mihin perustuu sovittelijan vaitiolo

kimmoHoo

Minua on askarruttanut, että pitääkö sovittelijan oma-aloitteellisesti kertoa poliisille tieto sovittelun yhteydessä kerrotusta törkeästä rikoksesta? Mihin perustuu, että pitää tai mihin perustuu, ettei pidä? Yritin tutkia asiaa finlexistä, mutten löytänyt vastausta, joten olisi kiva tietää myös pykälä, johon vastauksenne perustuu...

5

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • novelle

      Hei, tämä olikin kysymys, mihin en muista suoraan vastausta. Täytynee selvittää asia arjen tultua.
      -Minun ymmärtääkseni ei pidä, eikä mikään laki voi velvoittaa sovittelijaa kertomaan sovittelussa esiin tullutta toista rikosta eteenpäin. Koska meitä ei myöskään voida kuulla todistajina oikeudessa.
      - Muistan aikoinani kirjoittaneeni vaitiololupauksen alle Vantaalla ja Helsingissä, koitin niitä tuossa etsiä papereistani, mutten ainakaan tähän lähtöön niistä kopioita löytänyt.
      Muistelisin siinä lukeneen, ettei mitään sovittelussa esiin tulleita asioita viedä eteenpäin, eikä mitään tietoja luovuteta ulkopuolisille. Jos itselleni tulisi tuollainen tilanne, niin keskustelisin sovittelutoiminnan johtajan kanssa asiasta. Mainitsematta kenestä, tai missä jutussa asia on tullut esille. Palataan asiaan, ellei joku sitä ennen anna viisaampaa vastausta:=)

      • hartikainen68

        mutta eikös sovittelijan joudukin todistamaan jos selvitettävänä esim. törkeä rikos (sovittelulaki 21§ ja HE 93/2005)?


    • novelle

      Hei!

      Tarkistin asian sovittelutoiminnasta, niin kuin lupasin.
      - Kuten muistinkin, sovittelussa kuullutta EI SAA kertoa eteenpäin. Silloinhan putoaa pohja koko sovittelutoiminnan uskottavuudelta, vai mitä:=)
      Ainoastaan siinä tapauksessa sinulla on ilmoitusvelvollisuus sovittelutoiminnanjohtajalle, jos kuulemasi rikos on kohdistunut alaikäiseen, tai tekijä on alaikäinen. Ilmoitusta EI TEHDÄ POLIISILLE, vaan mahdollisesti lastensuojeluviranomaisille. Päätöksen tästä ilmoituksesta tekee aina sovittelutoiminnanjohtaja, jonka toiminnan vastuualueella käsittelyssä olleen sovittelujutun yhteydessä rikos on tullut esille.


      - tuossa toisessa viestiketjun viestissä oli pykälä jonka perusteella sovittelijoita voitaisiin kuulla oikeudessa törkeän rikoksen ollessa kyseessä. Minä en kyllä sitä tuosta pykälästä ainakaan löytänyt. No, joka tapauksessa kysyin sitäkin samalla. Periaatteessa kuuleminen ja todistamisvelvollisuus erittäin törkeissä rikostapauksissa voi olla mahdollinen. Sovittelijoiden kuulemista kuitenkin mietitään hyvin tarkkaan, eikä tiettävästi näin ole kuulema toimittu.

      Novelle

      • Löpölöö

        Laki rikosasioiden ja eräiden riita-asioiden sovittelusta sanoo 21 §:n 1 momentissa seuraavaa:

        "Sovittelija ei saa todistaa siitä, mitä hän tehtävässään on saanut tietää soviteltavasta asiasta, jolleivät erittäin tärkeät syyt vaadi, että sovittelijaa kuulustellaan siitä."


      • löpölöö
        Löpölöö kirjoitti:

        Laki rikosasioiden ja eräiden riita-asioiden sovittelusta sanoo 21 §:n 1 momentissa seuraavaa:

        "Sovittelija ei saa todistaa siitä, mitä hän tehtävässään on saanut tietää soviteltavasta asiasta, jolleivät erittäin tärkeät syyt vaadi, että sovittelijaa kuulustellaan siitä."

        Täytyy vielä muistuttaa, että sovittelijaan sovelletaan myös rikoslain 15 luvun 10 §:n säännöksiä. Eli kyseinen pykälä säätelee törkeästä rikoksesta ilmoittamisesta. Pykälässä on eritelty ne rikokset, joiden ilmoittamatta jättämisestä seuraa sanktio. Edellytyksenä on kuitenkin se, että rikos olisi vielä estettävissä, eikä ilmiantaja ole ilmiannettavan puoliso, sisarus, sukulainen suoraan ylenevässä tai alenevassa polvessa taikka henkilö, joka asuu hänen kanssaan yhteistaloudessa tai on muuten näihin rinnastettavan henkilökohtaisen suhteen takia läheinen. Noh, jos em. läheisessä suhteessa sovittelijaan oleva henkilö on osallisena sovittelussa, niin on paljon muussakin menty pieleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5850
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      117
      1393
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1221
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      877
    Aihe