Moi ! Ostin vanhan mummonmökin 2 vuotta sitten kesäpaikaksi. Siellä kukkapenkeissä oli monenlaista vanhanajan perennaa. Mm. palava rakkaus on hyvin säilynyt. Nyt tänä kesänä on ilmestynyt penkkiin sellainen kasvi, jota viime vuonna ei vielä näkynyt, ja kiinnostaisi tietää onko se perenna vai joku luonnon kukka. Mistään kirjasta en ole sitä löytänyt. Se on yli n. metrin korkuinen ja siinä on vaalean liilaan väriset kukat. Monta kukkaterttua yhdessä varressa.Se on alkanut kukkimaan nyt kesäkuussa. Mistäköhön se on voinut penkkin putkahtaa. Penkkiä on nyt perrattu ja lannoitettu parina vuotena, oli aiemmin aika luonnon tilassa.
Uusi kasvi kukkapenkissä
8
561
Vastaukset
- Malva?
Se leviää ja on milloin missäkin. Jos sen lehti on ikäänkuin repaleinen, se on sitä.
Se voi muutaman vuoden olla samassa paikassa ja siirtyy muualle. Voi tulla melko isoksikin, kunnes kieto alkaa alusta. Se ei ole rikkakasvi. Sitä on valkoisenakin.
Linnutkin kuljettavat siemeniä. - tipitii..
malvaa.
- bolgrad**
karkailee vieraisille... mutta jospa kuvailisit myös lehtiä... jooko.
- Charolotta_Tku
Moi
Lehdet ovat soikean kolmion muotoiset, eivät kovin isot, ehkä 5 cm. Kukkavarsi alkaa kasvaa aina lehden tyvestä.
Kukat tosi vaalean lilat ja jokaisessa kukassa on aina 4 terälehteä. Kukka on n. 1 cm kokoinen, niitä on useita samassa tertussa. Kasvi on aika vaatimattoman näköinen. - kasvattaja
Charolotta_Tku kirjoitti:
Moi
Lehdet ovat soikean kolmion muotoiset, eivät kovin isot, ehkä 5 cm. Kukkavarsi alkaa kasvaa aina lehden tyvestä.
Kukat tosi vaalean lilat ja jokaisessa kukassa on aina 4 terälehteä. Kukka on n. 1 cm kokoinen, niitä on useita samassa tertussa. Kasvi on aika vaatimattoman näköinen.Ehkä se on kuitenkin Illakko, vanhanajan kasvi ja leviää mielettömästä, tuoksuu iltaisin.
Katso kuvaa :
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=illakko&btnG=Etsi kuvia&gbv=2&aq=f&oq= kasvattaja kirjoitti:
Ehkä se on kuitenkin Illakko, vanhanajan kasvi ja leviää mielettömästä, tuoksuu iltaisin.
Katso kuvaa :
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=illakko&btnG=Etsi kuvia&gbv=2&aq=f&oq=Moi
Katselin kuvia illakosta netissä ja taidat olla oikeassa !
Tiedätkö kasvista tarkemmin ? Onko luonnonkasvi vai perenna ? Se on vasta nyt
ilmestynyt penkkiin parin vuoden jälkeen ? Linnutko sen on sinne istuttaneet ?- kasvattaja
Charlotta_Tku kirjoitti:
Moi
Katselin kuvia illakosta netissä ja taidat olla oikeassa !
Tiedätkö kasvista tarkemmin ? Onko luonnonkasvi vai perenna ? Se on vasta nyt
ilmestynyt penkkiin parin vuoden jälkeen ? Linnutko sen on sinne istuttaneet ?Hei, luehan tuosta linkista illakosta, siinä on kerrottu kaikki.
http://www.maatiainen.fi/tekstit/illakko.htm kasvattaja kirjoitti:
Hei, luehan tuosta linkista illakosta, siinä on kerrottu kaikki.
http://www.maatiainen.fi/tekstit/illakko.htmKiitos Sinulle vinkistä.
Onko kokemusta ko. kasvista ?
Se pitänee ainankin siirtää kuukapenkistä, valtaa valon muilta perennoilta, mutta
voisi sopia jonnekin taustakasviksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017453
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?835082- 794879
- 1324278
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103068- 522709
- 402616
- 532257
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102231Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850