Kokemuksia välivuodesta? Ehdotuksia?

apua_tarvitseva_nuori

Kävin vuoden ajan ammattikoulua, ja hain nyt keväällä toiseen kouluun (huomattuani, ettei kyseinen ala jolla opiskelin, ollut minua varten). Mutta kävi kehnosti haun suhteen, enkä päässyt minnekkään kouluun.

Olen aivan neuvoton tämän asian suhteen, sillä joudun viettämään välivuoden väkisin, ja tämä on aivan uutta minulle.

Mitä itse teitte välivuoden aikana? Kuinka tapoitte aikaa? Oliko tekemänne asia hyödyllistä, kuten työtä? Mitä tunteita välivuosi herätti teissä?

Tunnen itse oloni todella harmilliseksi, sekä ajatus kotona olemisesta vuoden ajan kammoksuttaa/vieroittaa.

Odottaisin innolla vastauksia muilta, jotka ovat viettäneet välivuoden, ja olisin niistä hyvin kiitollinen.

Kiitos vastanneille etukäteen.

apua_tarvitseva_nuori

4

1659

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • btob

      Tyttäreni piti välivuoden kun ei saanut haluaamaansa opiskelupaikkaa. Välivuonna hän teki töitä mitä sattui saamaan: siivousta ja kaupan kassoilla. Hän ei lähtenyt vuokraamaan asuntoa vaan asui vielä kotona ja ehti välivuonna tienata mukavan pesämunan opiskelua varten. Samalla kertyi hyödyllistä työkokemusta. Aina on parempi tehdä mitä tahansa työtä vaikka pienemmällä palkalla kuin olla työttömänä. Se osoittaa, että ei ole työtä vieroksuva. Nyt vaan rohkeasti kiertelemään työpaikkoja ja jos ei muu auta niin aluksi voi lupautua työhön huonommallakin palkalla. Sitten on helpompi taas hakea uutta työpaikkaa kun on kokemusta edes jostakin. Samoin opiskeluun saa työkokemuksesta lisäpisteitä. Yleensähän ei ole väliä mitä on tehnyt vaan tärkeintä että on jotain tehnyt. Kun sitten saa opiskelupaikan voi välivuonna saadun työkokemuksen turvin helpommin saada jotakin sivutyötä opiskelun oheen eikä kerry valtavia opintovelkoja.

    • EtsivaHanna

      Hei!

      Tilanteesi kuulostaa todella harmittavalta, mutta tässä sinulle muutama ehdotus välivuodeksi:)

      Yksi vaihtoehto välivuodeksi olisi mennä korottamaan peruskoulusta saatuja arvosanoja kymppiluokalle. Näin parantaisit huomattavasti mahdollisuuksiasi päästä ensi vuonna haluamaasi koulutukseen.

      Olet kertomasi perusteella ammatillisesti suuntautunut nuori, joten yksi vaihtoehto olisi mennä mukaan nuorten työpajatoimintaan, jossa pääset kokeilemaan yksilöllisen suunnitelman ja tarpeen mukaan työtä pajalla. Pajajakso kestää noin puoli vuotta, ja sen aikana pääset tutustumaan työelämään sekä saat yksilöohjausta mm. ammatinvalintaan liittyvissä asioissa. Pajalla on myös muita samankaltaisessa tilanteessa olevia nuoria, joten vertaistukea ja seuraa löytyy varmasti! Työpajatoiminnan aikana olet oikeuttu myös kelalta saataviin tukeen, joten ilman rahaakaan ei tarvitse olla.

      Mikäli kiinnostuit pajatoiminnasta niin laita sähköpostia osoitteeseen [email protected] niin kerron mielelläni pajatoiminnasta lisää:) Toimin itse yhden pajan nuorisotyöntekijänä.

    • Erykah
    • muille maille

      itse lähdin palloa ympäri tallaamaan, rahaa ja kengänpohjia kuluttamaan. ja veikkaisin että on ollut "hyödyllisempi" vuosi tulevaisuuteni kannalta kuin mikään koulutus tai arvosanojen nosto tai pesämunan kerääminen ikinä voisi olla. suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      101
      960
    2. 60
      883
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      645
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      61
      639
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      548
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      46
      484
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    Aihe