Tietääkö joku, onko Jyväskylään hankala päästä lukemaan valtio-oppia? Kiinnostaisi kovasti, mutta mietin, onko vaikeaa päästä sisään?
Valtsikka Jyväskylä
7
1890
Vastaukset
- sitähän mää sanosin
Ei nimittäin ole olemassa Jyväskylän valtsikkaa. Jyviksessä on kyllä yhteiskuntatieteellinen.
Suomessa on vain yksi varsinainen valtiotieteellinen, Helsingin yliopistossa. Åbo Akademin yhden tiedekunnan suomenkielinen nimi on taloudellis-valtiotieteellinen.
Valtiotieteiden kandidaatti/maisteri/tohtori -tutkintonimikkeitä tosin käytetään muuallakin, myös Turun yliopistossa. Ja mainitussa Åbo Akademissa suomenkielinen käännös on sama.- miten..........
pikkutarkkaa menoa.
Kyllä esim. Jyväskylässä ja Tampereella on de facto "valtsikka", vaikka sitä ei sillä nimellä kutsutakaan. Vai oletko sitä mieltä, että vain "stadissa" voi oikea "stadin kundi tai friidu" opiskella...:D - rtyhjk
Jyväskylän yliopistossa on yhteiskuntatieteellinen tiedekunta, jossa voi lukea VALTIO-OPPIA pääaineena. Myös Tampereella on yhteiskuntatieteellinen tiedekunta, Kyseessä on kummasakin tapauksessa eri nimellä toimiva, mutta käytännössä vastaava tiedekunta, kun Helsingin yliopiston valtiotieteellinen. Toki kaikissa on hivenen eri valikoima pääaineita.
Siis älä yritä sekoittaa muita, vaikka itselläsi ovatkin asiat ja käsitteet sekaisin. - sitähän mää sanosin
miten.......... kirjoitti:
pikkutarkkaa menoa.
Kyllä esim. Jyväskylässä ja Tampereella on de facto "valtsikka", vaikka sitä ei sillä nimellä kutsutakaan. Vai oletko sitä mieltä, että vain "stadissa" voi oikea "stadin kundi tai friidu" opiskella...:DValtiotieteellinen on vanha nimi (tutkintonimikkeen ohella). Siksi se ja/tai vastaava tutkintonimike löytyy vain vanhimmista yliopistoista (HY 1640, ÅA 1918, TY 1920). "Valtiotieteet" viittaa virkamiesten kouluttamiseen, aluksi olikin olemassa erillinen virkamiestutkinto. "Yhteiskuntatieteet" taas viittaa puhtaan tutkimuksellisiin intresseihin. Härmed, näitä eri tiedekuntia määrittää hyvin erilainen essentia.
- VTM09
miten.......... kirjoitti:
pikkutarkkaa menoa.
Kyllä esim. Jyväskylässä ja Tampereella on de facto "valtsikka", vaikka sitä ei sillä nimellä kutsutakaan. Vai oletko sitä mieltä, että vain "stadissa" voi oikea "stadin kundi tai friidu" opiskella...:DKundeista ja friiduista niin tiedä mutta Helsingissä tutkinnot ovat VTK ja VTM - Jyväskylässä YTK ja YTM.
- alkup.kyselijä
Anteeksi, ettei ole nuo käsitteet hallussa! Mutta osaisiko joku vastata kysymykseen, onko vaikea päästä opiskelemaan valtio-oppia Jyväskylään?
- kohde
päästä sisään. Ei kannata kuitenkaan tuijottaa sisäänpääsyprosentteja, sillä nekin vaihtelevat jonkin verran. Yleisesti ottaen yhteiskuntatieteitä/valtiotieteitä opiskelemaan haluavia on moninkertainen määrä verrattuna siihen pieneen joukkoon, joka pääsee sisälle. Hyvällä yo-todistuksella autat sisäänpääsyäsi, sillä silloin kokeessa ei tarvitse onnistua niin täydellisesti. Jos yo-todistus ei ole kovin hyvä, on kokeessa onnistuttava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2676258- 506150
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?925804Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k405132Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524814Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2264158Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43981- 1513666
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393242Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283163