Pionit perskeles!

Miespuolinen hoitaja

Pionipenkki, jota on lannoitettu, perattu, kasteltu, maaniteltu , noiduttu ja manattu, siinä pionit kituu jo neljättä vuotta. Yks kaks surkeeta kukkaa per varsi tulee vain.
Melkein naapurissa on autiotalo, jossa pionia pihassa, vähintään jostain kuuskytluvulta. Puolitoista metriä korkeita ja leveitä puskia, horsma, nokkonen ja paskaheinät väistävät noita vieläkin, takuuvarmasti ei kolmeenkymmeneen vuoteen ole mitenkään hoidettu.
Ei hyvältä näytä omat pionit, ei!

4

524

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teetee22

      Katselin juuri viime viikolla ohjelmaa pioneista ja siinä sanottiin, että pioni valitsee omistajansa et sinä pionia... no onnea nyt yritykselle kuitenkin mutta itse olen yrittänyt siirtää osaa vanhasta pionipenkistä mutta ei onnistu. Se vanha - varmaan jo viiskytluvulta oleva penkki on niiden valitsema ja muualle eivät viihdy. Nyt uskon pionia...

      • Miespuolinen hoitaja

        Tähän..
        Niille, jotka luulevat, etten tiedä, että täällä olikin oma palsta pioneille... saamari, tämäkin vielä.


      • 0712
        Miespuolinen hoitaja kirjoitti:

        Tähän..
        Niille, jotka luulevat, etten tiedä, että täällä olikin oma palsta pioneille... saamari, tämäkin vielä.

        eihän pionit ole istutettu liian syvälle, se on varmaan yleisin syy kukkimattomuuteen. Juurakot saavat näkyä maan pinnalla hiukan. Joskin kasveilla tuntuu olevan oma tahtonsa, eikä siinä mikään auta, jos ne on päättäneet olla kukkimatta. Uhkaa jättää ne hoitamatta oman onnensa nojaan, jos siitä säikähtäisivät.


      • kukka
        0712 kirjoitti:

        eihän pionit ole istutettu liian syvälle, se on varmaan yleisin syy kukkimattomuuteen. Juurakot saavat näkyä maan pinnalla hiukan. Joskin kasveilla tuntuu olevan oma tahtonsa, eikä siinä mikään auta, jos ne on päättäneet olla kukkimatta. Uhkaa jättää ne hoitamatta oman onnensa nojaan, jos siitä säikähtäisivät.

        Ehkä juuri tuo liiallinen hoitaminen, on syynä kukkimattomuuteen.

        Minä siirsin pionini pois kukamaasta ja luultavasti sinne jäi pala juurta.
        Se tulee sieltä joka vuosi ja aina kukkii, en anna sille vettä, en lannoitetta,en multaa, en mitään, sillä on oman onnensa varassa ja taas on nuppuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      293
      1185
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      299
      1098
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      948
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      867
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      859
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      712
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      571
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      538
    Aihe