Mikä lintu sopii?

Liina Savosta

Hei!

Minulla on kaksi Helmiäiskääpiökyyhkyä ja ne ovat pariskunta, tai no voi olla mahdollista myös että ne on molemmat koiras tai molemmat naaraita.

Siis eläinkaupasta ne haettaessa saattoi kauppias ottaa väärän parin, no se siitä...

Niin ne ovat nyt jo vanhuksia ja ne kuolevat luultavasti vuoden sisällä.

Niin asiani siis koskee sitä, että mikä lintulaji on sellainen, joka tulisi toimeen sekä eri lajia edustavan linnun kanssa, oli se sitten poika tai tyttö ja lisäksi itsekseen. Katsos kun jos toinen linnuista kuolee ensin, niin toinenhan kuolee ikävästi perässä, vaikka ei olisi vielä itse niin vanha, että kuolisi.

Niin sitten olisi hyvä hankkia toinen lintu sille kaveriksi=)

Pärjäisikö ne/ mikä laji pärjäisi?

Helmiäiskääpiökyyhkyjen häkissä luki myös timanttikyyhky, että ei tiedetä oikeen sitäkään onko ne timatti- vai helmiäskääpiökyyhkyjä...

Niin kävisikö se sillätavalla, että ensin toiselle kyyhkylle hankittaisiin kaveriksi nyt esim. vaikka kanarialintu ja kun toinenkin kyyhky kuolee niin sitten jää kanaria lintu yksikseen?

Vai kannattaisiko tehdä niin, että kun lintuja on vielä kaksi niin hankkisi niille jo valmiiksi sen kanarialinnun?

Vai, niin, että hankin kaksi kanarialintua joko ennen tai jälkeen ensimmäisin linnun kuolemaa?

Sitten olisi kanarialinnuilla toisensa kun ne kyyhkyt kuolevat?

Ja sitten kun tulee kanarialintujen aika kuolla niin lajin pitäisi olla sellainen että kun se toinen kuolee niin se toinen pärjää itsekseenkin, ettei tästä tule sitten tälläistä kierrettä=p

En nimittäin aijo loppuikääni asti ehkä hoivailla lintuja, kun aijon ehkä muuttaa ja opiskella, ilman mitään lemmikkejä=D

1

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Sellaista lajia kuin "helmiäiskääpiökyyhky" ei ole olemassakaan tai ainakin tuo nimi on ihan hatusta vedetty tai joku vanhentunut kauppanimi, joten lintusi hyvin todennäköisesti ovat juurikin timanttikyyhkyjä (kuva vois auttaa lajimäärityksessä...). Mikä antaa olettaa että ne juuri lähimmän vuoden sisällä kuolevat, onko niillä joku vika? Ja minkä ikäisiä ne nyt ovat jos ne jo "vanhuksiksi" luokitellaan, ei timanttikyyhky mitenkään erikoisen lyhytikäinen laji ole? Keskimääräinen elinikä timanttikyyhkyillä on noin 10 vuotta ja yksittäinen lintu voi siis elää paljon pitempäänkin jos on terve ja hoito kunnossa.

      Yleensä linnulle paras kaveri on samanlajinen, tai ainakin hyvin lähisukuinen, peiposta tai hemposta ei juuri laatuseuraa kyyhkylle ole vaikka ne samassa häkissä voivatkin asua. Jos itse haluat kanarialinnun tai pari niin voit ne toki ostaa vaikka heti (jos häkki on tarpeeksi iso, mihinkään minimipeippohäkkiin ei todellakaan kannata noinkin erilaisia lajeja tunkea!), ja kyllä ne ehkä sen verran elämää häkkiin tuovat että mahdollinen yksinäinen kyyhky sen loppuelämänsä seassa pärjää. Mutta jos uusi lintu olisi tulossa ihan vain ja ainoastaan siksi että kyyhkylle saa kaverin niin unohda koko juttu. Mielummin sitten vaikka etsi uusi koti vanhuusvuosiksi sille mahdollisesti yksinjääneelle kyyhkylle jos et enää uusia kyyhkyjä halua. Tai sitten sen ajan kun kyyhky on yksinään pidät sille itse paljon seuraa.

      Kanarialintu kyllä pärjäilee yksinään, mutta vilkkaampia nekin ovat lajitoverien kanssa. Muistahan että kanarialintukin voi elää pitkästi toistakymmentä vuotta, joten ihan vaan "kunhan nyt vähän aikaa on seurana sille kyyhkylle ennen kuin lähden opiskelemaan"-asenteella ei niitä kannata hankkia jos suunnitelmissa on lopetella linnunpito lähivuosina.

    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      80
      5607
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3467
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2002
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1928
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1676
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      281
      1469
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1001
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      960
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      61
      929
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      907
    Aihe