Budapestiin 20.07- vinkkejä kiitos

Olemme menossa siis heinäkuun puolessa välissa ma-pe budapestiin. Käsitykseni mukaan se on tosi kaunis ja viihtyisä paikka. Viihdymme erilaisilla rantabulevardeilla hyvän viinin ja ruuan ääressä.
Kertokaa kokemuksistanne ja antakaa vinkkejä hyvistä paikoista ja hyvistä fiiliksistä budapestissä.
Kiitos jo etukäteen
10748
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tosin vasta 23.7. katsomaan F1-kisoja. Tietää varmasti tungosta kaupunkiin.

Äänestä
  • Kallista lystiä.

    Äänestä

  • 2011 jälkeen kirjoitti:

    Kallista lystiä.

    Enpä jää kaipaamaan Formuloita, jääpä orvellys kaupungilla vähemmäksi. Muutenkin on älytöntä että ihmiset maksavat satoja euroja päästäkseen kauheeseen meteliin ja pakokaasujen keskelle. Tämä on taas sitä turistien kusetusta!

    Äänestä

  • haittaa kirjoitti:

    Enpä jää kaipaamaan Formuloita, jääpä orvellys kaupungilla vähemmäksi. Muutenkin on älytöntä että ihmiset maksavat satoja euroja päästäkseen kauheeseen meteliin ja pakokaasujen keskelle. Tämä on taas sitä turistien kusetusta!

    Kisaörveltäjät eivät juurikaan näy katukuvassa. Ja ne jotka näkyvät ovat onneksi hyvinkäyttäytyviä Puolalaisia.

    Kisat ovat maanmainio matkakohde. Ja vaihtoehtona aivan kilpailukykyinen

    Äänestä

Budapestin rantabulevardilla on ne kalleimmat ja huonoimmat ravintolat juuri odottamassa rahakkaita turisteja.
Kävelkää Tonavan rannoilla ihailemassa näköaloja, varsinkin iltavalaistus on häkellyttävän kaunis ja menkää muualle illalliselle. Tasokkaita ravintoloita löytyy todella monia ympäri kaupunkia.
Tässä ravintolalinkki kätevästi kaupunginosittain (roomalaisin numeroin):
http://www.eszemiszom.hu

Äänestä
  • on Vénhajó eli Vanha Laiva, joka on Liikenne Museon museeolaiva ja myös ravintola
    Budapest explorer auttaa etsimässä: http://en.bpex.hu/

    Äänestä

  • old_profile_41332 kirjoitti:

    on Vénhajó eli Vanha Laiva, joka on Liikenne Museon museeolaiva ja myös ravintola
    Budapest explorer auttaa etsimässä: http://en.bpex.hu/

    Mukavaa kun on poikkeuksia, täytyypä pistäytyä Vénhajóssa.
    Kyllä se viimekädessä on aina kannattavaa tarjota parastaan koska sana hyvästä kyllä leviää, samoin olisi hyvä varoittaa muita huonoista paikoista jotta ne hyvät saisivat ansaitsemansa menestyksen ja ne huonot kuolisivat pois.

    Äänestä

Hyviä kokemuksia on seuraavista ravintoloista, Köleves Dob utcalla, Bagolyvar kaupunginpuiston/eläintarhan lähellä, Venhajo Tonavan rannalla, Kuninkaan linnaa vastapäätä.

Äänestä

Reissu heitetty? mitäs tykkäsit? Tuohon aikaan siellä taitaa olla pirun kuuma. Keväällä kävin. Pelkästään hyviä muistoja jäi. Mainio lomakohde.

Äänestä

Tulin eilen budapestistä, jossa oli vielä eilen yli 30 lämmintä. Kauneus on katsojan silmissä mutta minä pidin enemmän budan puolesta kuin pestistä, josta kyllä sitten löytyy myös paikkoja joissa kannattaa käydä, kuten turistikartta E, jossa sijaitsee mm. eläintarha ja kylpylä (siellä tuli käytyä, suosittelen) sekä museoista Terroristitalo, sijaitsee saman kadun varrella (Andrassy). Budan puolella kannattaa käydä Margarit saarella ja linnoitusalueella. Tässä muutama vinkki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uki2 kirjoitti:

Olemme menossa siis heinäkuun puolessa välissa ma-pe budapestiin. Käsitykseni mukaan se on tosi kaunis ja viihtyisä paikka. Viihdymme erilaisilla rantabulevardeilla hyvän viinin ja ruuan ääressä.
Kertokaa kokemuksistanne ja antakaa vinkkejä hyvistä paikoista ja hyvistä fiiliksistä budapestissä.
Kiitos jo etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu