Lähihoitajaksi vai sosionomiksi työn ohessa

Aikuisopiskelijaksiko

Hain vasta sosionomi AMK tutkintoa suorittamaan ja minua yllätti aikuispuolelle hakijoiden runsas määrä, sekä mahdollisten opintojen haasteellisuus.
Opiskelupaikkoja oli 20 ja hakijoita yli 400. Onko täällä ketään, joka tietäisi millä pistemäärällä on päässyt sisään kouluun ja miten opiskelu on sujunut työn ohessa ? Kieliopinnosta minulla on pitkä aika ja pohjakoulutus on ylioppilas, sekä kasvatusalan opistotasoinen koulutus päälle.
Olen miettinyt myös lähihoitajaksi opiskelua työn ohessa. Haluaisin pätevyyden toimia päiväkodissa ja mikä on sosionomin ja lähihoitajan työllisyystilanne ? Sosionomi AMK ei ole pätevä esim. esikouluopettajaksi, mutta tietyin ehdoin eli varhaiskasvatus ja sosiaalipedagogiikka lukeneena on pätevä lastentarhanopettajaksi. Onko lastenhoitajan ja lastentarhanopettajan palkoissa ja työnkuvassa isoja eroja ?
Taloudellisesti minulla ei ole mahdollisuutta irrottautua vakituisesta työstäni pitkäksi aikaa opintovapaalle. Ainakin sosionomi AMK valintakokeet olivat haastavat ja esittelevä opettaja sanoi, että koulutukseen on yhtä vaikea päästä kuin oikeustieteelliseen yliopistossa.
Sosionomi AMK ja lähihoitaja työskentelevät molemmat todella moninaisissa paikoissa.
Muuntokoulutuksella sosionomi AMK opinnot vievät n. 2 vuotta, mutta kuinka kauan vievät lähihoitaja opinnot ?
Minulla on työkokemusta kasvatusalalta tosi runsaasti.
Onko täällä ketään työnohessa sosionomiksi opiskelleita tai lähihoitajaksi ? Paraniko mahdollisuudet ja työtehtävät koulutuksen jälkeen, entä palkka ? Kannattiko opiskelu ja muuttuivatko työtehtävät tai työpaikka ?Kuinka rankkaa oli työn, sekä perheen ohessa opiskella erityisesti toisella paikkakunnalla ? Yrititkö monta kertaa opiskelemaan,ennen kuin pääsit sisälle ? Millaiset oli lähihoitajan pääsykokeet aikuisopiskelijaksi hakeville ?
Olen sivusta seurannut sitä,kuinka ihmiset opiskelevat ammattikorkeassa uuden ammatin tai laajentavat pätevyyttä,mutta työnantaja ei sitä ainakaan seurakuntapuolella arvosta tilinauhassa. Kunnasta ei ole kokemusta !

4

2632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sosionomi AMK

      Ehdottomasti kannattaa sosionomiksi ennemminkin pyrkiä opiskelemaan. Sosionomilla on parhaat mahdollisuudet esim. sosiaalityön saralla tehdä uraa. Palkka n. 2300 euroa ilman lisiä ainakin aikuissosiaalityössä sosiaaliohjaajana. Opiskelemaan pääsy on nykyään aika vaikeaa juuri mainitsemasi hakijamäärän vuoksi. Itse opiskelin 2000-luvun alussa ja olen ollut nyt n. 2 vuotta työelämässä vakituisesti. Kuntatyönantaja arvostaa AMK-tutkintoa paljonkin. Opiskelu on haastavaa ja paljon joutuu itse tekemään työtä opintojen edistymiseksi. Korkeakoulututkintoon kuulu aika ruotsista suorittaa ns. virkamiestutkinto, joka ei ole kovin vaikea, jos käy opintojaksot kunnolla ja jaksaa opiskella. koulun tulee järjestää ns. tasaavia opintoja niille, joilla on kerrattavaa. Lukion keskipitkä ruotsi taitaa olla pohjana AMK-kieliopinnoissa.

      • z

        Hei !
        Kiitos asiallisesta ja rohkaisevasta viestistä...täytyy vaan yrittää uudelleen hakea, jos nyt ei pääse sisälle. Välillä tahtoo vaan tulla uskon puute...kun istuu pääsykokeita tekemässä hikisessä auditoriossa kylkikyljessä.


      • sosionomi AMK
        z kirjoitti:

        Hei !
        Kiitos asiallisesta ja rohkaisevasta viestistä...täytyy vaan yrittää uudelleen hakea, jos nyt ei pääse sisälle. Välillä tahtoo vaan tulla uskon puute...kun istuu pääsykokeita tekemässä hikisessä auditoriossa kylkikyljessä.

        Onnea sinulle! Todellakin kannattaa aina yrittää toteuttaa unelmiaan ja nyt kun monella on työpaikka vaakalaudalla on mitä mainioin aika miettiä opintoja. Itselläni aikuissosiaalityössä on varma työpaikka koko ajan. Nämä taloudellisesti epävarmat ajat vain lisäävät työtä ja työntekijöitä tarvitaan. Esimerkiksi tällä hetkellä teen paljon toimeentulotukipäätöksiä ja varmasti teen lomaani asti ja syksyllä saa varmasti taas ruveta panostamaan enemmän asiakstyöhön, johon on koulutksenkin saanut. Vinkkinä voisin sanoa, että jos sinulla on mitä tahansa toimistotyön koulutusta/kokemusta tai olet lähihoitaja, joka sattumoisin osastonsihteerin työssä ollut, laita ihmeessä avoimia hakemuksia etuuskäsittelijän työhön eri kuntiin, vakuutusyhtiöihin ja eläkelaitoksiin sekä työpaikkakassoihin. Saat jo valmiiksi jalansijaa sosiaalialan työhön, jossa sosiaaliturvatyön osaaminen on aina 100% sta plussa mille tahansa työnantajalle.


      • vanhanaikaisen

        keskikoulun ruotsi ja ihan kolmosella meni läpi...ei siis vaikeaa...olleskan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe