Ukkonen ilmeisesti tuhosi laajakaistayhteyden niin, ettei adsl-boksiin syty virta.
Mitä pitää tehdä, riittääkö että ostaa uuden boksin? Jos, niin löytyykö sellaisia vain tietokonekaupoista vai marketeistakin?
Laajakaista tuhoutui
3
412
Vastaukset
että lukee suomi24:n säännöt ja postaa viestinsä vain yhdelle palstalle kerrallaan.
- Kokeile
Yleensä hajoaa modeemi, onko sulla toista modeemia kaverillasi tms. jolla voi kokeilla...jos sillä toimii on modeemi rikki..laskuttavat 80 € turhasta käynnistä, jos linjassa ei ole vikaa. Sun tapauksessa voi sanoa, että modeemi on ainakin rikki, koska valot ei syty
- Digiopas
Jos ei virtaa tule niin kyllä se virtalähde yleensä se viallinen on, eikä ihme kun ne on niin heikkoja monilla valmistajilla että niitä hajoilee itsestäänkin.
Ostat uuden virtalähteen joka on hyväksytty. Modeemissa kerrotaan paljonko virran anto kapasiteetti pitää olla (A) ja onko tasa (DC) vai vaihto (AC) jänniteotolla ja itse vaadittu tehollinen jännite. AC modeemit ainakin suurin osa toimii myös DC virtalähteellä. 5, 9, 12 V AC/DC ja haluavat ampeerin jatkuvaa antokykyä (continuous) . Useimmista elektroniikkaliikkeistä saa em. Muista paloturvallisuuden vuoksi käyttää laadullisesti riittäviä tuotteita ja hyväksyttyjä tietenkin ainoastaan että vakuutus kattaa vahinkoja. Pyri testaamaan laite ensin lainavirtalähteellä, jos eloa ei herää niin kannattaa ostaa uusi modeemi, ei ne niin kalliita ole. Ei kannata ostaa modeemia jolla ei ole adsl 2 tukea. Että olisi kohtalaisen ikäinen.
Halvalla saa myös ylijännitesuojia modeemilinjan ja pistorasian väliin, kannattaa harkita jos alttiutta kerran tuntuu olevan tuhoille. Ukkosella on tapana toistaa tuhoja siellä missä olosuhteet on sille otolliset, eli suojaus ei ole riittävä ja alueella on maasalamointia (maaperä ominaisuus, johtava materiaali tai maa-aines). Törmännyt usein tietynlaisissa kenttäpisteissä toistuviin faksi ja televisiotuhoihin.
Riskin muodostaa 1, muuntopisteen läheisyys, 2 kostea maaperä, 3 johtava kiviaines eli kallio jossa on tiettyjä aineksia ja 4 rantamaastot, 5 korkea maastopiste ja 6, heikko linjamaadoitus kaikissa edellämainituissa. Muuntajien lähellä saattaa tulla ylijännitepiikeistä kovia kenttäpaukkuja jotka vie virittimeltä
puolijohteita antennin kautta tulevina pulsseina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672774
- 2012027
- 711756
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.491693- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91491- 811184
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes194997