Junannus oikealle päivälle!!!

väärä päiväys

Juhannusta vietetään Johannes Kastajan muistoksi!!!

Se sattuu vaan OIKEASTI olemaan vasta ensi-viikolla eikä Inton päivänä niin kuin tänä vuonna.

Kenen idea se olikaan muuttaa Juhannus tynkä-juhlaksi viikonlopuksi?

Monelle varmasti olisi tervetullut hengähdys aika saada viettää nimenomaa kesällä ylimääräästä vapaata ja nauttia muutenkin lyhyestä kesän ajasta!

Siirretäänköhän seuraavaksi Joulukin johonkin "väärään" ajankohtaan?

10

707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • härö,

      Iski kun innostuin aiheesta,JUHANNUS OIKEALLE PÄIVÄLLE!!!, pieni korjaus paikalleen!!!

    • "Juhannus"

      ..on muinaispakanallinen kesäpäivänseisauksen juhla jota on vietetty pahojen henkien karkoittamiseksi kokkoja polttamalla.

    • Kannatetaan

      Kaikki suomalaiset vaatimaan Juhannuksen siirtämistä viikonlopusta vuoden lyhimmän ja valkeimman yön aikaan, eli oliko se jokin kesäpäivän tasauspäivä. Ei se taida tänä vuonna ainakaan osua siihen. Juhannus on siirrettävä keskelle viikkoa tai mille päivälle se sattuu osumaan, ja vapaata pitää antaa kaksi päivää eli juhannusaatto ja Juhannuspäivä. Tämä olisi oikein. Miksi Johannes Kastajan muistopäivästä on tullut ryyppäjäiset, eikö kirkolla olisi mitään tarjottavaa tällaisena juhlapäivänä - siis muuta kuin kansanlaulukirkkoa Maarian kirkossa. Kai nyt Johannes Kastaja ansaitsisi vähän parempaa menoa. Hänhän oli varsinainen herätyssaarnaaja, joka täytti ihmiset Messiaan tulemuksen odotuksella. Menetti raukka päänsä, kun oli niin suorasukainen, että kehtasi arvostella Herodesta ja Herodiasta, kun Herodes oli vienyt veljensä vaimon. Eikös se ole sukurutsausta.
      Juhannus oikealle paikalleen. Loppuu tämä viikonloppukännääminen.

    • on muitakin nimiä 21.6 litha, keskikesänjuhla, kesäpäivänseisaus päivämäärä pitäisi olla 21.6 eikä mikään 19.6, onneksi olen pakana eli kolme vapaa päivää joiden aikana voi ottaa vähän rennommin. 24.6 johannes-kastajan päivä on paskan kristinuskon luomuksia ja tämäkin juhla on ryöstetty pakanoilta perkele...

      • pakana,

        Eipäs ole ryöstetty "perkeleen" pakanoilta vaan päinvastoin! Hyi,hyi...suun pesulle meneppäs kun nuin rumasti sanoit!

        Johannes Kastajan päivä se on!!!

        Jos olisi oikeessa kohti niin se sattuisi viikolle! Olisi useampi vapaa...


      • pakana, kirjoitti:

        Eipäs ole ryöstetty "perkeleen" pakanoilta vaan päinvastoin! Hyi,hyi...suun pesulle meneppäs kun nuin rumasti sanoit!

        Johannes Kastajan päivä se on!!!

        Jos olisi oikeessa kohti niin se sattuisi viikolle! Olisi useampi vapaa...

        Ja vitut... Ketkähän tänne tulivat miekkaa heiluttamaan, pakko käännyttämään ja polttamaan roviolla niitä jotka osasivat käyttää luonnon yrttejä? vastaus ne helvetin kristityt katolilaiset ruotsin puolelta. Ja keskikesänjuhla 21.6 on pakanallinen juhla, tutustu suomen historiaan vuosille 1300-1700 paremmin.


      • typeriä !
        pakana, kirjoitti:

        Eipäs ole ryöstetty "perkeleen" pakanoilta vaan päinvastoin! Hyi,hyi...suun pesulle meneppäs kun nuin rumasti sanoit!

        Johannes Kastajan päivä se on!!!

        Jos olisi oikeessa kohti niin se sattuisi viikolle! Olisi useampi vapaa...

        Suvijuhlaa vietettiin keskikesän seisauksen (21-22.6) aikaan paljon ennen kristinuskon saapumista Pohjolaan. Kristityt nimesivät sen Johannes Kastajan juhlaksi epäonnistuttuaan hävittää se. Samoin kaikki muutkin vuosijuhlat. Kaikilla on alkuperänsä muinaispakanuudessa.


      • juhla,
        typeriä ! kirjoitti:

        Suvijuhlaa vietettiin keskikesän seisauksen (21-22.6) aikaan paljon ennen kristinuskon saapumista Pohjolaan. Kristityt nimesivät sen Johannes Kastajan juhlaksi epäonnistuttuaan hävittää se. Samoin kaikki muutkin vuosijuhlat. Kaikilla on alkuperänsä muinaispakanuudessa.

        Jos välillä elettäisiin tässä päivässä! Itse en haluaisi elää jossain muinaisessa keskiajassa. Juhannus on kuitenkin nimetty Johannes Kastajan mukaan!

        Se on totta etä melkein kaikkiin juhliin löytyy eri tarkoitus pakanoiden ajoilta.

        Eikä minua haittaa minkä takia Ateistit sitä viettävät kunhan eivät itse Pääpirua siihen vedä mukaan!!!


    • aatto on aatonpäivä

      taitais olla tulossa oikeena päivänä. Niin ja turhaan höpöttävät juhannustaioista. Eihän ne voi pitää paikkaansa kun ne tehdään vääränä päivänä. Taidan tänäkin vuonna viettää juhannusta sen oikeana päivänä kun sitä ei ainakaan ole kielletty. Naapurit voi kyllä ihmetellä lippua.....no ainakin juhannussaunaan menen ja grillaan.
      VIETTÄKÄÄHÄN HAUSKAA VALEJUSSIA!

      • siinä,

        Selität vaan naapureillesi että haluat viettää Juhannusta oikeaan aikaan!

        Joo,eikä ne taiat toimi ollenkaan väärään aikaan tehtynä...pieleen menee!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      210
      2783
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2639
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1728
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      223
      1284
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      61
      1269
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1088
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      831
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      823
    Aihe