pääsin!

Minusta tulee juristi! Aloitan Joensuussa oikeustieteen opinnot ensi syksynä. Onnea muillekin sisäänpäässeille!

Nyt vaan miettimään: tuomariksi vai asianajaksi?
71290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kiitos päivän parhaasta!

Äänestä

Olipas hyvä vitsi! Sori sinusta ei Joensuussa tule kumpaakaan :D

Äänestä

Joensuussa ei lienee ole oikista..mutta älä masennu, lähe lukemaan esim puhtaana pitoa. Siellä on kysyntää kaltaisistasi tietäjistä.

Äänestä

Joensuusta valmistuu hallintotieteiden kandidaatiksi ja myöhemmin maisteriksi. On totta, että Joensuussa on "oikeustieteiden tiedekunta", mutta se ei anna juristin pätevyyttä, vaikka siellä voikin opiskella esim. julkisoikeutta tai eurooppaoikeutta pääaineena. Tutkintonimike on edellä mainittu.

Suomessa oikeustieteiden maisteriksi voit valmistua vain ja ainoastaan Helsingistä, Turusta ja Rovaniemeltä (Lapin yliopisto).

Kaikista hauskinta on kuitenkin se, että vaikka opiskelisitkin hallintotieteitä, voit sinänsä vetää sen tohtoriksi asti ja sittemmin toimia oikeustieteen professorina. Juristia sinusta ei kuitenkaan tule eikä sinulla tule olemaan ns. juristin pätevyyttä, joten et voi toimia tuomarina tai asianajajana. Onnea sisäänpääsystä kuitenkin.

Äänestä
  • Enpä usko, että aloittaja oli ihan tosissaan. "Joensuun oikiksesta" kun on tälläkin palstalla tapeltu aina säännöllisin väliajoin :-)

    Äänestä

  • rollonfriday kirjoitti:

    Enpä usko, että aloittaja oli ihan tosissaan. "Joensuun oikiksesta" kun on tälläkin palstalla tapeltu aina säännöllisin väliajoin :-)

    Jns oikikseen montakaan opiskelijaa otettu, esim. ympäristöoikeuteen 15 opiskelijaa.

    Hassuja ovat tosiaan tämän palstan Hki-Turku-Jns -kärhämät.

    Äänestä

Tsemppiä opintoihin!

Kyllä meitä Joensuusta valmistuneita toimii esim. ministeriöissä tittelillä "lakimies", sekä valtionhallinnossa vastaavissa viroissa kuin OTM-tutkinnon suorittaneetkin. Jotkut ovat lisäksi työllistyneet mm. tilintarkastusyhteisöihin (big4), ja tiedän tapauksia jotka toimivat esimiehinä saman työkokemuksen omaaville juristeille ja ekonomeille.

Asianajajiksi tai tuomioistuimeen meistä ei ole, mutta loppu on itsestäsi kiinni!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeejeejeejee kirjoitti:

Minusta tulee juristi! Aloitan Joensuussa oikeustieteen opinnot ensi syksynä. Onnea muillekin sisäänpäässeille!

Nyt vaan miettimään: tuomariksi vai asianajaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu