Kun on suunnitellut ja järjestänyt isot juhlat, olipa ne YO- rippi tai syntymäpäivät,
aina on niitä joille ajankohta ei sovi.
Eikä siinä mitään, mutta kun juhlien jälkeen pitäisi alkaa sopia yksittäisiä onnittelukäyntejä tarjoiluineen,
niin jotenkin olen alkanut kapinoida ajatusta vastaan.
Itse olen toiminut vastaavassa tilanteessa niin, että kun olen etukäteen tiennyt
etten pääse juhlapäivänä tulemaan, olen toimittanut etukäteen lahjan tai onnittelukirjekuoren
annettavaksi juhlapäivänä, (jos olen halunnut muistaa).
Ei ole tullut mieleenkään kysellä koska kenellekkin sopisi järjestää yksityisvastaanottoa minulle kakkuineen,
kun en kerran silloin päässyt kun pöytä oli koreana.
Kun ette pääse juhliin,
niin miettikää ennen kun kyselette koska voisitte itse tulla onnittelemaan,
sitä että näitä kyselijöitä voi olla useampia, jotka haluaisivat tulla myöhemmin omalla porukalla onnittelemaan juhlien jälkeen
ja siihen voi äkkiä mennä koko isäntäperheen loma jos kaikkia poissaolleita aletaan erikseen kahvittelemaan.
Jos sovitaan päivä milloin voi tulla onnittelemaan, niin silloin pitää olla myös jotain tarjottavaa.
Monetko kakkukahvit
3
371
Vastaukset
- yhdet
YO juhlakahvituksia saattaa olla kahtena päivänä la-su. Mutta esim. rippijuhlat on kyllä"yhden kattauksen" juhlat. konfirmaatiopäivä on se juhlapäivä. Tänään juuri olin rippijuhlissa. Kyllä olisi emännälle liiallinen urakka, jos sama rumba useampana päivänä (vaikka oli ihan tavalliset perhejuhlat).
Samoin syntymäpäivät on yhden kerran juhlat. tiedän kyllä viisikymppisiä, joihin on eri vieraita kusuttu eri päivinä, mutta sehän on juhlijan päätös.
Mukavia juhlia kaikille ilman stressiä- kahtena päivänä
Ylppäreitä pidetään monesti kahtena päivänä siksikin, että niitä sattuu monelle päällekkäin useitakin ja välimatkoissa on eroja. Esim. Mutta noita muita juhlia, se on huonoa tuuria.
- riittää
Jos joku ei pääse varsinaisiin juhliin ja haluaa silti tulla myöhemmin onnittelukäynnille, niin ei pöytää tarvitse mitenkään koreaksi laittaa. Riittää ihan "normaali" kahvitarjoilu, samaa tasoa kuin muutenkin laittaisi, jos tulee vieraita. Edes täytekakkua ei mielestäni tarvitse tehdä, jos ei huvita.
Itse en päässyt kummipoikani synttäreille (7 v.) ja ajattelin, että kun on kuitenkin lapsesta kyse, varmaan tykkäisi, että kummitäti kävisi sitten erikseen. Sanoin lapsen äidille, että minun takiani ei tarvitse laittaa mitään, tuon vaikka jätskipaketin tullessani. Ja niin teinkin ja vähän muutakin herkkua vein mennessäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743910Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1883169Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472986Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle702560Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3672303- 1631935
- 781595
- 331505
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231398Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391382