koska lidl valmis?
LIDL
sarianna
91889
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
pysys vaan saksalaiset omalla maallaan, en ainankaan itse aio käydä kertaakaan kyseisessä paikassa vaan kuskaan rahani ennemmin suomalaisille.
siellähän on hyllyt täynnä suomalaisia tuotteita.eli suurin osa rahoistahan jää suomeen.ihan hyvä että tulee kauppa joka säästää kukkaroa
Saattaahan siellä suomalaisia tavaroita ollakkin, en sitä tarkoittanutkaan.
Vaan sitä että saksalaiset tienaa megaketjullaan itselleen rahaa ja polkee hintoja, jolloin suomalaisista kaupoista saattaa ruveta pienempiä putoamaan pelistä pois. Tuohan lidl tietysti muutamia myyjän tehtäviä lisää mutta jotenkin vaan suosin ennemmin suomalaista työnantajaa.
Eikä ne lidl hinnat niin halpoja ole, joka kaupallahan on "omia" halpis tuotteita vaikka kuinka paljon.
tärkein pointti on ehkä periaate ulkolaisia megafirmoja kohtaan, yleensä niiden toiminnassa on jotain "erilaista" suomalaisiin velvoitteisiin nähden ja en hyväksy niitä.
mutta kaikkihan saa itse päättää mistä bratwurstia ostaa....
Lidlissä ainakin saa painaa töitä otsa märkänä!
No ihan vaan tiedoksi että täällä Espoossa on tuo LIDL ja en tykkää käydä siellä. Aika vähän siellä on em. kotimaisia tuotteita. Jo sisään tultaessa tulee sellainen tunne että myyjät katsoo kuin halpaa makkaraa.
Kassat ovat pohjanoteeraus. Piiiiiitkä hihna mutta kassan jälkeen tilaa vain yhdelle asiakkaalle ja jos olet yksin liikenteessä ja ostat enemmän kuin 4 tuotetta, olet pulassa, tuotteesi ei mahdu tuolle pöydän pätkälle ja kun alat latoa kiireessä kamoja samantien kärryyn kun pitäisi edellisiä vielä ottaa kärrystä ja maksaa ja ehtiä seuraavan asiakkaan alta pois.. huh huh. Itse en tykkää ilmapiiristä tuossa putiikissa.
Voisi kuvitella, että kassakalusteet on suunniteltu sitä silmällä pitäen, että hihnan päässä on palkattu kassinpakkaaja pussittamassa ihmisten ostokset. Ainakin Lappeenrannan Lidln avajaisviikolla tällaiset kassinpakkaajat löytyivätkin... En sitten tiedä, mikä on muissa Euroopan maissa tilanne.
Hölmöä on myös se, ettei kannettavia koreja liikkeestä löydy, vaan joko kanniskelet kamoja sylissäsi tai sitten otat ulkoa ostoskärrin.
Työtahti on tosiaan kova. Työntekijät ajetaan piippuun kovalla, niin fyysisesti kui henkisesti,tahilla! Myynti kova, työntekijöitä vähän ja työt samat joka päivä!Minnekäs ne nyt katoaisi?
Joulu myyntiin ainakin....
ennen vappua pitäis aueta.