Kumpaa suosittelette kahdelle aikuiselle: Albena vai Sozopol?
Albena vai Sozopol?
4
686
Vastaukset
- jessis
jos rantalomaa kaipaatte niin ehdottomasti albena. missä upea siisti ranta . toisin kun sozopolissa ..albena turisteja varten tehty lomakylä siisti ja viihtyisä itse pidämme albenasta .. albena rauhallisempi kun sb ja gs. albena on tosin kaikkein hintavin lomakohteista.. suosittelen albenasta rannan ja keskustan tuntumassa olevia hotelleita . en niitä mitkä sijaitsee rinteessä..
- 090
on paikka aikuisille. Oikea kaupunki, paljon paikallisia lomailijoita. Kaksi rantaa, kaunis vanha kaupunki. Paljon hyviä ravintoloita. Ei suomalaisia lapsiperheitä. Halvempi kuin lomakylät.
- Ei ikinä enää
Sozopolista ei mitään tietoa, mutta Albenalle ehdoton ei. Varsinkin jos olette liikkeellä vain aikuisten kesken. Vietimme siellä perheen kanssa juuri viikon ja puistattaa vieläkin, että voi erehtyä kohteen valinnassa niin pahasti. Halusimme rauhallisempaa kuin esim. Sunny Beach ja sitä todella saimme. Alue on aidattu reservaatti, käytännössä venäläisen leirintäalueen ja huvipuiston yhdistelmä, jonka tarjonta vetoaa alle kouluikäisten lasten perheisiin.
Ranta on upea ja sen voimin viikon nipin napin jaksoi. "Keskusta" on muutaman sadan metrin pituinen kävelykatu, jonka varrella meteliä, turistikojuja ja hattaran/popcornin myyjiä. Kuten oppaamme totesi, tunnissa on kiertänyt koko alueen. Autojen rekisterikilvistä päätellen alue on romanialaisten kesäloman viettäjien suosiossa. Loput hotellin asiakkaista saksalaisia, ja molemmat ryhmät osaavat esim. etuilla niin röyhkeästi, että siinä suomipojalta jää haavi auki ainakin alkuviikosta ennen kuin itse oppii samaan. Kun vielä hotellin henkilökunta oli parhaimmillaankin vain ilmeetöntä, usein suorastaan tylyä, ei ainakaan meillä ole tarvetta enää mennä mihinkään muuhunkaan kohteeseen koko maassa. Eikä todellakaan ole kyse siitä, että olisimme odottaneet jotakin erikoiskohtelua, tympeys vain taitaa olla tapana näissä maissa.
Ostoksille pääsee Varnan kaupunkiin suht helposti ja jonnekin sieltä on pakko lähteä vaikka ei shoppailu niin kiinnostaisikaan. Taksi neljälle maksoi yhteen suuntaan 12,50 euroa, olisi ehkä voinut saada halvemmallakin mutta emme ruvenneet tinkimään, koska bussikin neljälle olisi maksanut 10 euroa:)
Ai niin, Varnan kentällä koneeseen voi vielä niin leikkipyssyt kuin vesipullotkin, ties mitä muuta. Eikä sitä tarvitse tehdä salaa, näyttää vain turvatarkastajalle ja kysyy luvan. Hällä väliä, vaikka samaan aikaan on lähdössä mm. Tel Avivin kone.
Jos kuitenkin päädytte Albenaan, kiinnittäkään huomiota hotellin valintaan. Ainakin oma "kolmen tähden" hotellimme oli melkoisen retro/kulahtanut, ja kun alue on mitä on niin olisi mukava jos edes hotelli on viihtyisä (kuulostaapa kamalalta, kukas sitä nyt hotellissa aikaansa haluaisi viettää). - lomailija
Pari vuotta sitten olimme mieheni kanssa viikon Sozopolissa ja tykkäsimme paikasta todella paljon. Etenkin vanhakaupunki oli kaunis ja siellä tulikin kierreltyä paljon ja käytyä kahviloissa ja ravintoloissa. Ainakaan kesäkuun alussa turisteja ei vielä ollut valtavia määriä ja rannoilla oli hyvin tilaa.
Shoppailut teimme pääosin Burgasissa, missä oli enemmän valinnan varaa. Sinne pääsi kätevästi ja halvalla bussilla, joita Sozopolista lähti suht usein. Myös matkat lentokentän ja Sozopolin välillä onnistuivat bussilla. Olimme siis omatoimimatkalla.
Sozopolia voin suositella lämpimästi vaikken Albenassa ole käynytkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843432- 252023
- 1941931
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3421319Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell851299Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12935- 82933
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23855Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790