Olen ollut 10 vuotta ilman maitotuotteita kunhan vähän olen käyttänyt laktoositonta juustoa.
Pari vuotta sitten aloin urheilemaan ja ajettelin että maito on terveellistä niin aloin nauttimaan pari lasillista maitoa päivässä ja syömään jugurtteja. Siitä lähtien minulla on ollut kurkkukipua.
Lääkärin uskoo kurkkukivun johtuvan närästyksestä. Syön kylläkin tosi terveellisesti eikä minua ennen ole närästänyt.
Aamuisin on nuhaa jne.. Kurkkukipu siis ilmenee aina etenkin maitotuotteiden syömisen jälkeen. Ja kurkkukipua on minulla siis kahdenlaista. Toinen pistelevä ns. kupliva kurkkukipu joka johtuu ilmeisesti hapoista joskus siis esim. väkevän appelsiinimehun jälkeen.
Maitotuotteiden jälkeen taas kurkkukipu on tosi voimakas kipu ja kurkku tuntuu tukkoiselta. Yleensä pahin 2h maidon syömisen jälkeen ja jatkuu muutaman tunnin lievempänä. Mutta kurkkuoireet saattaa alkaa jo silloin kun mäyssytän suussani suklaata.
Olen kokeillut laktoosittomia tuotteita, mutta ainakin tänä aamuna maha meni täysin sekaisin. Minulla siis myös suolisto-oireita, mahakipua, ja ei varsinaisesti ripulia mutta pitää käydä isommalla asialla kymmenenkin kertaa päivässä. Nyt aamuisen kahden laktoosittoman jugurtin jälkeen käynyt viiden minuutin välein vessassa. Soijatuotteita pystyn syömään tai niistä ei ainakaan tule yhtä pahoja oireita.
Aikaisemmin siis lopetin 16v. ikäisenä maitotuotteiden syönnin koska mielestäni sain näppyjä tai finnejä niistä ja jaloissani oli voimakasta ihottumaa. Ihottumaan ei nyt ole ollut paitsi kutinaa jaloissa joskus ja tekee mieli raapia sekä kaulalla, mutta mitään jälkiä niistä ei näy jälkeenpäin. Hetkellisesti siis voi nousta pari näppyä mutta laskevat nopeasti.
Jotenki ihan outoja oireita. Lääkäri sanoi ettei maitotuotteilla voi olla mitään tekemistä kurkkukivun kanssa tai jos kyseessä olisi närästys niin sen kanssa.
maitotuotteet
nainen 25v.
3
736
Vastaukset
- se ongelma
Eiköhän se ongelma löydy sieltä korviesi välistä! Lakkaa kyttäämästä sitä kehoasi ja ala sen sijaan elämään!
- ..........
Ei se jatkuva kurkkukipu mikään leikin asia ole. Kun välillä ei pysty puhumaan jne.. En toivo kenellekään samalaisia oireita.
- lue tuo ketju linkkei
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417467Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393901Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172178Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261477- 431453
- 331372
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3411190Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411002Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23938Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7907