Minkäikäisenä yksin

Minkä ikäisen lapsen jätätte leikkimään esim. kerrostalon pihalle toisten lasten kanssa ilman aikuisten valvontaa?
4470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

itse olen kans samaa asiaa pohtinut...
meillä päin näyttää jo 3-4 vuotiaita leikkivän keskenään tuolla ulkona ja aikuisia ei näy missään.. siis kerrostalon pihalla.
itse en kolme vuotiasta poikaani uskalla päästää yksin ulos.

Äänestä
  • Samaa mietin täällä. Siksi kysyin. En päästä oma 3v. koska on vielä alkanut todella innokkaasti kiipeileen jne. Sitten isommat about 7v. kyseleen leikkimään. Lapsi ei tajua, että on liian pieni leikkimään yksin pihalla siis ilman vanhempiaan ja varsinkaan yli puolet vanhempien lasten kanssa. Tuntuu, että todella monia vanhempia ei kiinnosta olla lastensa kanssa ja sitten jättävät ikään kuin niitä keskenään. Joukossa tyhmyys tiivistyy ja usein olen huomannut, että isommat yllyttävät pienempiä vaikka mihin tai sitten jossain vaiheessa kun oman ikäistä seuraa tai omia kavereita tulee, pienet jää heitteille. Pahalta tuntuu katsoa, kun pikkuset istua kyköttävät hiekkalaatikolla yksinään. Huomasin, että alla oli keskustelua samasta aiheesta. Eli ei tartte enää vastata ellei välttämättä halua. Jotkut äidit ain kritisoivat siitä, kun en jätä lastani pihalle. Kuitenkin pitäs tuntea toiset vanhemmat niin hyvin, että voisi luottaa siihen, että he myös vahtivat. Kuitenkin en näe lapsia aikuisten seurassa, vaan keskenään ovat vaan.

    Äänestä

mun lapsi on nyt 8v. en päästänyt häntä koskaan yksin ulos ennen kun hän täytti 7 mutta nyt hän ei uskalla mennä yksin ulos, pelkää mennä leikkimään muiden kanssa ja vaatii et menisin hänen kanssa. toisaalta olen onnellinen että en päästänyt koska selvisi että meidän alakerrassa asui pedofiili kuka käytti hyväkseen ainakin 10 lasta, 3-10 v.

Äänestä

Aiemmin asuimme vähemmän mukavalla alueella, ja 7 kerroksessa. Näköyhteyttäkään leikkipaikalle ei ollut. Silloin en päästänyt esikoista yksin ulos, vaikka ikää oli jo 5v.

Nykyisessä asuinpaikassa asumme toisessa kerroksessa, mukavalla ja rauhallisella alueella. Keittiön ikkunasta näen leikkipaikalle. Piha-alue on hyvin aidattu ja naapurit kohtuullisen tuttuja. Nyt päästän kuopuksenkin kaverin kanssa pihalle, ikää on 3 ja puoli vuotta.

Nämä asiat eivät ole niin mustavalkoisia minun mielestä. Olen itsekin valellellut lähipelloilla maaseudulla lapsena jo 3 vuotiaana, useimmiten matkassa 5v isoveli, mutta eipä sellaista vapautta osaa kuvitellakaan antavansa kaupungin lähiössä omille lapsilleen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pihalle leikkimään? kirjoitti:

Minkä ikäisen lapsen jätätte leikkimään esim. kerrostalon pihalle toisten lasten kanssa ilman aikuisten valvontaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu