Kalvot ikkunoihin

gooot

Onko kenelläkään kokemuksia / kuvia kalvojen asennuttamisesta takasivulaseihin ja takalasiin?

12

1513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmanilmakuplaaaaa

      On kokemusta.
      Tuon voi tehdä monella eri tavalla mutta mun mielestä helpoin tapa on tehdä ensin paperista/pahvista muotti ja sitten sen mukaan leikata kalvo tasasella pöydällä.
      Pese ikkunat hyvin ja käytä kunnolla vesi saippua liuosta niin saat aikaa asetellessa kalvoa paikoilleen ja muista poistaa kaikki ilmakuplat.

    • söötti jäbä

      Mä laitatin ihan suosiolla ammattilaisella kalvot Golfini ikkunoihin, ainoastaan tuulilasi on kalvottamaton. Kyllä tuli reilusti lisää sporttisuutta jo ennestään upeaan menopeliin. Herättää kateutta!

      • nyt ollaan

        sinulle kovin kateellisia!


      • kalvot

        laitetaan suojaamaan auringolta matkustajia esim,lapsia. Myyntiedustajat suojaamaan tuotteitaan pitkäkyntisiltä.
        Itse tilasin tummat lasit tehdastilauksena(202€ 5 lasia),ei ole huolta naarmuuntumisesta tai irtoamisesta. Ei tullut mieleen tilausta tehdessä "sporttisuus ja kateus"!


      • tittidii.

        etusivulaseja eikä tuulilasia ei saa kalvolla tummentaa voi olla ratsiassa ikävä yllätys kun poliisi koittaa ikkunaa kuulakärkikynällä,sakot tulee varmasti,kaveri sai sakkoa 380 euroa.


      • ei muodissa
        tittidii. kirjoitti:

        etusivulaseja eikä tuulilasia ei saa kalvolla tummentaa voi olla ratsiassa ikävä yllätys kun poliisi koittaa ikkunaa kuulakärkikynällä,sakot tulee varmasti,kaveri sai sakkoa 380 euroa.

        Keski-Euroopassa ei paljon enää tummennuksia näy. Kyselin,sanoivat:ei ole enää muodissa. Kyseessä Saksa.


      • w

        "Herättää kateutta!"

        en todella osta mitään kalvollista, koska sitä kalvoa ei saa pois vaika 2 viikkoa liottaisi lasia vahingoittamatta.

        toiseksi, en todella halua istua autossa hämärällä tai pimeällä ja katsella
        hämärien kalvojen takaa, vai aidot lasit voisin hyväksyä, muta nekin haittaavat kun katsoo sivulta tulevia,
        ei näe niin selvästi kun silmät eivät mukaudu hämärään.

        kalvothan ovat aina optisesti heikoja ja muutaman kk kuluttua aivan naarmuisia ja likaisia,
        monelle tulee seuraavana päivänä väsymystä ja jollekin päänsärkyä.

        ei kalvoja, nehän kuumentavat autoa ja on pidettävä ilmastointi suuremmalla ja se on epämielyttävää.

        .


      • 45
        tittidii. kirjoitti:

        etusivulaseja eikä tuulilasia ei saa kalvolla tummentaa voi olla ratsiassa ikävä yllätys kun poliisi koittaa ikkunaa kuulakärkikynällä,sakot tulee varmasti,kaveri sai sakkoa 380 euroa.

        sakot tulee ja auto jää useimmiten siihen ja hinattava pois,

        toiseksi, jos joku tulee sivulta, joku aggressiivinen ja lakia tunteva,
        kääntää syyllisyyden kalvoihin, että "laittomat kalvot olivat osasyy kolariin"
        ja menettää bonuksetkin.

        ihmettelen kun ei 70 000 € uusissakaan autoissa ole kalvoja, eikö ostajilla ole varaa ?


      • 6&6&6&
        w kirjoitti:

        "Herättää kateutta!"

        en todella osta mitään kalvollista, koska sitä kalvoa ei saa pois vaika 2 viikkoa liottaisi lasia vahingoittamatta.

        toiseksi, en todella halua istua autossa hämärällä tai pimeällä ja katsella
        hämärien kalvojen takaa, vai aidot lasit voisin hyväksyä, muta nekin haittaavat kun katsoo sivulta tulevia,
        ei näe niin selvästi kun silmät eivät mukaudu hämärään.

        kalvothan ovat aina optisesti heikoja ja muutaman kk kuluttua aivan naarmuisia ja likaisia,
        monelle tulee seuraavana päivänä väsymystä ja jollekin päänsärkyä.

        ei kalvoja, nehän kuumentavat autoa ja on pidettävä ilmastointi suuremmalla ja se on epämielyttävää.

        .

        Vai kuumentavat kalvot autoa. Haha. Päinvastoin, ne estävät auringonvalon pääsyä kabiiniin ja siis viilentävät autoa.


    • on ollut

      pestä auto ja ikkunat hyvin molemmin puolin, levittää kalvo lasille auton ulkopuolelle ja leikata sopivaksi. (maalarinteipillä vähän kulmista kiinni ja auton sisälle joku kirkas valo jota vasten näkee leikata tarkasti)
      Näin säästyy yhdeltä työvaiheelta jos vertaa pahvimallin avulla tekemiseen. Suojakalvonkin saa helposti pois kun leikkauksen jälkeen suihkuttelee saippuavettä lasin ja kalvon väliin niin tummennuskalvo jää lasiin ja suojakelmun voi nyhtää irti. Sitten vaan siirtää paikoilleen.

    • ammattilainen..

      Kyllä se kotonakin onnistuu, jos vaan on tuuria mukana. Näin se kumminkin tehdään. Tarvitset mattoveitsen, ikkunalastan ja muovisen lastan.Laita valmiiksi suihkepulloon vettä, jossa pikkaisen astianpesuainetta. Pese ensin lasi huolellisesti sisältä ja ulkoa. Kuivauksen jälkeen pitäisi varmistua, että sisäpuolella ei ole mitään, mistä voisi tulla ongelmia. Esim. hius näkyy selvästi kalvon asennuksen jälkeen. Samoin sormenjäljet aiheuttaa ongelmia. Esim sinolilla voi vielä pyyhkiä lasin viimeiseksi ja käyttää nukkaamatonta kangasta.
      Seuraavaksi leikkaat kalvon sopivaksi, vaikka mattoveitsellä, ikkunan ulkopintaa hyväksi käyttäen. Kalvo saa olla noin 5mm isompi kuin ikkuna.Muistat vaan pitää sen puolen ikkunaan, joka tulee sisäpuolella ulospäin. Seuraavaksi kastelet suihkepullolla ikkunan sisäpinnan ihan märäksi. Kaverin avustuksella irroitat kalvosta suojapinnan pois roikottamalla kalvoa sormilla siitä ylimääräisestä 5mm osasta. Kaveri sitten suihkuttaa kalvonkin märäksi, sen puolen joka tulee ikkunaa vasten. Hyvä olisi, jos olisit jo auton sisällä ja saat painettua kalvon nopeasti märkää ikkunaa vasten. Älä kohdistele liian tarkkaan, sillä kalvo liukuu vielä kohdilleen. Kun kalvo pysyy ikkunaa vasten ja on suunnilleen suorassa, niin oikaise kalvosta isommat ilmakuplat ihan käsin kalvoa oikomalla. Sitten otat taas suihkepullon ja suihkutat kalvon märäksi, jotta ikkunalastalla helpompi työskennellä. Paina lasta tiukasti pintaan ja käy koko kalvo läpi. Seuraavaksi leikkaat ylimääräiset pois. Mattoveitsellä leikkaat siten, että ikkunan tiivisteen ja kalvon väliin jää noin 1-2 mm ikkunaa näkyviin. Seuraavaksi taas kastelet kalvon ja hankaat muovilastalla loput ilmat ja vedet pois ikkunan ja kalvon välistä. Kaveri voi auttaa pitämällä ulkopuolella valoa, niin näät helpommin tehdä viimeistelyn.
      Sitten kuivaat vedet pois, sillä sitä ei asentaessa kannata säästellä.

      • laksfh

        Onko Beetlen takaikkuna kuinka kaareva? Asettuuko kalvo hyvin vai onko venyttelyä tms. kikkailua...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      77
      2981
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1261
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1143
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      951
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      809
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      805
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      122
      803
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      773
    Aihe