Näytönohjaimeni jäätyy grafiikkasuorituskykyä vaativissa peleissä sekä fur mark ohjelman stability testissä heti alkuunsa.. Äänet menevät looppiin ja kuvaruutu pysähtyy paikalleen ja ainoastaan reset nappi auttaa..
Lämmöt on normaalit. n. 60C astetta rasituksessa
Olen kokeillut biosin päivittämistä, Windowsin uudelleen asennusta sekä näytönohjainta muissakin PCI express paikoissa, ajurit ovat uusimmat, olen koittanut myös alikellottaa sen, mutta ongelma ei ratkea.. Ohjain on valmiiksi tehtaan ylikellottama.
mietin voisiko vika olla muualla?
prosessorirasitustesti menee läpi, sekä muistitesti memtest ohjelmalla.. Kovalevykin on täysin ehjä.. Voisiko vika olla powerissa?
tässä vielä koneeni kokoonpano:
Quadcore Q9550 prossu
Seagate 500gb..
G-Skill 1600mhz 4GB DDR3 muistia
Asus striker II Extreme emolevy
Supreme FX II HD äänikortti
Xilence 750W poweri
Ati radeon HD4870 1GB GDDR5 muistia (Overclocked edition) ohjaimessa accelero twinturbo jäähy
Windows 7
Olisin erittäin kiitollinen jos ongelma ratkeaisi, tai tietäisi edes uusiako näytönohjaimen vai powerin vai emon..
Näytönohjain rikki?
4
416
Vastaukset
ajureista kiinni?
itsellä myös hd 4870 tosin 512 mutta ei sillä väliä ole. nimittäin viimeiset ajurit, mitkä toimivat minulla, oli 9_4.
nämä pari seuraavaa päivitystä ovat sekoittaneet pelit.- tota....
"Ohjain on valmiiksi tehtaan ylikellottama.
..........
Windows 7"
Eikös tossa ole jo kaikki tarvittavat syyt kilahtamiseen. Ylikellotus tekee aina komponentista epävakaan. Enemmän tai vähemmän epävakaan.
Windows 7 on vielä RC-asteella eli ei vielä edes valmis.- minä taas
en usko siihen että tuo tehdaskellotus on syynä siihen. Koska asia on näin että ne testaa nuo kortit ja panee koville ennenkuin julkaisevat ne. Alkuperäiselle: itse kokeilisin vaihtaa vanhemmat ajurit koska monesti uudemmat toimii huonommin. Ja voihan itse kortissakin olla valmistusvika.
- asetus&säätö
Pelikonfiguroinnit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861819Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171131Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981116Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79992Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot153852- 92846
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54761Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv53696- 53694