Minulla parvekkeella kasvaa sekä mansikkoit että marjapensaita että tomatteja ruukoissa ja puukoreissa.
Olen käyttänyt lannoitteena kaupoissa olevia lannoituspuikkoja. Niitä on 3 erilaista: Biolan ja sitten viher- että kukkiville kasveille. Kysyisin, että onko turvallista kun laitan niitä mansikka-, tomaatti- tai marjapensaiden ruukkuihin, ettei se tekisi marjasta myrkyllistä.
Kun kasvit ovat vain ruukussa, en jaksa eikä kannattaisi alkaa jossakin vesiastiassa sekoittaa lannoitusta veteen.
Parvekekasveille tulee sen verran vähän laitettuksi vettä että kastelu toimii pelkästään pienellä juomalasilla yleensä.
Jos käyttäisin kukkiville kasveille tarkoitettuja puikkoja mansikkoihin ja tomaatteihin, onko turvallista sitten syödä niitä myöhemmin? Kukkiville kasveille tarkoitetut puikot värjäävät yleensä kukat punaisiksi.
lannoituspuikot
turvallisetko?
0
510
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843232
- 751291
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1771220Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103971Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43849
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817