Mistä vois johtua: välillä alkaa suoli kramppaamaan tuolta vasemmalta alavatsasta ihan kauheasti (tuskainen tunne, sattuu todella) ja sitten tulee ilmaa ja kakkaa. Tuska kestää sellaisen 15 minuuttia. Sitten helpottaa. Tänään sitten tutkin tuota ulostetta tarkemmin ja se oli aivan sellaisen vaalean mömmön peitossa. Mitäköhän tämä voisi olla? Lääkärillä olen siis juossut kaiken maailman testeissä, tähystykseen eivät ole mua vielä päästäneet. Olen yrittänyt muuttaa ruokavaliotakin, muttei tunnu auttavan.
Uloste ja kipu
Minä
2851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaasun kehittymistä voi rauhoittaa maitoappobakteereilla - esim, niitä "pelastajabakteereja" - a, b, gefilus, reuteri jne piimät maidot jugurtit ym.
Myös mh-kapsellipurkkeja saa sekä apteekista että luontaistuotekaupoista.
Myös apteekista saatava lääkehiili sitoo kaasuja tehokkasti itseensä, se ei imeydy, vaan tulee aikanaan ulos. Sen huomaa siitä, että uloste on pikimustaa, se kun värjää kaiken, vaaraton juttu.
Vaivasi voi olla ärtynyt paksusuoli joka ei näy tähystyksessä. Oireesi kuulostavat tutulta.
Minua on auttanut se, että syön usein ja vähän kerralla, ei isoja aterioita. Kuituja kannattaa lisätä ihan jo muistakin terveyssyistä ruokavalioon, mutta erityisesti tässä tapauksessa.
http://www.kolumbus.fi/hans/welcomef.htm