Itsarista

Juhannus on taas sitä aikaa, et monella syvemmin yksinäisellä tulee varmaankin elämänsä lopettaminen mieleen.
Suomalaisista vissiin lähtee oman toimeliaisuuden avulla nykyisin kai öpaut 1100 sieluu per vuosi muihin maisemiin.
Sehän tekee keskimäärin kolme lähtöö päivässä, mutta sesonkeja on nää juhlapyhät ja kevät.

Onhan se ahdistavaa kun tietää ja kuulee kun jotkut pitää hauskaa ja ittellä on vaan päivästä toiseen, viikosta toiseen, kuukaudesta toiseen ja vuodesta toiseen paha olla. Eikä osaa ratkaista ongelmiansa.
Jotkut vaan on kuin olisivat ystävien suhteen antimangneetiksi syntyneet, ikäänkuin kohtalo olisi jo synyessä sinetöity.
Jos sulla on taipumusta käntyä uskon puolelle, niin voit mesettää rukouksia yläkertaan. Mutta sekään ei välttämättä avaa kaikkille porttia pois yksinäisyyden kahleista.
Samoin vaikeeta on joittenkin saada apua toisilta ihmisiltä tai yhteiskunta järjestelmältä, mutta kaikkee voi ja kannattaakin kokeilla.
Jokaisen pitää löytää se oma syy/syyt miksi haluaa elää!
On se sitten työ, harrastus, sukulainen, kissa, arvot, eettisyys tai jotakin muuta.
Murha on kuitenkin yhden elämän loppu, eikä sitä voi perua!
Älä luovuta vielä, vaikka tiedän kuinka tuo on helppo sanoa!

Jaksamista kaikille !

4

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitää joidenkin

      vain aina "jaksaa"?

      Eikö se ole sairasta kun ihminen on yksinäinen ja mahdollisesti koko ikänsä syrjitty ja kiusattu.

      Sairas on tämä yhteiskunta ja sen osoittaa nuo itsemurhat myös.

      • voi joidenkin kohdalla muuttua parempaankin suuntaan, sen vuoksi olisi mielestäni hyvä "jaksaa" elää huonojen hetkien yli. Sitten, mun mielestä itsari on kuitenkin eettisesti väärä ratkaisu, mutta ei tosiaan ole helppoa aina vaan jaksaa, jos/kun elämä jatkaa samaa rataansa.

        Mun mielestä myös tää yhteiskunta on sairas. Ihmiset ei välitä sen kummemmin toisistaan. Todetaan ehkä korkeintaan, että "mee hoitoon" tai vastaavaa, mutta onhan sekin parempi kuin ei mitään.
        Itse ajattelen jopa niin, että ihmiset kasvatetaan jo lapsesta lähtien sellaiseen käyttäytymismalliin, että kaveria ei tarvii auttaa. Jos on ongelmia, niin auttaja on lapsena joku aikuisista; kuten päiväkodin työntekijät tai opettajat, vaikka ongelma ei olisikaan niin suuri etteikö ikäkaverkin pystyisi auttamaan.
        Siis vastuu auttamisesta on sysätty jo lapsena muille ja sitä käyttäytymismallia suositaan yhteiskunnassamme läpi koko ihmiselämän.
        Mutta tottakai ammattinsa puolesta auttamistyötä tekeviä tarvitaan aina.

        Hyvä vertailukohta on esim. liikenne onnettomuudet, joita suomessa on noin 400 per vuosi. Jos ne vähänkin lisääntyvät, niin heti ne saa suuren huomion tiedotusvälineissä.
        Itsareita tehdään lähes kolme kertaa enemmän. mutta kuinka yhteiskunta reagoi niihin? On aikas hiljaa. Oikeestaan se aihe on tabu tässä maassa.


      • Sinä olet yhteiskunta. Sinä valitset minkälaisena näet ympäröivän maailmasi. Aloittajalla on pointtia ja huumoria, jolla pääsee pitkälle. Elämällä on tapana aina parantua iän myötä, kypsyä kuin Etelä- Amerikkalainen plantaasiviini. Elämästä tulee parempaa jos annat hoitajasi auttaa sinua.


      • 40vakka
        Krusader kirjoitti:

        Sinä olet yhteiskunta. Sinä valitset minkälaisena näet ympäröivän maailmasi. Aloittajalla on pointtia ja huumoria, jolla pääsee pitkälle. Elämällä on tapana aina parantua iän myötä, kypsyä kuin Etelä- Amerikkalainen plantaasiviini. Elämästä tulee parempaa jos annat hoitajasi auttaa sinua.

        Mistä niin päättelet että elämä kääntyy paremmaksi vanhempana? Olen 40v ja koko ajan on mennyt huononpaan. Voisi sanoa että kehitys on logaritmista 10v sykleissä. Elämänlaatu tuplaantuu 10 vuodessa, mutta huonompaan suuntaan. Tässä vain odottelen viimeistä niittiä. Itse en sitä tee, vaan kyllä joku ylempi taho vielä keksii mukavan pikku syövän tai muun kiduttavan sairauden johon sitten kuolen. Sen pituinen se.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      160
      5733
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      177
      3806
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      141
      3452
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      38
      3245
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2796
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2353
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2280
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      236
      2273
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1879
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1352
    Aihe