Nyt minut varmaan pistetään rinkiin tönittäväksi aataminaikuisen masinani kanssa ja käsketään ostaa uusi. Kysyn kuitenkin, ennen kuin laukkaan ostoshelvettiin.
Minulla on vuonna 2002 ostettu Panasonicin DNR-E20 DVD-videotallennin, jota olen 7 vuodessa oppinut kutsumaan tallentavaksi DVD:ksi, koska se tallentaa DVD-levykkeille. Aikanaan kuolematon keksintö, koska se pakkasi tiedostot kuin kovalevy konsanaan, jolloin mainoskatkojen deletointi toi levykkeelle lisää tallennustilaa toisin kuin sen aikuinen VHS tai vaikkapa kilpailevien valmistajien toosat.
No nyt tämä ihmemasina sanoi sopimuksen irti. Olin jo hitsiliekki persiissä, kun digi-tv tuli, mutta homma jatkoi pelittämistä. Edelleenkin voin katsoa kaikkia vanhoja tallentamiani tv-ohjelmia ja vaikkapa vuokra-DVD:tä. Mutta pääkäyttötarkoitukseni: tv:stä nauhoittaminen loppui yhtäkkiä.
Olen kokeillut kaikki kommervenkit. Katkaissut virrat, tarkistanut digi-boxin ja tv:n asetukset ja blaa blaa. Rakkine nauhoittaa pelkkää lumisadetta muuten toimivillekin levykkeille.
Kysymys siis kuuluu, voinko saada laitteen vielä tallentamaan vai onko ainoa mahdollisuuteni mennä ostoshelvettiin kankkusessa hikoilemaan ja kuuntelemaan asiasta mitään ymmärtämättömän pesukonekauppijaan juttuja?
Auttakaa nyt saatana epätoivoista!
Kiitos jo etukäteen! ;-)
Ps. Jos kukaan ei auta, niin sitten olen maanantaina kysymässä vinkkejä uuden, kohtuuhintaisen kovalevytallentimen tiimoilta. Mutta kun tämä perkele maksoi melkein tonnin ja se oli paljon silloin...
Pps. Menetin jo kahden viikon suosikkisarjani taltioinnit. Ja huomenna alkaa Bay-Watchin uusinnat, joten asialla on kiire kuin lintuinfluenssalla konsanaan.
Tallentava DVD-videotallennin
6
837
Vastaukset 6
- tpi
...loppuiko se tallentaminen silloin kun digitv tuli, vaiko nyt ihan äskettäin?
Jos se loppui vasta äskettäin, en oikein ymmärrä miten se tallentaminen on edes tähän asti onnistunut.
Mutta jos laite toimii, niin kyllä sillä tallentamisen digiaikanakin pitäisi onnistua. (ja miten se onnistuu ei täällä kovin usein ole kysyttykään, tuskin ihan kahtasataakaan kertaa vielä).
Eli pistät digiboksista scartin sen tallentavan laitteen input scarttiin, ja valitset sen inputin tallentavaksi kanavaksi. ÄLÄ TEE MITÄÄN KANAVAHAKUJA, niistä ei ole hyötyä, eikä kanavia kuitenkaan löydy. Vaihda kanavat siitä digiboksista, ja paina rec päälle.
Suosittelisin kyllä tallentavan digiboksin hankkimista, se on paras keksintö sitten siivutetun leivän, kuten jenkit tapaavat sanoa.- Sormi sieraimessa
Tallentaminen on onnistunut tähän asti niin, että olen kytkenyt TV:n, digiboxin ja tallentavan DVD:n toisiinsa.
Kanavan olen valinnut digiboxin avulla ja TV:stä olen valinnut EXT1:sen.
Edelleen voin katsella aiemmin tallentamiani ohjelmia, mutta enää ei tallennus onnistu. Tallennusvalikossa, jossa ennen oli tallennettavan kanavan nimi tai numero (esim. YLE1), on nyt vain esimerkiksi 1 *** 01 loppu osa näyttörivistä, missä on päiväys, aloitus- ja lopetusaika, rec mode jne, näyttää samalta kuin ennenkin.
