Vahvistimeni on kaksi kanavainen. Kestää 2ohmin kuormaa kuitenkin. Tähän olisi tarkoitus liittää 4 kaiutinta. Eli jos edessä autossa on 5.25" kajarit ja takana olisi vaikka 6x9. Niin pistänkö samaan kanavaan etukajarit ja takakajarit omaan kanavaan kiinni ?
Näin järjellä ajateltuna, ettei niin että yhteen kanavaan toinen 5.25" ja 6x9 ja toiseen kans samanlaiset...
Näin järjellä ajateltuna, ettei niin että yhteen kanavaan toinen 5.25" ja 6x9 ja toiseen kans samanlaiset...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos laitat yhteen kanavaan etukaittimet ja toiseen takakaiuttimet niin stereovaikutelma menee aika hassuksi. Esim oikea kanava kuuluu edestä ja vasen takaa.
vasemmat (etu ja taka) kaiuttimet vasempaan kanavaan ja samoin oikeat kaiuttimet oikeaan kanavaan. Kannattaa myös ylipäästösuodin asettaa 50-80Hz välille, ettei vahvistin anna liikaa matalaa potkua kaiuttimille (sattaa hajota ylilyönnistä).