mieheni ei kuulu kirkkoon, joten "perinteisiä" häitä ei tule. enkä edes haluaisi mitään sellaisia kaikki sukulaiset koolle ja istuskellaan, valssataan, leikiskellään tyylisiä, mitä häät nyt yleensä ovat. mietin, että mikä on sitten hää päivä (eli mikä päivä sormuksiinkin kaiverretaan), jos maistraatissa vihitään vaikka perjantaina ja hääjuhlaa vietetään lauantaina? vaihdetaanko sormukset jo maistraatissa vai myöhemmin? jos esim. ottaisi papin siunaamaan hää paikalle, niin voisiko ne vaihtaa siinä tilanteessa? ulkohäät olisivat kivat, mutta en tiedä missä niitä sitten pitäisi. kaikenlisäksi häiden ei tulisi olla kalliit, rahat on tiukilla :(
olisiko jollain kertoa omista suunnitelmistaan/ kokemuksistaan jotain?
olisiko jollain kertoa omista suunnitelmistaan/ kokemuksistaan jotain?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirkkohäät eivät siis onnistu. Silloin ette voi saada pappia vihkimään teitä. Kirkkohäät eivät kyllä edellytä mitään juhlia. Se vihkiminen tapahtuu kirkossa (tai jossain muussa sovitussa paikassa) Siihen riittää kaksi todistajaa, jotka voi pyytää seurakunnna puolesta.
Maistraatissa on ihmisiä, joille on annettu vihkilupa. Tämä vihkijä voi vihkiä maistraatissa tai tulla sovittuna aikana vaikka kesämökille vihkimään.
Sormus ei ole ollenkaan pakollinen (paras kertoa vihkijälle, ettei hän puhu mitään sormuksista) Jos sormus/sormukset halutaan, niin niihin kaiverretaan tietenkin vihkipäivä. Juhlathan ovat täysin vapaaehtoiset.
Vaikka menette maistraatissa vihille, niin teillä voi olla mieletön määrä sukulaisisia ja valssit ja hääleikit jne.
avioliiton silloin, kun hääpari on vihitty maistraatissa ja vain toinen parista kuuluu kirkkoon.
juuri tätä tarkoitin :)
häiden suunnittelu tuntuu olevan niin raskasta ja stressaavaa puuhaa, että saa nähdä päättyykö sitä pitämään mitään juhlia. jos meneekin vain kaikessa rauhassa oman perheensä kesken vihille. tai sitten kahvittelee siihen päälle jokusen vieraan kera. harmittaa vain, kun haluaisin yhden tanssin, meidän kappaleen.
te voitte järjestää juhlat juuri niinkuin itse haluatte - vaikka sitten lähipiirin kahvikesteinä, jos se omalta tuntuu - ja ohjelmana voi olla häätanssi, jos se on teille tärkeää.
Ei ole mitään pakollista kaavaa, kuinka asiat TÄYTYY tehdä, te teette niinkuin teistä parhaalta tuntuu.
Siunaamisesta sen verran, että olen muutaman kerran ollut tällaisessa tilaisuudessa ja käsittääkseni siunauksen kaavaan ei kuulu sormusten vaihtoa, varsinainen vihkiminen kun tapahtuu siellä maistraatissa ja sormukset vaihdetaan siellä. Pappi siunaa avioliiton, joka on jo solmittu toisaalla.