..ruokailee useaan kertaan päivässä keittiön ikkunan edessä ja kesyyntynytkin on ettei hätkähdä ihan pienestä.Olemme lopettaneet jyväruokinnan mutta kaikkea muuta laitamme näkkileipää,lasten muroja,leipää sämpylää(muruina)jne.
Orava kun on päivittäinen vieras. Vielä perhosista,niitä on näkynyt tosi vähän tänä kesänä,mehiläiset,ampiaiset ja mitkä lie kukkakärpäset niitä kyllä on,et sellaista kesää....:)
Orava kun on päivittäinen vieras. Vielä perhosista,niitä on näkynyt tosi vähän tänä kesänä,mehiläiset,ampiaiset ja mitkä lie kukkakärpäset niitä kyllä on,et sellaista kesää....:)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä en tykkää käpytikasta, kun ajaa talitintit pois talilta ja syö sen kokonaan. Henki lähtee. Vaan aina tulee uusi tilalle. Vittumainen rosvo.
Luulin, että olen yksin synkkine ajatuksineni käpytikasta. Kovasti huojentaa mieltä, kun huomaan, että on muitakin samoin ajattelevia.
Söisi tiaisten ruuat, mutta kun vielä pitää syödä tiaisten pojatkin keväällä pöntöstä, eikä edes pelti pidättele. Kirottu lintu!
No laitapa niitä taleja kaksi tai kolme. Tuskinpa se käpytikka kaikkiin ruokintalaitteisiin samaan aikaan menee. Itsellä auringonkukansiementä, maapähkinää, talipalloja, lyhteitä ja rasvaa. Kaikki linnut mahtuvat.