e.liian paljon tuollaisesta..
mitä romanttista tekemistä?
apuaaaaaaaaa
5231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Romantiikkaa" voitte puuhastella keskenänne aina paheksuvien katseiden ulottumattomissa, mutta eräs asia, mikä on aina iskenyt etenkin ulkomaalaisen vaihto-oppilaan tajuntaan aivan uskomattomana trippinä luonnon helmaan on ihan sellainen klassinen vanha kunnon ison kaverijoukon kesken järjestetty känniääliöviikonloppu jonkun mökillä.
Hyvässä tiimissä jokaisella on aivan helvetin hauskaa: ei sikailla, eikä (pahemmin) edes rietastella, mutta ulkomaanvieraat ovat useimmiten aivan ällikällä lyötyjä Suomen luonnon kauneudesta, mökkielämän askeettisuudesta ja (muka) roisista menosta, soutaessaan, meloessaan, grillatessaan, kalastaessaan, samotessaan maastossa ja etenkin ryypätessään ja hilluessaan porukassa, joka useimmiten on huomattavasti rennompaa ja vapaamielisempää kuin ao. hemmon kotimaassa, vain muutamia poikkeuksia lukuunottamatta. ;)
suomalaiset harvoin osaa pitää hauskaa ilman alkoholia ja toivomus molempien puolelta ettei sitä tarvitsisi ottaa mukaan kuvioihin.nuo "känniviikonloput" on kyl niin kulunutta ja maalaisuutta..vaan nolottais tollaselle retkelle viedä.metsässä rämpiminen ei myöskään olisi niin hauskaa, kuka nyt tykkäis itikoista ja muista, on hänen kotimaassaankin metsiä
on perseeeeeeeeest ei kukaa kehtais tollaselle reissulle viedä :D
eli piknikille jonnekin, vaikka suomenlinnaan jos mielikuvitus loppuu kesken... Mökki voi olla elämys, soutelú ja grillailu ja puusaunan lämmitys. Mun saksalainen mies rakastaa valoisia iltojamme, istuskelua saunan portailla ja uimista. itsekin oon ollut paljon saksassa ja ymmärrän hyvin, että viehättää häntä... ottakaa yöjuna rovaniemelle ja kahden hengen hytti... ja omat rakkauseväät mukaan.... se mikä sinusta voi olla noloa ja kliseistä voi olla toiselle järisyttävä kokemus.
http://www.city.fi/artikkeli/Kuuma kaupunki/1269/
tai
http://www.amoriini.com/Sivusto/Haaopas/polttarit/polttarisauna.php