Amsterdam syyskuussa?

Memmala

Minkälaista mahtaa olla amsterdamissa ja ympäristössä syyskuun alussa? Onko kukkaloistosta enää tietoakaan?? Pääseekö damissa hyvin liikkumaan rattaiden kanssa? Onko lapsille mitään kivaa, huvipuistoja, sirkus, ulkoleikkipaikkoja tms?

1

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Macc

      Syyskuu on damissa ainakin suomalaisittain parhaimmillaan melkein kesää. Huonoimmillaan sitten todella kylmää ja kolean tuulista. Mutta siis sateisiin kannattaa varustautua. Onneksi ne ei yleensä kestä kauaa.
      Rattaiden kanssa voi olla ongelmia mm. vanhoissa kanavanvarsitaloissa (esim. monissa pikkuhotelleissa ei ole hissejä), kaupunki muuten on todella tasaista liikkua, mutta tiilistä tehdyt kadut ovat välillä melko epätasaisia ja tolppien ja muiden välit varsin kapeita.
      Kukkia löytyy aina, jos ei muualta niin Singelin varrelta kelluvalta kukkatorilta.
      Jos on kaunis päivä niin Vondelpark on syksylläkin hieno puisto - sinne esim. piknikille lasten kanssa. Vähänkin isommat tykkäävät tiedekeskus Nemosta. Monet damin museoista ovat lapsiystävällisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5118
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe