Kokemuksia välivuodesta? Ehdotuksia?

apua_tarvitseva_nuori

Kävin vuoden ajan ammattikoulua, ja hain nyt keväällä toiseen kouluun (huomattuani, ettei kyseinen ala jolla opiskelin, ollut minua varten). Mutta kävi kehnosti haun suhteen, enkä päässyt minnekkään kouluun.

Olen aivan neuvoton tämän asian suhteen, sillä joudun viettämään välivuoden väkisin, ja tämä on aivan uutta minulle.

Mitä itse teitte välivuoden aikana? Kuinka tapoitte aikaa? Oliko tekemänne asia hyödyllistä, kuten työtä? Mitä tunteita välivuosi herätti teissä?

Tunnen itse oloni todella harmilliseksi, sekä ajatus kotona olemisesta vuoden ajan kammoksuttaa/vieroittaa.

Odottaisin innolla vastauksia muilta, jotka ovat viettäneet välivuoden, ja olisin niistä hyvin kiitollinen.

Kiitos vastanneille etukäteen.

apua_tarvitseva_nuori

4

1661

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • btob

      Tyttäreni piti välivuoden kun ei saanut haluaamaansa opiskelupaikkaa. Välivuonna hän teki töitä mitä sattui saamaan: siivousta ja kaupan kassoilla. Hän ei lähtenyt vuokraamaan asuntoa vaan asui vielä kotona ja ehti välivuonna tienata mukavan pesämunan opiskelua varten. Samalla kertyi hyödyllistä työkokemusta. Aina on parempi tehdä mitä tahansa työtä vaikka pienemmällä palkalla kuin olla työttömänä. Se osoittaa, että ei ole työtä vieroksuva. Nyt vaan rohkeasti kiertelemään työpaikkoja ja jos ei muu auta niin aluksi voi lupautua työhön huonommallakin palkalla. Sitten on helpompi taas hakea uutta työpaikkaa kun on kokemusta edes jostakin. Samoin opiskeluun saa työkokemuksesta lisäpisteitä. Yleensähän ei ole väliä mitä on tehnyt vaan tärkeintä että on jotain tehnyt. Kun sitten saa opiskelupaikan voi välivuonna saadun työkokemuksen turvin helpommin saada jotakin sivutyötä opiskelun oheen eikä kerry valtavia opintovelkoja.

    • EtsivaHanna

      Hei!

      Tilanteesi kuulostaa todella harmittavalta, mutta tässä sinulle muutama ehdotus välivuodeksi:)

      Yksi vaihtoehto välivuodeksi olisi mennä korottamaan peruskoulusta saatuja arvosanoja kymppiluokalle. Näin parantaisit huomattavasti mahdollisuuksiasi päästä ensi vuonna haluamaasi koulutukseen.

      Olet kertomasi perusteella ammatillisesti suuntautunut nuori, joten yksi vaihtoehto olisi mennä mukaan nuorten työpajatoimintaan, jossa pääset kokeilemaan yksilöllisen suunnitelman ja tarpeen mukaan työtä pajalla. Pajajakso kestää noin puoli vuotta, ja sen aikana pääset tutustumaan työelämään sekä saat yksilöohjausta mm. ammatinvalintaan liittyvissä asioissa. Pajalla on myös muita samankaltaisessa tilanteessa olevia nuoria, joten vertaistukea ja seuraa löytyy varmasti! Työpajatoiminnan aikana olet oikeuttu myös kelalta saataviin tukeen, joten ilman rahaakaan ei tarvitse olla.

      Mikäli kiinnostuit pajatoiminnasta niin laita sähköpostia osoitteeseen [email protected] niin kerron mielelläni pajatoiminnasta lisää:) Toimin itse yhden pajan nuorisotyöntekijänä.

    • Erykah
    • muille maille

      itse lähdin palloa ympäri tallaamaan, rahaa ja kengänpohjia kuluttamaan. ja veikkaisin että on ollut "hyödyllisempi" vuosi tulevaisuuteni kannalta kuin mikään koulutus tai arvosanojen nosto tai pesämunan kerääminen ikinä voisi olla. suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      293
      1195
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      299
      1108
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      948
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      877
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      869
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      712
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      571
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      548
    Aihe