Laajakaista tuhoutui

eki77

Ukkonen ilmeisesti tuhosi laajakaistayhteyden niin, ettei adsl-boksiin syty virta.
Mitä pitää tehdä, riittääkö että ostaa uuden boksin? Jos, niin löytyykö sellaisia vain tietokonekaupoista vai marketeistakin?

3

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että lukee suomi24:n säännöt ja postaa viestinsä vain yhdelle palstalle kerrallaan.

    • Kokeile

      Yleensä hajoaa modeemi, onko sulla toista modeemia kaverillasi tms. jolla voi kokeilla...jos sillä toimii on modeemi rikki..laskuttavat 80 € turhasta käynnistä, jos linjassa ei ole vikaa. Sun tapauksessa voi sanoa, että modeemi on ainakin rikki, koska valot ei syty

    • Digiopas

      Jos ei virtaa tule niin kyllä se virtalähde yleensä se viallinen on, eikä ihme kun ne on niin heikkoja monilla valmistajilla että niitä hajoilee itsestäänkin.
      Ostat uuden virtalähteen joka on hyväksytty. Modeemissa kerrotaan paljonko virran anto kapasiteetti pitää olla (A) ja onko tasa (DC) vai vaihto (AC) jänniteotolla ja itse vaadittu tehollinen jännite. AC modeemit ainakin suurin osa toimii myös DC virtalähteellä. 5, 9, 12 V AC/DC ja haluavat ampeerin jatkuvaa antokykyä (continuous) . Useimmista elektroniikkaliikkeistä saa em. Muista paloturvallisuuden vuoksi käyttää laadullisesti riittäviä tuotteita ja hyväksyttyjä tietenkin ainoastaan että vakuutus kattaa vahinkoja. Pyri testaamaan laite ensin lainavirtalähteellä, jos eloa ei herää niin kannattaa ostaa uusi modeemi, ei ne niin kalliita ole. Ei kannata ostaa modeemia jolla ei ole adsl 2 tukea. Että olisi kohtalaisen ikäinen.
      Halvalla saa myös ylijännitesuojia modeemilinjan ja pistorasian väliin, kannattaa harkita jos alttiutta kerran tuntuu olevan tuhoille. Ukkosella on tapana toistaa tuhoja siellä missä olosuhteet on sille otolliset, eli suojaus ei ole riittävä ja alueella on maasalamointia (maaperä ominaisuus, johtava materiaali tai maa-aines). Törmännyt usein tietynlaisissa kenttäpisteissä toistuviin faksi ja televisiotuhoihin.

      Riskin muodostaa 1, muuntopisteen läheisyys, 2 kostea maaperä, 3 johtava kiviaines eli kallio jossa on tiettyjä aineksia ja 4 rantamaastot, 5 korkea maastopiste ja 6, heikko linjamaadoitus kaikissa edellämainituissa. Muuntajien lähellä saattaa tulla ylijännitepiikeistä kovia kenttäpaukkuja jotka vie virittimeltä
      puolijohteita antennin kautta tulevina pulsseina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      222
      4098
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe