eli oon just vähän aikaan sitten alottanu kaupan kassalla työt ja oon ihan pihalla siitä kun päivän jälkeen pitää laskea kassa ja ottaa huomioon että sinne jää 500e. meikä menee siinä vaiheessa ihan sekasin kun pitää ottaa huomioon et sielä kassassa on se 500e, en vaa tajuu sitä hommaa :D
meillä kone laskee itse kolikot niin se ei ole ongelma, mutta kaikki muu sitten onkin.
voisko joku nyt selittää miten se oikeen tapahtuu.
meillä kone laskee itse kolikot niin se ei ole ongelma, mutta kaikki muu sitten onkin.
voisko joku nyt selittää miten se oikeen tapahtuu.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Useamman tilityksen tehtyäsi asia varmasti selkeytyy sinulle! : )
Aluksi lasket riittävästi rahaa pohjaan. Katso, että kolikkoja jää pohjaan tasasumma (90 €, 95 € jne). Loput kolikot menevät pankkiin. Lisää pohjaan seteleitä, kunnes pohja tulee täyteen. Tätä tehdessäsi huomioi, millaisia seteleitä kassatyöskentelyssä tavallisimmin tarvitaan. Pohjan ulkopuolelle jäävät kolikot ja setelit kertovat päivän käteismyynnin.
Kaupan kassa tekee MYYNTITYÖTÄ?!
Teet sillee et alotat sieltä pikkukolikoista laskemaa pohjaa. Lasket ne ja meet seteleihi ja taas pienimmistä alotat. Lasket niin kauan kunnes laskukone näyttää yli 500€ ja ne ylimenevät sitten lasket, tarkistat menikö oikein ja pankkii. (miten käytäntö nyt missäkin on?)
Itsehän laskin aina hiljasimpina hetkinä kaupalla 20€ ja 50€ seteleitä pohjan alle, jotta kotiinlähtö nopeutui. Joskus myös jos kolikoita paljon, niin niitä minigrip pusseihin.