Onko mahdollista että agabornikset oppisivat puhumaan?
Onko teidän Agabornikset oppinut?
Mitäs kaikkea te niille syötätte, siemenien lisäksi?
Oppiiko Agabornikset puhumaan?
3
926
Vastaukset
- -M-
Teoriassa kaikki papukaijalinnut ovat kykeneviä toistamaan ihmisääniä, mutta en itse ole kyllä kuullut yhdestäkään kaijasesta joka moista harrastaisi.Kaijasten suku on siis tieteelliseltä nimeltään Agapornis, ei agabornis, ja eri lajeja suvussa on kymmenkunta, tavallisimmat lajit lemmikkinä ovat ruusukaijanen (Agapornis roseicollis) ja naamiokaijanen (Agapornis personata), joista molemmista löytyy useita värimuunnoksia.
Siemenet ovat vain pieni osa oikeaa papukaijan ruokintaa, eikä niitä välttämättä tarvita ollenkaan jos kuivaruokana annetaan täysravintopellettiä. Kuivan ruoan lisäksi linnuille annetaan mm erilaisia hedelmiä ja vihanneksia tuoreruokana. Mikäli kuivaruoka on pelkkää siementä tarvitaan myös lisäproteiineja ja vitamiineja.
SPY:n ruokinta-artikkeli näemmä meni hukkaan sivustopohjan vaihtuessa, mutta jotain löytyy googlen syövereistä jos haet "lemmikkilintujen ruokinnasta"- -d-
Ehkä eräs syy miksi "rakkauspapukaijat" eivät ehdi oppia puhumaan, on se, että niitä pidetään pareittain. Poikasetkin situvat vierekkäin ja seurustelevat kikattelemalla.
Toinen syy voisi olla, että ne oppivat hyvin varhain emojensa käyttämät äänet ja jo ruokaa kerjätessään ne kommunikoivat jo kaijasen äänellä ei poikasen yleisellä kerjäysäänellä.
Siemeniä voi tarjota myös liotettuina ja idätettyinä, niiden ravintoarvo nousee moninkertaiseksi, mutta nokille pitää olla myös tuoreita, puhtaita kuorellisia oksia.
Onko muuten sellaisia papukaijan pellettejä, joissa ei ole soijaa ollenkaan? Ne olisivat tervetulleita. - -w-
-d- kirjoitti:
Ehkä eräs syy miksi "rakkauspapukaijat" eivät ehdi oppia puhumaan, on se, että niitä pidetään pareittain. Poikasetkin situvat vierekkäin ja seurustelevat kikattelemalla.
Toinen syy voisi olla, että ne oppivat hyvin varhain emojensa käyttämät äänet ja jo ruokaa kerjätessään ne kommunikoivat jo kaijasen äänellä ei poikasen yleisellä kerjäysäänellä.
Siemeniä voi tarjota myös liotettuina ja idätettyinä, niiden ravintoarvo nousee moninkertaiseksi, mutta nokille pitää olla myös tuoreita, puhtaita kuorellisia oksia.
Onko muuten sellaisia papukaijan pellettejä, joissa ei ole soijaa ollenkaan? Ne olisivat tervetulleita.Olikos eräällä viktoriankaijaskasvattajalla puhuva sellainen, sanoi muistaakseni parikin sanaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1273158Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612805Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352192Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032108Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1301978Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441951Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101192Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67984Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville12955Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77890