Osaisiko joku neuvoa mistä löytyisi asiallisia kutsukortti malleja tai ohjeistuksia/standardia kutsukortin laatimiseen.
Mieltäni askarruttaa esimerkiksi minne merkataan ajankohta, vp, avec ja niin edelleen.
Kiitos avuliaille!
Kutsukortin laatiminen
5
13759
Vastaukset
- Juhlija36246
Pitääkö kaikki olla aina sen tylsän kaavan mukaan?
Etkä voi ajatella mitään omaperäistä, persoonallista?
Vaikka ne miten siihen korttiin asettelet, niin sinua ei tullu huonoista tavoista arvostelemaan.
Ne on sinun kemusi, sinä päätät mikä on sinulle mieleen jne.
Ennemmin se persoonallisuus muistetaan, kuin jotkut "armeijan" kemut, jossa jokainen on samoissa asuissa, tekee kaiken samalla tavalla jne.
Itsellä oli aikusiän häät 10 v sitten ja mikään ei mennyt kaavan mukaan. Ei kirkkovihkimistä ( kirkosta eronneita molemmat ) persoonalliset kutsut, hauskat häät tunnetun orkesterin säestämänä. Ei kaasoja ei bestmanneja, ( ihan kuin nuo olisi joku pakko tänä päivänä ) Niistä kemuista jutellaan postitiivisesti vieläkin kaikkien kesken. Kopioin nyt tähän vain tämmöistä tekstiä, etsi itse lisää netistä:
Amoriini.comin sivuilta löytyy hyviä kutsutekstejä niin suomeksi kuin muillekin kielillle. Klikkaa pääsivulta "Hääopas" linkkiä ja pääset eteenpäin.
Kutsun loppuun laittaan yleensä V.P. tai R.S.V.P merkinnät. V.P. tarkoittaa Vastausta Pyydetään ja R.S.V.P. (Réponse S´il Vous Plait) on ranskaa ja tarkoittaa samaa asiaa. Kuitenkin olen huomannut että vieraat eivät tahdo vastata näihin pyyntöihin. Ollessani itse kaasona viime syksynä meillä oli kahta viikkoa ennen hääpäivää tilanne se, että noin 1/3 vieraista oli ilmoittautunut tulostaan. Kun soitin lopuille vieraista he vastasivat: "Tottakai me tulemme, emme tienneet että meidän täytyy ilmoittautua!" En tiedä mistä se johtui mutta ystävälläni luki kutsussa R.S.V.P. Sen vuoksi ajattelinkin suositella, että kirjoitatte kutsun loppuun: "Vastausta pyydetään 12. heinäkuuta mennessä" tai "Ilmoitathan tulostasi/mahdollisesta esteestäsi".- käyttää lyhenteitä
ei kaikki tiedä mitä niillä tarkoitetaan, varsinkaan mitään Ranskankielisiä, ellei järjestä juhliaan ranskassa. Muutenkin naurettavaa jos nähdään vaivaa kutsukortteihin ja sitten laitetaan joku asia lyhenteellä, ikäänkuin ei jaksaisi kirjoittaa asiaa loppuun. Lyhenteet oli ok silloin kun kutsut lähetettiin sähkeinä ja joka kirjain maksoi lisää.
- hupshups
Vastausta pyydetään tarkoittaa samaa, että pyydetään ilmoittamaan mikäli ei pääse.
- Tarkkanakuinporkkana
hupshups kirjoitti:
Vastausta pyydetään tarkoittaa samaa, että pyydetään ilmoittamaan mikäli ei pääse.
Hupshups, tarkkana itse! Eipäs sekoiteta ihmisten päitä väärillä ohjeilla.
VP, eli vastausta pyydetään, samoin kuin vastaava lyhenne (ranskaksi, kansainvälisesti käytetty) RSVP vaatii aina vastauksen. Eli pääsi tai ei, joka tapauksessa vastataan.
Sen sijaan jos halutaan, että vastataan vain kun ei päästä, on sanonta silloin "Esteen sattuessa". Englanniksi "Regrets only".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213223Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3492896Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761820Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?581624- 1221416
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121413Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4401303Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171300- 1081294