MIKSI uusista ja uudistuvista Toyota-malleista PUUTTUVAT VAKIO/LISÄvarusteista LED-päivävalot,jotka säästäisivät energiaa/virtaa päivällä ajaessa??.
Audi-mallien LED-päivävalot ovat TODELLA tyylikkäät!!!.
:)
Audi-mallien LED-päivävalot ovat TODELLA tyylikkäät!!!.
:)
Vastaukset 36
Vanhimmat
ne Audin led valot eivät ole kovin tyylikkäät. Vanhemmat ilman ledejä on ihan jees.
Tämä on muuten viimeinen tyylikäs A4 korimalli, uudemmat ovat rumia.
http://www.dragtimes.com/images/7360-2004-Audi-A4-Avant.jpg
herranenaika! Toivottavasti ei tule ikinä mitään audimaisia ledejä. Ne on aivan hirvittävän rumat! Toyotalla löytyy konsernin tuotteesta siistit ledivalot, jotka vielä kaiken lisäksi toimivat OIKEINA lähivaloina. Millään tuollaisilla koristelampuilla ei siis tee mitään, ne voitaisiin valitakin vuoden turhakkeeksi:)
Kauneus on katsojan silmissä, mielestäni audin ledit ovat ihan tyylikkäät, mutta ennen muuta hyvät ja todella hyödylliset, päivävaloja käyttämällä todella säästää myös energiaa, mutta suurempi hyöty tulee siitä että ei päivällä suotta polteta loppuun varsinaisia ajovaloja, mitä sitten tarvitaan pimeässä. ei päivällä. Eipä ole tojotan Suomen-mallistossa kauheasti noita ledi-lähivaloja näkynyt, eikä taida ihan vielä olla tulossakaan, ja vaikka joskus saisikin sellaiset ostaa vaikka avensikseen, niin ensin pitäisi tietysti ostaa paketti ja siihen toinen paketti, niin sitten voisi ostaa valopaketin... ...niinkuin avensiksen xenoneiden kanssa pitää toimia.
Tommoset ledit tekee autosta lelun näköisen, auto näyttää typerältä joulukoristeelta ihme että premiumina pidetty Audikin sortuu tommoseen auton arvokkuuden latistamiseen.
Kyllä kaikissa Toyotissakin on päiväajovalot viimeistään v. 2001, koska vuodesta 2011 lähtien kaikissa uusissa autoissa EU:ssa on oltava päiväajovalot.
On ne päivävalot tyylikkäät ja kirkkaat,mutta ennen kaikkea ne säästävät energiaa/sähköä!.
ihan yhtä paljon kuin kevytmetallivanteet "vähentää jousittamatonta massaa".
luulis tojo-ukkoja säästäminen kiinnostavan, kun yleisin syy tojon ostoon on juuri säästäminen, niin kulutuksessa kun arvonalennukssa.;-) Mutta totuus on se, että kyllä ne halogeenit kuluttaa lähes 10 kertaisen määrän energiaa lediin verrattuna, ja kun se sähkö tehdään autossa polttoainetta polttamalla, lisää se kulutusta, varmaan joku insinööri voisi laskea näppärästi että paljonko tämä säästö on vuodessa. Mutta itse pidän tärkeämpänä sitä että ei kärytetä niitä halogeenipolttimoita tai xenoneita pimeiksi päiväsaikaan, jotta ne on käytettävissä sitten yöllä aettaessa, ja mahdollisimman kirkkaina. Kyllä teidänkin mieli muuttuu kunhan corollaan ja avensiksee tulee ne päivävalot vuonna 2011, silloin ne on niin ja niin hyvät, vai mitä?
jo päivävalot,ehkä Toyotassa joskus Premium mallissa!
Vuoden -2010 Toyota Prius mallissa tulee olemaan nuo LED-päivävalot!.
Myöskin kirkaslasiset jarruvalot ovat LEDit!.
Toi tulee olemaan varmaan upea ja komea ilmestys! LEDit rulez!!!
Vain uusissa malleissa jotka tarvitsevat tyyppihyväksynnä tarvitaan päiväajovalot, esim avensikeseen ne tulevat pakolliseksi sitten seuraavaan korimalliin joskus 2014-2015 ja corollasta tulee uusi malli 2012 jolloin siihen sitten tulee pakolliseksi nuo päiväajovalot, toki toyota saa laittaa ne vanhoihinkin malleihin jos haluaa.
narrimaisista LED valoista.
Ehkä Audi on halunnut korostaa noilla helmivaloilla sitä että ne ovat ledejä. Mutta mauttomathan ne ovat. Tulee mieleen helminauha tai silmäripset. Ehkä naiset tykkäävät enemmän.
Sinänsä ei itselläni ole mitään ledivaloja vastaan, tosin ei niistä suurta hyötyäkään ole (parkkeja vaihdetaan todella harvoin ja energiankulutus on mitätön). Parhaiten ne sopivat xenonien kanssa syystä että värilämpötila vastaa silloin paremmin kokonaisuutta.
Takavaloissa ledit ovat esim. jarruvaloissa nopeammat syttymään mutta vaakakupissa niillä on vaarallinen taipumus muurautua umpeen talvella kun valot eivät lämpene. Kestoiässä ei ole takavaloissakaan juuri merkitystä, sen verran harvoin niitäkään tarvitsee vaihtaa. Ja ei ole kauaa siitä kun itse näin VW Jetan/Passatin jossa oli osa led-takavaloa pimeänä.
Polttimoiden säästämisessä voi jotain iloa olla xenonien kanssa, ne kun himmenevät pahasti kilometrien karttuessa ja ovat kalliit uusia. Halogeenien kanssa ei säästö kannata kuin siinä tapauksessa jos polttimot on hankala vaihtaa. Mutta jos nyt esim. nyky-Corollassa itselläni HB3A on kestänyt tähän mennessä lähivaloissakin 50 tkm, en voi pitää suurena asiana vaikka ne pitäisi vaihtaa vaikka heti. Tarvetta ei kuitenkaan ole valotehon puolesta vielä ja aika näyttää kestävätkö vaihtohetkeen asti yli 100 tkm asti :)
Jälkiasenteiset ksenon-polttimot saa viidellä kympillä pari ja hintaan sisältyy jännitteen muuntimet. Joka toisessa teinivirityshässäkässä on nykyään jälkiasennus-ksenonit. Kalliita xenoneita ovat vain Suomessa myytävät ns. alkuperäiset. Ulkkomailta saa tilattua koko xenon-asennussarjan polttimoineen halvemmalla kuin yhden suomessa myytvän philips-ksenon-poklttimon hinta.
Tankkaus on halpaa, kun jättää maksamatta.
Ja zehnonit ovat halvat, kun tekee laittoman pellevirityksen. Laillinen saattaa olla "hieman" kalliimpi, kun pitää (pahimmillaan) lisätä
-uudet, zehnoneille hyhväksytyt umpiot
- automaattinen tasonsäätö
- pesurit
Toki nuukailu on ymmärrettävää, sehän on tojoterojen harmaan elämän korkein tavoite.
Se energia mikä kuluu ajovalojen polttamiseen on hyvin minimaalista suhteessa auton liikuttamiseen kuluvaan energiaan. Sinänsä erilliset päivävlot ovat hyvä että ne säästävät varsinaisia ajovaloja huomattavasti. Esim. Suomessa tavallinen päiväsaikaan liikkuva pulliainen ei valoja ajamiseen tarvi kesällä juuri koskaan.
> Se energia mikä kuluu ajovalojen polttamiseen on hyvin minimaalista suhteessa auton liikuttamiseen kuluvaan energiaan.
Ei ole kaupunkiajossa merkityksetöntä. Ajovalot (perinteiseen tyyliin) 2x55 W + parkit ja rekisterikilven valot (5-10 W lamppuja 2x5 W edessä ja 3-6 kpl 5-10 W lamppuja takana) + "tokio by night" mittarivalaistus (toistakymmentä 1,2 W lamppua kaikissa nupeissa ja napeissa) = helposti 180 W sähköteho.
Polttomoottorin hyötysuhde köröttelyssä 20 %, laturin (ml. kiilahihnavälitys) 70 %, bensassa energiaa 9,5 kWh/l -> tuon 180 W teko kuluttaa bensaa 0,135 l/h.
Seuraus: kaupunkiköröttelyssä 35 km/h keskinopeudella kulutus kasvaa 0,39 l/100 km eli luokkaa 5 %.
Jos autoon tehdään päivävalot eli 55 W halogeenit korvataan vaikka 21 W lampuilla ja kojelaudan valaistus sammutetaan, niin tuo kulutuslisä tippuu jo 0,2 l/100 km. Ledeillä ja/tai sammuttamalla takavalotkin saisi vielä tuostakin pois.
> Esim. Suomessa tavallinen päiväsaikaan liikkuva pulliainen ei valoja ajamiseen tarvi kesällä juuri koskaan.
On tainnut jäädä sulla ihan vaan pikkuisen hämäräksi 1) miksi ajo/päivävalot ovat pakolliset sekä 2) sellainen pikkuseikka, että niiden käyttö on pakollista.
kyllä mä sanon että niistä tuikuista rahastetaan ostohinnassa senverran suolasemmin kuin polttimolampuista ettei sitä ajamalla koskaan takas saa.
miks rahastetaan on sitten hyvä kyssäri, kun ledit ei enää varsinaista haitekkiä oo, saa tarjousmarketista pihapuuhun monta sataa kappaletta parilla kybällä.
On se että saa pihapuuhun ja moneen muuhun automerkkiin päivänvaloledejä mutta Tojotaan ei. Miksei?
Ei halppis autoihin saa ledejä, kaivakaa enemmän kuvetta ja ostakaa kalliimpi auto niin minäkin tein. Yksinkertaista !!
Uudessa Avensiksessa on valosensori joka sytyttää valot kun niitä tarvitaan, näin siis niissä maissa missä valoja ei tarvitse pitää päällä.
Käytännössä kaikista muista EU-maista poiketen Suomessa pitää aina olla valot päällä, joten Suomeen tuoduissa Avensiksissa on ajovalot aina päällä ja valosensori säätää vain mittariston valaistusta.
Suomeen tuoduissa Avensiksissa on ajovalot aina päällä ja valosensori säätää vain mittariston valaistusta.
Valosensorit pitäisivät säätää MYÖSKIN ajovaloja!!!.Ja varsinkin bi-xenon valoja!.
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Uusi hybridi-Prius on edeltäjäänsä pihimpi/1135247222972
saa, varusteversiosta ja maasta riippuen, joko tavalliset valot, bi-xenonit tai koko etuvaistuksen ledeillä
Valosensori ei korvaa LED-päivävaloja.
Tiesitkö muuten että tuollaisen valovastuksen saa elektroniikan komponenttiliikkeestä hintaan 50 senttiä, kytket sen valoreleelle ja a´vot, sinullakin on autossasi merkistä riippumatta Toyotan käyttämää huippuelektroniikka osaamista.
Saihan Talmut 80-luvulla Corollaankin.
päivävaloina? Jokaisessa kiesissä ainakin parkit on. Mitä pirun hyötyä muuten koko parkkivaloista edes on? Eikö ne voisi suoralta kädeltä muuttaa päiväsaikaan käytettäviksi huomiovaloiksi laittamalla vähän tehokkaamman polttimon nykytuikun sijalle. Ei tarvittis maksaa mistään ylimääräisistä päivävaloista.
jotka kiellettiin Suomessa 80-luvulla. 21/5 W:n nuppi parkeissa ja tehokkaampi lanka kävi huomiovalosta, mutta E-hyväksyntä ei painanut täällä mitään joten piuha irti ja tarvikehuomiovalot puskuriin jos tarvetta oli, ruotsalaiset saivat taas naurun aihetta.
parhaiten mitä me tarvitaan ja mitkä ratkaisut on maailman parhaita. Ledit ei vielä oo tarpeeks hyviä kerran eivät oo niitä laittaneet.
tai sitten eivät tiedä!!.
Tarkoitat varmaan, etteivät ole tarpeeksi halvat. Tavallinen polttimo on vielä halvempi. Kunhan LEDien hinta laskee samaan kuin polttimon, alkaa niitä olemaan joka paikassa. Pientä lisämaksua vastaan, tietenkin. Täytyyhän siitä vähän jäädä katettakin.
itse 2005-mallin 3.3 V6 Camryyn D/RL-hyväksytyt päiväajovalot.
2 x 16 ledin rivit jo ihan sen vuoksi, että lampun vaihto on yksi helvetillinen neljän käden homma.
Syttyvät parkkimoodissa, ja tarkoitettu nimenomaan päiväkäyttöön.
Katsastusmies totesi vain, että hyvä parkkien palavan samalla,.. kuulema suositus?
Minkä tahon, sitä en tiedä, mutta "yläasennossa" palaa normit päivälläkin ja nuo E4 RL päiväajovalot sammuvat taasen.
Eli laitoin sitten asiat kuulema ihan oikein.
Saa halogeenit säästyä ja energiaakin menee vähemmän.
Ihan siistit ja sinänsä jännä kertoo hieman noiden ledien virrankulutuksesta että kun moottorin sammuttaa ja kytkee valot pois, ledit palaa vielä noin viitisen sekkaa.
Toyota ei osaa valmistaa led-valoja, tai siis pikemminkin Kiinalaiset pienet lapset ei osaa valmistaa Toyotalle led-valoja nyrkkipojoissa pitkin Kiinan maaseutua.
Toyota Land Cruiser 200 -malli saa myöskin LED-päivävalot -2011 malliin!.
Kerroppa auton valmistaja joka valmistaa LEDejä tai edes valaisimia? Niinpä, ei yksikään.