Mitä tehdään cannalle, joka on talvehtinut pimeässä ja uutta versoa tulee nyt jo? Nostetaanko jo päivänvaloon, vaihdetaanko multa, kastellaanko, mitä muuta?
Kiitos vastauksista!
Canna talvehtimisen jälkeen?
3
11331
Vastaukset
- Maria
Tässä jotain!!
KANNA (kutsutaan myös intiankannaksi)
Canna Indica-hybr.
Alkuperä:
Trooppinen ja subtrooppinen Amerikka, josta ovat levinneet luonnonvaraisiksi muidenkin tropiikin maiden rannoille ja suoperäisille paikoille.
Korkeus:
100 - 150 cm
Kasvupaikka:
Voimakasravinteinen multa ja aurinkoinen, lämmin paikka.
Yleistä:
Kannan kookkaat lehdet ovat ehytlaitaisia ja melko kovia. Heinäkuusta syyskuuhun kukkivan kasvin suuret, tiheät kukinnot nousevat lehtien yläpuolelle. Ne ovat väriltään joko punaisia tai keltaisia. Kuihtuneet kukat poistetaan varovasti, sillä seuraava kukinto on alapuolella kehittymässä ja vaurioituu helposti. Kookaslehtiset kasvit vaativat kesän aikana runsaasti kastelua ja lannoitusta.
Kanna ei talvehdi täällä ulkona, vaan juurakot säilytetään sisätiloissa 8-12 asteen lämmössä. Kannat voi istuttaa kesäksi joko kukkapenkkiin tai kookkaisiin ruukkuihin. Penkissä sopiva istutustiheys on 8-10 tainta neliömetrille.
Juurakot nostetaan syys-lokakuun vaihteessa maasta, varret katkaistaan ja juurakot ladotaan hiekalla puolilleen täytettyyn muovilaatikoon. Juuripaakussa oleva kosteus imeytyy hiekkaan. Juurakot eivät saa kuivaa säilytyksen aikana. Jos säilytyspaikka on valoisa ja juurakoihin kasvaa uusia versoja, ne poistetaan.
Kannojen esikasvatus aloitetaan maaliskuun lopussa. Juurakot ruukutetaan ja tarvittaessa jaetaan. Juurrutus ja esikasvatus tehdään sisätiloissa valoisassa paikassa ja kannat siirretään ulos, kun yöpakkaset ovat menneet. - raijatossu
onistuukohan vielä cannojen kukinta tänä kesänä enää ,kun löysimme mukulat vasta 2 viikkoa sitten ja niissä oli versoja ja ne on ruvennut työntämään jo lisää versoja .
- olis se komia
toivottavasti onnistuu:) Minä ostin eilen kannan, ei siinä nuppuja ole, mutta luotan hellesyksyyn. Saas nähdä,mistä löydän sille talvehtimispaikan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä19511778- 298194
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586196Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715126- 424891
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474470Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164373- 1183855
- 813343
- 491844