mihin perustuu sovittelijan vaitiolo

kimmoHoo

Minua on askarruttanut, että pitääkö sovittelijan oma-aloitteellisesti kertoa poliisille tieto sovittelun yhteydessä kerrotusta törkeästä rikoksesta? Mihin perustuu, että pitää tai mihin perustuu, ettei pidä? Yritin tutkia asiaa finlexistä, mutten löytänyt vastausta, joten olisi kiva tietää myös pykälä, johon vastauksenne perustuu...

5

1211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • novelle

      Hei, tämä olikin kysymys, mihin en muista suoraan vastausta. Täytynee selvittää asia arjen tultua.
      -Minun ymmärtääkseni ei pidä, eikä mikään laki voi velvoittaa sovittelijaa kertomaan sovittelussa esiin tullutta toista rikosta eteenpäin. Koska meitä ei myöskään voida kuulla todistajina oikeudessa.
      - Muistan aikoinani kirjoittaneeni vaitiololupauksen alle Vantaalla ja Helsingissä, koitin niitä tuossa etsiä papereistani, mutten ainakaan tähän lähtöön niistä kopioita löytänyt.
      Muistelisin siinä lukeneen, ettei mitään sovittelussa esiin tulleita asioita viedä eteenpäin, eikä mitään tietoja luovuteta ulkopuolisille. Jos itselleni tulisi tuollainen tilanne, niin keskustelisin sovittelutoiminnan johtajan kanssa asiasta. Mainitsematta kenestä, tai missä jutussa asia on tullut esille. Palataan asiaan, ellei joku sitä ennen anna viisaampaa vastausta:=)

      • hartikainen68

        mutta eikös sovittelijan joudukin todistamaan jos selvitettävänä esim. törkeä rikos (sovittelulaki 21§ ja HE 93/2005)?


    • novelle

      Hei!

      Tarkistin asian sovittelutoiminnasta, niin kuin lupasin.
      - Kuten muistinkin, sovittelussa kuullutta EI SAA kertoa eteenpäin. Silloinhan putoaa pohja koko sovittelutoiminnan uskottavuudelta, vai mitä:=)
      Ainoastaan siinä tapauksessa sinulla on ilmoitusvelvollisuus sovittelutoiminnanjohtajalle, jos kuulemasi rikos on kohdistunut alaikäiseen, tai tekijä on alaikäinen. Ilmoitusta EI TEHDÄ POLIISILLE, vaan mahdollisesti lastensuojeluviranomaisille. Päätöksen tästä ilmoituksesta tekee aina sovittelutoiminnanjohtaja, jonka toiminnan vastuualueella käsittelyssä olleen sovittelujutun yhteydessä rikos on tullut esille.


      - tuossa toisessa viestiketjun viestissä oli pykälä jonka perusteella sovittelijoita voitaisiin kuulla oikeudessa törkeän rikoksen ollessa kyseessä. Minä en kyllä sitä tuosta pykälästä ainakaan löytänyt. No, joka tapauksessa kysyin sitäkin samalla. Periaatteessa kuuleminen ja todistamisvelvollisuus erittäin törkeissä rikostapauksissa voi olla mahdollinen. Sovittelijoiden kuulemista kuitenkin mietitään hyvin tarkkaan, eikä tiettävästi näin ole kuulema toimittu.

      Novelle

      • Löpölöö

        Laki rikosasioiden ja eräiden riita-asioiden sovittelusta sanoo 21 §:n 1 momentissa seuraavaa:

        "Sovittelija ei saa todistaa siitä, mitä hän tehtävässään on saanut tietää soviteltavasta asiasta, jolleivät erittäin tärkeät syyt vaadi, että sovittelijaa kuulustellaan siitä."


      • löpölöö
        Löpölöö kirjoitti:

        Laki rikosasioiden ja eräiden riita-asioiden sovittelusta sanoo 21 §:n 1 momentissa seuraavaa:

        "Sovittelija ei saa todistaa siitä, mitä hän tehtävässään on saanut tietää soviteltavasta asiasta, jolleivät erittäin tärkeät syyt vaadi, että sovittelijaa kuulustellaan siitä."

        Täytyy vielä muistuttaa, että sovittelijaan sovelletaan myös rikoslain 15 luvun 10 §:n säännöksiä. Eli kyseinen pykälä säätelee törkeästä rikoksesta ilmoittamisesta. Pykälässä on eritelty ne rikokset, joiden ilmoittamatta jättämisestä seuraa sanktio. Edellytyksenä on kuitenkin se, että rikos olisi vielä estettävissä, eikä ilmiantaja ole ilmiannettavan puoliso, sisarus, sukulainen suoraan ylenevässä tai alenevassa polvessa taikka henkilö, joka asuu hänen kanssaan yhteistaloudessa tai on muuten näihin rinnastettavan henkilökohtaisen suhteen takia läheinen. Noh, jos em. läheisessä suhteessa sovittelijaan oleva henkilö on osallisena sovittelussa, niin on paljon muussakin menty pieleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      203
      5181
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3676
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3440
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      62
      3132
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      37
      3110
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2295
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2152
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2120
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe