Olen suunnitellut rakennuttavani sittenkin Älvsby-talon, Etelättären. Sen hinta on 104 970 EUR. Minulla on jo tontti. Paljonko tuohon tulee vielä lisää hintaa (liittymät yms), ja saako Älvsbyltä taloja sisustusta vaille valmiina? Silloinhan tuo hinta halpenisi vähän.
Onko joku rakennuttanut Etelättären? Paljonko maksoi?
Täällä foorumilla olen paljon lukenut valituksia näistä taloista. Onko kellään mitään hyvää sanottavaa? Meillä pari tuttua on rakennuttanut älvärin ja ovat olleet todella tyytyväisiä. Minäkään en mitään huippukotia pystykään rakennuttamaan, ja älvsbyn talot vaikuttavat ihan hyviltä perustaloilta.
Niin ja yläkerrat sitten. Niitä ei varmaan rakenneta valmiiksi? Kun Ä:n sivuilla sain sen käsityksen, että talot rakennetaan yläkertavarauksella, että ne ei olisi valmiita..
Onko joku rakennuttanut Etelättären? Paljonko maksoi?
Täällä foorumilla olen paljon lukenut valituksia näistä taloista. Onko kellään mitään hyvää sanottavaa? Meillä pari tuttua on rakennuttanut älvärin ja ovat olleet todella tyytyväisiä. Minäkään en mitään huippukotia pystykään rakennuttamaan, ja älvsbyn talot vaikuttavat ihan hyviltä perustaloilta.
Niin ja yläkerrat sitten. Niitä ei varmaan rakenneta valmiiksi? Kun Ä:n sivuilla sain sen käsityksen, että talot rakennetaan yläkertavarauksella, että ne ei olisi valmiita..
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jos ei oo varaa rakennuttaa kuin tollainen talon näköispainos niin sitten ei kannata rakennuttaa yhtään mitään. Mee vaikka rivitaloon ennemmin.
Miksi ne älvärit on muka niiiiin huonoja? ...
Älvarit on ihan hyviä taloja.
huonekorkeus on omaan makuun vähän matala mutta akustiikka on rakenteista johtuen todella hyvä.
Ei ne mitään huviloita ole mutta perustoimivat tilaratkaisut ja sillee.
Älvsbytalo on todella edullinen, varma hankinta. Kaikenlaista pientä riesaa tulee vastaan, oli paketti mikä hyvänsä. Jos Älvsbytalo olisi huono, ei niitä menisi Suomessa kaupaksi niin tiuhaan. Kilpailijana Älvsby on meillä paha, ja siitä syystä palstat on väärällään panettelua, luultavasti muiden talopakettifirmojen toimesta ainakin osa, enkä ihmettele. Talo on siis sitä myöten valmis, että itse joudut tekemään tontilla taloa odottavat työt, eli liittymät, tiet, pohjan jne. Talo lasketaan Älvsbyn asentamien perustusten varaan ja liitetään talon alla kiinni hetkessä viemäröintiin jne. Jos tonttisi ei vaadi paalutusta, ja Älvsbytalon hintaan kuuluvat perustukset sopii siten tarkoitukseen, arvioisin rahaa menevän noin 70.000 euroa (vähintään, pihoineen) paketin lisäksi.
Jos rahaa ei ole paljon, älä innostu tekemään mitään muutoksia, ota se sellaisena kuin se tulee. Sinulla on sitten vuosia aikaa vaihdella halutessasi parkettia ym. Me halusimme oman makumme mukaiset lattiat, kaakelit jne joten rahaa on sitten mennytkin aivan tolkuttomasti. Tosin olisimme pinnat halunneet omanlaiseksemme, oli talopaketti mikä tahansa, joten halvemmaksi tämä sitten kuitenkin taisi tulla. Asumme nyt ihanassa perinnetalossamme, eikä minkäänlaisia ongelmia ole vielä ainakaan (2 v.) tullut eteen. Suosittelen lämpimästi=)
puhut?älä vertaa kivilinnaan kyseistä taloa.ns kansantalo ja on hyvä sellainen.ainoa on huonekorkeus mut mahtuu sielki asuun hyvin.ja muutoksia pystyy tekeen mielinmäärin.positiivinen kuva talosta.iso organisaatio taustalla ja hoitaa hommansa.ei ole sellainen et pena byggaa ja katoaa.
Kun kattokaltevuuden voi valita yläkerrallisille malleille joko 38 tai 34.. Niin kumpi niistä on se "korkeampi", tai siis sellainen, ettei olisi nuin matalia vinoja seiniä yläkerrassa? ... Miten tämän nyt kysyisi niin että voisi ymmärtää ;D ... Siis kummassa katto on korkeampi... Ööh.. Kummassa mahtuu paremmin liikkumaan ja seisomaan.
Ja sisustuksesta. Kai itse saa päättää mitkä sisustukset taloon tulee, vai päättääkö älvsbytalo ne itse? :o
Kattokeltevuus on meillä esim. 34, eli olemme saaneet siten korkeampaa tilaa yläkertaan enemmän. Ns. lapetilaa, eli sitä matalaa, on vähemmän. Meillä on lapetiloihin laitetu peilliukuovet ja sisälle mahtuu hyvin ulos vedettävät korisysteemit ja henkaritangot pyörillä. Lapsilla on toisessa päässä taloa lelunsa peilien takana hyllyissä. Ovet kun vetää kiinni niin "siistiä" on hetkessä=). Keskiosassa, eli ns. aulatilassa meillä on videotykki. Yläkerrassa aulatilassa on erkkeri, se antaa myös lisätilaa on avaran näköinenkin, eli suosittelen lisävalintana. Maksullisia lisävalintoja voi siis jonkun verran tehdä, esim. tuo korotettu seinä (juuri se kysymäsi katon kaltevuus) erkkeri, päätyparveke, alakertaan vähän suuremmat ikkunat, lisää ovia pihalle kulkua varten, ikkunoitakin lisää haluetssa ainakin joihinkin mellaihin, varaus takalle, parketit, tapetit mallista valintana, keittiön kaappien ovet ja tasot, kauniimmat väliovet. Kaappeja voi tilata lisäksi irtokaappeina..hmm, ei nyt äkkiä tule muuta mieleen. HIntaan kuuluvia on noista vain tapettien ja muovimattojen valinta malleista, kaikki muu maksaa erikseen.
http://www.hs.fi/artikkeli/Talopaketin valinnassa toimitussisältö ja laatu ovat hintaa tärkeämpiä/1101980370758
Hyvä ja asiallinen artikkeli!
Niin ihan perusjuttu Älvsbytaloissa on, että ostat valmiin talon sisustuksineen päivineen, värivalintoihin voit vaikuttaa, muuten on kaikki valmiina. Hintaan kuuluu siis koko alakerta sisustuksineen keittiöineen, koneineen päivineen, yläkerta on ihan alkutekijöissään, ei ole edes villoitettu. Monet pitävät muutaman vuoden sellaisenaan ja tekevät sitten yläkerran joskus myöhemmin. Joitain ärsyttäviä juttuja on mielessä, esim. avaimia on järkyttävä nippu; otimme esim. kahden auton tallin, niin siinäkin on sitten kolmet avaimet, kahdet suuriin oviin ja yhdet sivuoveen...he-he. Jos olisimme älynneet, niin olisimme maksaneet muutaman euron ja saaneet sarjoitettuna. Nyt viisaampana lyöttäytyisin jonkun Älvärin ostaneen kotiin ja kirjaisin kaikki omituiuudet paperille, että osaisin varautua ajoissa. Toinen harmittava on tuon kylppärin seinämateriaali, siihen kun alusimme heti laatat niin olipa ensin vahvistettava sitä sun tätä. Nyt jos valitsisin talopaketin, ottaisin ilman muuta saman mutta osaisin toimia järkevämmin valintoja tehdessäni!! Harmittaa tietysti se, että omassa kotimaassa tehdyt talot eivät pysty edelleenkään kilpailemaan, onneksi kuitenkin työllistäminen hoituu nykyään, onhan meidän kotimme tehty Kauhajoella (sen kirjautin sopimukseenkin jo). Kymmeniä vuosia ao. taloisssa asuneiden jutuista en ole kuullut moittimista enempää kuin muidenkaan talon omistajien, itsellä on tosiaan vasta vuoden erittäin hyvä kokemus, tosin meillä ei ole aiemmin ollut uutta taloa, vanhoja ok-rt ja paritaloja vain.
Tulipa pitkä juttu;istun tässä ihanalla Pihlajattermme terassilla, aurinko paistaa, laineet liplattaa ja linnut laulaa=)
mutta voit unohtaa sanan "talo" tässä tapauksessa. Katsohan vielä vaikkapa Kastellin valmismalleja ja ota yhteyttä myyjään. Siinä tapauksessa saat rakenteellisessa mielessä vastinetta sanalle talo!
T: Kastelli-asentaja.
Kastellin malleissa on aina tupakeittiö :-/
Olemme asuneet Älvsbytalossa nyt 11 v ja moitteen sijaa ei ole. Meillä on talomalli Kuutar, johon v 2006-2007 rakenvsimme lisäosan 2 makuuhuonetta, joista toinen työhuoneena. Nyt asuinpinta-ala 137 m2. Tarkoitus olisi vielä poistaa väliseinä alkuperäisen olohuoneen ja pienen makuuhuonen välistä, niin että saamme tilavamman olohuoneen. Asennutimme heti rakennsuvaiheessa takan olohuoneeseen (valkoinen kaakelitakka) ja siitä olemme saaneetkin kaikki vuodet nauttia. Mitään ongelmia meillä ei ole ollut talossamme. Muistan, että tekivät sen talon lopputarkastuksen ja siinä moitin keittiön tapetissa jotakin kurttua ja saunan laude oli hieman vino.Pikkuasioita, jotka korjattiin heti. Olemme olleet tosi tyytyväisiä taloomme ja aikaisemmin olemme omistaneet jo kaksikin taloa. Tämä talo on lämmin . Kylpyhuoneeseen otimme silloin tilausvaiheessa ikkunan lisätoimituksena. Joku moitti täällä, että taloissa on matala huonekorkeus. Meille korkeus hyvin riittää ja eikö lämmityskustannukset tule myös halvemmiksi. Olemme jo ehtineet maksaa talomme ja nyt asumme edullisesti ja tyytyväisinä. Turhaan näitä taloja moititaan. Todellisia virheitä näissä taloissa lienee vähäisesti. Niiden suuri suosiohan puhuu jo puolestaan.
käy nyt ihmeessä tutustumassa ensin kunnolla taloon. Jos ei olematon äänieristys ulos ja sisällä, kumisevat lattiat, suorat ilmareiät pakkasilmaan, alkeellinen ilmanvaihto, sähkölämmitys, halvat materiaalit ja ratkaisut, repeilevät nurkat, ryömintätilan viritykset ja pieni huonekorkeus oikeasti haittaa, niin siitä vaan. Vikalistaa löytyy linkistä http://keskustelu.suomi24.fi/node/5418898 . Parakki se on ulkoa ja sisältä, mutta halvalla saat. Ongelmatilanteissa Älvsbyhus on ärhäkkä vastustaja ja on kuluttajariitalautakunnan mustalla listalla ainoana talotoimittajana Suomessa. Jos kuitenkin kaikesta huolimatta päätät rakentaa, niin valvo asennusporukkaa. Voivat ryssiä asennuksen pahemman kerran.