Sammutin jo kertaalleen virrat ja irroitin kaikki piuhat, mutta edelleen tallennus ei toimi, mutta katsella voin.
Onko siis vielä jotain tehtävissä vai painelenko jo kauppaan? - Mikä men vikaan?
Sormi sieraimessa kirjoitti:
Tallentaminen on onnistunut tähän asti niin, että olen kytkenyt TV:n, digiboxin ja tallentavan DVD:n toisiinsa.
Kanavan olen valinnut digiboxin avulla ja TV:stä olen valinnut EXT1:sen.
Edelleen voin katsella aiemmin tallentamiani ohjelmia, mutta enää ei tallennus onnistu. Tallennusvalikossa, jossa ennen oli tallennettavan kanavan nimi tai numero (esim. YLE1), on nyt vain esimerkiksi 1 *** 01 loppu osa näyttörivistä, missä on päiväys, aloitus- ja lopetusaika, rec mode jne, näyttää samalta kuin ennenkin.
Sammutin jo kertaalleen virrat ja irroitin kaikki piuhat, mutta edelleen tallennus ei toimi, mutta katsella voin.
Onko siis vielä jotain tehtävissä vai painelenko jo kauppaan?Teitkö jotain muutoksia kytkentöihin, ennen kuin laite lakkasi tallentamasta?
Homma voisi järkeillä niin, että mietit rauhassa, missä järjestyksessä kuva siirtyy mihinkin laitteeseen. Eli minkä laitteen avulla voit varmistaa helpoiten, että kanava on oikea? No television kautta, koska siinä näkyy kuva. Se siis ketjun viimeiseksi. Mikä laite taas purkaa antennisignaalin, eli minkä on oltava ensimmäinen? No digiboksin. Ja jotta voisit tallentaa, dvd-tallentimen on tultava siis näiden väliin.
Eli kokeile laittaa scartit seuraavasti: digiboksin tv-scartista dvd-tallentimen "input-scart":iin ja dvd-tallentimen tv-scartista tv:seen. Dvd-tallentimen on näinollen pakko olla oikealla ext-kanavalla silloin, kun digiboksin kuva kulkee sen läpi tv-ruudulle.
- provo???
vai eikö ihmiset osaa enää kysyä neuvoa vaikka työpaikan kahviossa "livenä", sillä silloin olisi heti selvinnyt että sinun on valittava ohjelmalähteeksi joku niistä scart liittymistä johon digiboxi on dvd-laitteessasi kytketty, ne on yleensä numeroitu hyvin esim AV1, AV2, tai LINE IN 1, LINE IN 2, tms..
- Sormi sieraimessa
AV-valikosta EXT1, mutta nyt se siis lakkasi toimimasta.
- mikä ero on AV1 ja AV2
Olen lukenut että toinen tukee RGB ja toinen SVHS:ää? Siis mitä tuo sanoo maallikolle?
Onko se aina niin että se mistä singnaali lähtee = AV1 ja kytketään scartilla toisen laitteen kakkos AV:hen?
Itteltä katosi myös toimivuus kun revin irti scartit kun tarvitsi DVD-laitteen karaokeiltaan. Sen jälkeen ei sitten mikään pelannutkaan. Mull on tallentava Digiboxi ja alta aika-yksikön se 320 Gigainen kiintolevy on täynnä. Kuuka viittii lähteä niitä siirtämään kannettavaan tietsikaan ja perehtyä hakemaan ohjelmia ja epäilen ettei tän kannettavan DVD edes polta DVD:eitä, mikä lie, ram-asema, vaikk on 2 v vanha tietska. Mutt näimpähän saatiin äänitykset loppumaan ja loppu lähestyy vielä nopeammin kun uudet teräväpiirrot tulee. Kuvatiedostot on niin isoja ettei ne mihkään mahdu. "Sivullinen"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212154Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko741275- 132938
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142727- 54656
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95642- 13577
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93575Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11573- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298546Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44539- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28498Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36490- 122478
- 76473
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51457- 41444
- 58437