Itsarista

Juhannus on taas sitä aikaa, et monella syvemmin yksinäisellä tulee varmaankin elämänsä lopettaminen mieleen.
Suomalaisista vissiin lähtee oman toimeliaisuuden avulla nykyisin kai öpaut 1100 sieluu per vuosi muihin maisemiin.
Sehän tekee keskimäärin kolme lähtöö päivässä, mutta sesonkeja on nää juhlapyhät ja kevät.

Onhan se ahdistavaa kun tietää ja kuulee kun jotkut pitää hauskaa ja ittellä on vaan päivästä toiseen, viikosta toiseen, kuukaudesta toiseen ja vuodesta toiseen paha olla. Eikä osaa ratkaista ongelmiansa.
Jotkut vaan on kuin olisivat ystävien suhteen antimangneetiksi syntyneet, ikäänkuin kohtalo olisi jo synyessä sinetöity.
Jos sulla on taipumusta käntyä uskon puolelle, niin voit mesettää rukouksia yläkertaan. Mutta sekään ei välttämättä avaa kaikkille porttia pois yksinäisyyden kahleista.
Samoin vaikeeta on joittenkin saada apua toisilta ihmisiltä tai yhteiskunta järjestelmältä, mutta kaikkee voi ja kannattaakin kokeilla.
Jokaisen pitää löytää se oma syy/syyt miksi haluaa elää!
On se sitten työ, harrastus, sukulainen, kissa, arvot, eettisyys tai jotakin muuta.
Murha on kuitenkin yhden elämän loppu, eikä sitä voi perua!
Älä luovuta vielä, vaikka tiedän kuinka tuo on helppo sanoa!

Jaksamista kaikille !

4

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitää joidenkin

      vain aina "jaksaa"?

      Eikö se ole sairasta kun ihminen on yksinäinen ja mahdollisesti koko ikänsä syrjitty ja kiusattu.

      Sairas on tämä yhteiskunta ja sen osoittaa nuo itsemurhat myös.

      • voi joidenkin kohdalla muuttua parempaankin suuntaan, sen vuoksi olisi mielestäni hyvä "jaksaa" elää huonojen hetkien yli. Sitten, mun mielestä itsari on kuitenkin eettisesti väärä ratkaisu, mutta ei tosiaan ole helppoa aina vaan jaksaa, jos/kun elämä jatkaa samaa rataansa.

        Mun mielestä myös tää yhteiskunta on sairas. Ihmiset ei välitä sen kummemmin toisistaan. Todetaan ehkä korkeintaan, että "mee hoitoon" tai vastaavaa, mutta onhan sekin parempi kuin ei mitään.
        Itse ajattelen jopa niin, että ihmiset kasvatetaan jo lapsesta lähtien sellaiseen käyttäytymismalliin, että kaveria ei tarvii auttaa. Jos on ongelmia, niin auttaja on lapsena joku aikuisista; kuten päiväkodin työntekijät tai opettajat, vaikka ongelma ei olisikaan niin suuri etteikö ikäkaverkin pystyisi auttamaan.
        Siis vastuu auttamisesta on sysätty jo lapsena muille ja sitä käyttäytymismallia suositaan yhteiskunnassamme läpi koko ihmiselämän.
        Mutta tottakai ammattinsa puolesta auttamistyötä tekeviä tarvitaan aina.

        Hyvä vertailukohta on esim. liikenne onnettomuudet, joita suomessa on noin 400 per vuosi. Jos ne vähänkin lisääntyvät, niin heti ne saa suuren huomion tiedotusvälineissä.
        Itsareita tehdään lähes kolme kertaa enemmän. mutta kuinka yhteiskunta reagoi niihin? On aikas hiljaa. Oikeestaan se aihe on tabu tässä maassa.


      • Sinä olet yhteiskunta. Sinä valitset minkälaisena näet ympäröivän maailmasi. Aloittajalla on pointtia ja huumoria, jolla pääsee pitkälle. Elämällä on tapana aina parantua iän myötä, kypsyä kuin Etelä- Amerikkalainen plantaasiviini. Elämästä tulee parempaa jos annat hoitajasi auttaa sinua.


      • 40vakka
        Krusader kirjoitti:

        Sinä olet yhteiskunta. Sinä valitset minkälaisena näet ympäröivän maailmasi. Aloittajalla on pointtia ja huumoria, jolla pääsee pitkälle. Elämällä on tapana aina parantua iän myötä, kypsyä kuin Etelä- Amerikkalainen plantaasiviini. Elämästä tulee parempaa jos annat hoitajasi auttaa sinua.

        Mistä niin päättelet että elämä kääntyy paremmaksi vanhempana? Olen 40v ja koko ajan on mennyt huononpaan. Voisi sanoa että kehitys on logaritmista 10v sykleissä. Elämänlaatu tuplaantuu 10 vuodessa, mutta huonompaan suuntaan. Tässä vain odottelen viimeistä niittiä. Itse en sitä tee, vaan kyllä joku ylempi taho vielä keksii mukavan pikku syövän tai muun kiduttavan sairauden johon sitten kuolen. Sen pituinen se.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      89
      3764
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2116
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2052
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1584
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      346
      1492
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      90
      1171
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      15
      1129
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      93
      1110
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      985
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      926
    Aihe